LEGO Star Wars III: The Clone Wars İnceleme

Korku Karanlığa Giden Yoldur

LEGO Star Wars 3 Clone Wars 4

LEGO Star Wars III: The Clone Wars, bizleri serinin ikinci filmi Klonların Saldırısı ile üçüncü film Sith’in İntikamı arasındaki dönemde yaşanan olayları anlatan Klon Savaşları çizgi dizisinin ilk iki sezonuna konuk ediyor.

Oyunun ilk dakikalarında Klonların Saldırısı’nın finalindeki unutulmaz “Geonosis İdam Arenası’ndan kaçış” sahnesini Traveller’s Tale’in eğlenceli anlatımıyla kahkahalar eşliğinde bir kez daha yaşayıp kontrollere alıştıktan sonra kendimizi Anakin Skywalker’ın Klon Savaşları dönemindeki amiral gemisi The Resolute’ta buluyoruz. The Resolute, önceki oyunlardakine benzer bir HUB (merkez) işlevi görüyor. Burada özgürce takılıp etrafı keşfedebileceğimiz gibi istediğimiz zaman hikayeye devam edebiliyoruz.

Lego Star Wars 3: The Clone Wars 5

The Resolute, bir nevi HUB işlevi görüyor. Oyunda ilerledikçe buna General Grievous'un gemisi The Malevolanca da ekleniyor.

Hikaye modu, serinin önceki oyunlarından farklı bir kurguya sahip. Traveller’s Tale, dizinin bölümlerini kronolojik bir sırayla sunmak yerine Klon Savaşları döneminin üç önemli kötü karakteri olan Kont Dooku, Asajj Ventress veya General Grievous’u takip ettiğimiz üç farklı hikaye kolu yaratmayı tercih etmiş. Diziyi hiç izlemediyseniz muhtemelen sizin için pek bir şey fark etmeyecektir. Ancak dizinin sıkı bir hayranıysanız, hikaye kollarındaki bölümler arasında büyük boşluklar olduğunu fark edip üzülebilirsiniz. Yine de benim gibi “genişletilmiş evren” hastası olmanıza rağmen diziyi sevimsiz çizimleri yüzünden zoraki takip edenler, Traveller’s Tale’in bu “kestirme” yaklaşımını memnuniyetle karşılayacaklardır.

Oynanış mekanikleri ise serinin köklerinden uzaklaşmıyor. Yine sevimli LEGO tuğlacıklarıyla yaratılmış Star Wars evreninde etrafı kıra döke ilerliyor, basit bulmacaların üstesinden geliyor, hafif platform öğeleriyle ve eğlenceli aksiyon sahneleriyle haşır neşir oluyor ve belki de en önemlisi; Traveller’s Tale’in hemen her sahneye sıkıştırmayı başardığı sevimli ve son derece komik parodilerle kucaklaşıyoruz. Bu, temelde iyi ile kötünün hiç bitmeyen mücadelesini anlatan bir hikaye olsa da; LEGO Star Wars, bunu olabildiğince hafif ve alaycı bir üslupla işlemeye devam ediyor anlayacağınız.

Tabii bütün bunlar oynanışta ufak tefek yenilikler olmadığı anlamına gelmesin. Her şeyden önce karakterlerin hareketleri daha dinamik hale getirilmiş; özellikle de Jedi ve Sith karakterlerin lightsaber yetenekleri. Artık ışın kılıcını düşmana fırlatabileceğimiz gibi yüksek platformlara tırmanmak veya bazı duvarları kesip yol açmak için de kullanabiliyoruz. Hatta düşmanları havaya kaldırıp kafa kafaya tokuşturmamız bile mümkün. Ancak Yoda’dan Ataru, Obi-Wan’dan Soresu, Kit Fisto’dan Shii-Cho veya Anakin’den Djem-So stillerinin bütün inceliklerini göstermelerini beklememek gerek. Zira dövüş mekanikleri, hala basit ve eğlence odaklı takılmaya devam ediyor. Bununla birlikte; artık farklı silahlar kullanan; hatta bir grup Clone Trooper’ı kontrol edebilen özel Clone Trooper tipleri de mevcut. Böylece bu vefalı (!) dostlarımız, çatışmalar kadar bulmacaların çözümlerinde de daha etkin rol oynamaya başlamışlar. Ne var ki; karakterler arası geçişler hantallığını korumaya devam ediyor.

