LEGO Star Wars III: The Clone Wars İnceleme

Danimarkalı Ole Kirk Christiansen, 1930’ların başında tahtadan oyuncaklar yapmaya başlayıp LEGO’yu kurduğunda milyonlarca insanın çocukluk yıllarına damga vuracak bir fenomen yaratacağını hayal edebiliyor muydu acaba? Belki de hikayeyi Bay Christiansen’in tahta oyuncakları bir kenara bırakıp şu meşhur plastik oyuncak tuğlaları üretmeye karar verdiği 1949’dan başlatsak daha doğru olur. Ne acıdır ki; Christiansen’in Avrupa’nın göbeğinde gerçekleştirdiği bu oyuncak devriminin patent alabilmesi, 1958’in Ocak ayında, ölümünden yalnızca birkaç hafta önce mümkün olabilecek; hep arzu ettiği uygun materyalin kullanılmaya başlandığını görmek içinse ömrü yetmeyecekti.

Lego Star Wars 3: Clone Wars 3

Bugün ise geriye dönüp bakınca popüler bir oyuncak markasından öte dünyanın dört bir köşesinde milyonlarca hayranı olan gerçek bir efsaneyle karşılaşıyoruz. Plastik LEGO tuğlalarının yaratıcı gücünü, gerçeklerine tıpa tıp benzeyen minyatür şehirleri ve görenleri hayrete düşüren eğlence mekanlarıyla her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği Legoland’lerde, kitaplarda, dergilerde, filmlerde, televizyon yapımlarında ve hatta dev şirketler için verilen ciddi danışmanlık hizmetlerinde bile görebiliyoruz artık. Tabii bir de çağımızın bir başka fenomeni olan video oyunlarında. Bütün bunlar bir kenara; sandık sandık minik plastik LEGO tuğlacıklarının içinde yuvarlanıp ortaya değişik bir şeyler çıkarma hayali, bugün bile milyonlarca yetişkinin rüyalarını süslüyor…

LEGO’nun video oyunlarındaki serüveni içinse 90’lı yılların sonuna kadar uzanmamız gerek. Bir LEGO hayranı olup da Mindscape’in Lego Island’ını veya Superscape’in Lego Creator’unu hatırlamayan yoktur sanırım. Ancak hiç şüphe yok ki; LEGO konseptinin video oyunlarıyla olan en başarılı evliliği, Traveller’s Tales’in olaya el atmasıyla başlıyor. Tüm zamanların en popüler oyuncak markasıyla en büyük pop kültür ikonlarından birini 2005 yılında bir araya getiren LEGO Star Wars: The Video Game ile…

Traveller’s Tales’in yakaladığı bu sıradışı başarının sırrıysa, daha önce oynadığımız birçok LEGO oyununun aksine, “yaratıcılık” öğesi yerine LEGO dünyasının sevimliliğini ön plana çıkarıyor olmasıydı kesinlikle. Star Wars hayranları, yeni üçlemenin akılda kalan bütün sahnelerini LEGO tuğlacıklarıyla yeniden yaratılmış Star Wars evreninde muhteşem bir parodi tadında baştan sona yaşama şansı bulmuşlardı. Hem de co-op mekanikleri etrafında şekillenen oldukça eğlenceli bulmaca, platform ve aksiyon öğeleri eşliğinde. LEGO Star Wars: The Video Game’in pek de şaşırtıcı olmayan bu büyük başarısı, bir yıl sonra orijinal üçlemeyi de LEGO dünyasına taşıyacaktı.

Lego Star Wars 3: Clone Wars 2

Bu ikinci LEGO Star Wars oyunu The Original Trilogy’i ise; Indiana Jones, Batman, Harry Potter ve Rock Band gibi pop ikonlardan beslenen, ilgi toplayacak yeni oyunlar takip etti. Ne var ki bütün bu oyunlar, ekmek kadayıfıyla Afyon kaymağının birlikteliğini aratmayan LEGO Star Wars’un büyüleyici etkisini yakalamaktan fersah fersah uzak kaldı. Traveller’s Tales, başlarda hayranlık uyandıran LEGO serisini bir anda bütün popüler markaların sevimli LEGO şekilleriyle yeniden yaratıldığı birbirini tekrar eden oyunlara çevirmişti.

Bugün ise Traveller’s Tales, LEGO Karayip Korsanları öncesi, para basan Star Wars ineğini üçüncü kez sağmak için geri dönüyor.  LEGO: Star Wars III: The Clone Wars ile. Peki hemen herkesin izlediği Star Wars filmlerinin aksine birçok Star Wars hayranının bile mesafeli yaklaştığı bir çizgi diziyi konu edinen bu yeni LEGO Star Wars oyunu, orijinal serinin o eşsiz tadını yakalayabiliyor mu? Bu sorunun yanıtını arıyoruz.

Lego Star Wars 3: Clone Wars 1

11 Yorum

 1. onur_

  ilk oyunla original üçlemeyii zevkle oynamıştım. ama indiana jones, batman falan hiç tat vermemişti. clone wars dizisinden nefret ediyorum ama bunu bi ara denicem kesin. inceleme keyifli olmuş yine sağolun.

 2. Ziyaretçi

  iyi de oyun incelemesi nerde yav legoların tarihini gerçekten iyi özetlemişsin ama ?? bu oyunu oynasammı oynamasam mı die düşünüp okudum yazıyı ama halen kafamda aynı soru işareti kaldı yani.

  • Uğur Yurtsever

   Merhabalar,

   İncelememiz dört sayfa :). Sayfanın hemen altında büyükçe bir ok tuşu var. Diğer sayfalara oradan geçiş yapabilirsiniz. Hatta geçiş yapmak için klavyenizin sağ tuşunu da kullanabilirsiniz. Ayrıca yorum yazdığınız kısmın hemen üstünde incelemenin içindekiler bölümü var. Bir sayfa inceleme mi olur diye şüphelenmişken azcık kolaşan etseydiniz keşke. :p

 3. Ziyaretçi

  yeni kullanıcıların sorununa parmak basmış oldum o zaman düğmeler çok gizli :)) bunu düzenlerseniz çok iyi olabilir.karmaşık bir site yerine herzaman veriye kolay ulaşılan siteyi sevmişimdir.internet kullanıcıların büyük çoğunluda karmaşık sitelerden çok daha basidi tercih etmişlerdir bknz. google başarısının sırrı…

Bir cevap yazın