Lenovo Ideapad S9

Lenovo Ideapad S9

Netbook maratonumuzun yeni konuğu, standart netbook tasarımlarının dışına çıkmaya çalışan üreticilerden biri olan Lenovo’dan. Ürünümüz ise Ideapad ailesinden S9 modelinin mat siyah rengi. İlk bakışta beğenimizi kazanan parlak ekranlı S9’daki tasarım ayrıntıları gerçekten hoş.

Ekranın çevresinde üstten 2.5 cm, sağ ve sol kenarlardan yaklaşık üçer cm. boşluklar var. Bunun bir kısmı – üstten 1 cm, sol ve sağ kenarlardan 1.5 cm olmak üzere- ekran çerçevesi olarak ayrılmış. Bu çerçevenin sol ve sağında ise delikli bir doku uygulanmış. Bunun bitimiyle kasa çerçevesi başlıyor. Bu noktada belirtmeliyiz ki, S9’un resimlerini incelediğimiz beyaz renkli seçeneğinde ekran çerçevesi yine siyah, onun bitimiyle başlayan kasası beyaz olarak tasarlanmış.

Metalik çerçeveli kamera, hemen yanında bulunan simgesiyle beraber ekranın üst orta kısmındaki yerini almış. Mikrofon ise klavyenin hemen altında bulunuyor.

Klavyenin üstü, soldan sağa bir çubuk halinde ve hoparlör yüzeyi görünümü diyerek tarif edebileceğimiz ince delikli bir doku olarak tasarlanmış. (Aynı tasarımı kasanın ön kenarında da görüyoruz) Metalik bir tuş olan S9’un açma düğmesi, klavyenin hemen üzerinde bulunan bu alanın ortasında bulunuyor. Bunun sağında üç tane durum ışığı var. Bunlar CapsLock, NumLock ve sabit disk durum ışıkları. Ekrana yakın olan bu ışıkların gözünüzü alabilecek büyüklükte olmaları pek istediğimiz bir şey değil. Bunun en önemli sebebi, özellikle az ışıklı bir ortamda film izlemek istediğinizde bu ışıkların gözünüzü alarak sizi rahatsız edebilecek olması. Ama şunu da belirtmeliyiz ki bunlardan NumLock ve CapsLock hem az kullanıldıkları için hem de film izlerken açık olmalarına gerek olmadığı için pek rahatsız etmeyecektir.

Bu durum ışıklarının biraz sağında ise iki tane hızlı işlev tuşu bulunuyor. Bunlardan ilki Lenovo’nun farkını gösterdiği Tek Tuşla Kurtarma (OneKey Recovery) tuşu. Diğeri ise kablosuz bağlantıyı etkin veya devre dışı bırakmaya yarayan tuş. Bu tuşların yerleşimini beğendiğimizi ama bunların hemen yanına birkaç tane daha hızlı işlev tuşu yapılsaydı daha çok beğeneceğimizi söyleyebiliriz.

Z ile X arasındaki mesafe 1.7 cm

Z ile X arasındaki mesafe 1.7 cm

Yukarıda verdiğimiz ölçülerden de anlaşılacağı gibi 9″ olan S9’un kasası, ekranı 10″ olan netbooklar kadar genişletilmiş ve bu sayede küçük ekranlı ama rahat klavyeli bir model ortaya çıkmış. Tuş dizilimleri hemen hemen alıştığımız şekilde, büyüklükleri ise tatmin edici. F tuşları (bu sıradaki tüm tuşlar) ile CapsLock ve Tab tuşlarını biraz küçük bulduk ama bunlar az kullanılan tuşlar olduğundan önemli bir kullanım zorluğu oluşturmayacaktır. Bundan biraz daha önemli olan bir konu ise Page Up ve Page Down tuşlarının F tuşlarının yanında oluşu. Bu tuşların burada olmasına birçok kullanıcı alışkın değil. Hem konumları hem de büyüklükleri nedeniyle bu tuşlar için bir alışma sürecine ihtiyacınız olabilir. Bunun dışındaki günlük kullanımda Lenovo Ideapad S9’un klavyesi rahat bir kullanım sunuyor.

Fn hızlı erişim tuşları kamerayı etkin veya devre dışı bırakmaya yarayan Fn+Esc komutu ile başlıyor. F tuşlarına tanımlanan diğer Fn komutları; bilgisayarı bekleme konumuna getirme, ekran seçimi, dokunmatik alan etkin/devre dışı, NumLock, ScrollLock, Break ve Pause. Ayrıca Fn+F5 komutu ile Bluetooth ve kablosuz bağlantı durumunu gösteren ve bunları etkin veya devre dışı bırakmaya yarayan ekran açılıyor. Fn+F11 ile ise F12 komutu veriliyor. Home ve End komutları, F tuşlarının yanında bulunan Fn+Page Up ve Fn+Page Down komutları ile veriliyor. Parlaklık azaltıp arttırma ve hoparlör sesi azaltıp arttırma komutları ise Fn+yön tuşları ile veriliyor.

Ideapad S9’un dokunmatik alanının genişliğini uygun, uzunluğunu ise biraz kısa bulduk. Özellikle kalın parmaklı bir kullanıcıysanız, kullanım sırasında biraz daha uzun olsaydı keşke diye içinizden geçirmeden edemiyorsunuz ama yine de çok zor bir kullanım sunduğunu söyleyemeyiz. Dokunmatik alanın sağ kenarında mavi bir çubuk bulunuyor. Buradan aşağı-yukarı kaydırma yapılabiliyor. Ayrıca dokunmatik yüzey iki parmakla yaklaştırma/uzaklaştırma desteği de sunuyor.

Bu dokunmatik alanın biraz altından başlayan metalik fare tuşlarının büyüklükleri de dokunmatik alanı gibi biraz minik ama alt çerçevelerinin yuvarlak hatlı oluşu rahat bir kullanım sağlıyor.

Ayrıca kamera çerçevesi, bilgisayar açma tuşu, ekran menteşeleri ve fare tuşlarında kullanılan metalik renkli tasarımın Ideapad S9’un hoş görünümüne katkıda bulunduğunu da belirtmeliyiz.

Sol kenarda bir adet USB yuvası, kart okuyucu, VGA yuvası, güç girişi ve sıcak hava çıkışı bulunuyor.

Sol kenarda bir adet USB yuvası, kart okuyucu, VGA yuvası, güç girişi ve sıcak hava çıkışı bulunuyor.

Sağ kenarda Express Card/34 yuvası, ses girişleri, bir adet USB yuvası ve ağ bağlantısı bulunuyor. Ekran menteşesinin metalik olan sağ kenarında ise kilit yuvası var.

Sağ kenarda Express Card/34 yuvası, ses girişleri, bir adet USB yuvası ve ağ bağlantısı bulunuyor. Ekran menteşesinin metalik olan sağ kenarında ise kilit yuvası var.

Kasanın ön kenarı boydan boya hoparlör yüzeyi görünümünde. Hoparlörler bu alanda dokunmatik alanın sol ve sağında kalacak şekilde yerleştirilmiş. Ön kenarın sol başında ise üç tane durum ışığı yer alıyor. Bunlar; sistem güç durumu, pil şarj durumu ve kablosuz bağlantı durumunu gösteriyor.

Lenovo Ideapad S9

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

2 Yorum

Bir cevap yazın