LEGO Star Wars 3 The Clone Wars 6

Oyun garip bir şekilde online co-op desteğine kavuşmamış olsa da; bir arkadaşımızla yan yana oynamak da hala son derece keyifli. Üstelik Traveller’s Tales, ilk olarak LEGO Indiana Jones 2’de karşımıza çıkan dinamik bölünmüş ekran olayını, oyuna entegre etmeyi de ihmal etmemiş. Bunun klasik bölünmüş ekranlardan temel farkıysa, bölünmüş kısımların karakterlerin pozisyonuna ve ortamın genişiiğine göre yer değiştirip bize en düzgün kamera açısını sunmaya çalışması. Bu gerçekten başarılı bir uygulama; ancak hala kapatilabilir bir özellik değil. Zira bölünmüş ekranların co-op keyfini öldürdüğünü düşünenlerin sayısı hiç de az değil.

Bulmacalar ise hala oldukça basit; ancak artık “biraz daha fazla” kollektif çalışma gerektiriyor. Bu da “biraz daha fazla” eğlence demek. Ayrıca kimi zaman karakterlerimiz aynı bölüm içinde ayrı düşebiliyorlar. Bu gibi durumlarda eğer tek başımıza oynuyorsak sahneler arasında kolayca geçiş yapabilmemiz sağlanmış. Sözün özü; Traveller’s Tales, zaten büyük bir hayran kitlesine sahip oynanış mekaniklerine köklü değişiklikler getirmek yerine ufak fırça darbeleri vurmakla yetinmiş. Ancak klavye kontrollerinin hala yeterince keskin olmadığını belirtmeliyim. Kullanabileceğimiz birçok farklı yetenek olsa da; klasik “tuş parçalama” yönteminin bu oyunda ilerlemek için en etkili yol olduğunu anlamamız uzun sürmüyor.

11 Yorum

 1. onur_

  ilk oyunla original üçlemeyii zevkle oynamıştım. ama indiana jones, batman falan hiç tat vermemişti. clone wars dizisinden nefret ediyorum ama bunu bi ara denicem kesin. inceleme keyifli olmuş yine sağolun.

 2. Ziyaretçi

  iyi de oyun incelemesi nerde yav legoların tarihini gerçekten iyi özetlemişsin ama ?? bu oyunu oynasammı oynamasam mı die düşünüp okudum yazıyı ama halen kafamda aynı soru işareti kaldı yani.

  • Uğur Yurtsever

   Merhabalar,

   İncelememiz dört sayfa :). Sayfanın hemen altında büyükçe bir ok tuşu var. Diğer sayfalara oradan geçiş yapabilirsiniz. Hatta geçiş yapmak için klavyenizin sağ tuşunu da kullanabilirsiniz. Ayrıca yorum yazdığınız kısmın hemen üstünde incelemenin içindekiler bölümü var. Bir sayfa inceleme mi olur diye şüphelenmişken azcık kolaşan etseydiniz keşke. :p

 3. Ziyaretçi

  yeni kullanıcıların sorununa parmak basmış oldum o zaman düğmeler çok gizli :)) bunu düzenlerseniz çok iyi olabilir.karmaşık bir site yerine herzaman veriye kolay ulaşılan siteyi sevmişimdir.internet kullanıcıların büyük çoğunluda karmaşık sitelerden çok daha basidi tercih etmişlerdir bknz. google başarısının sırrı…

Bir cevap yazın