Left 4 Dead 2

Dört genç arkadaş, serin bir sonbahar gününde toplanmış ne yapacaklarına karar vermeye çalışıyorlardı. Biri sinemaya mı gitsek diyordu ama vizyonda doğru dürüst film olmadığına karar verip kısa süre içinde vazgeçtiler. Taksim’e gidelim diyordu bir diğeri fakat İstiklal Caddesi’nde yukarı, aşağı bilinçsiz dolaşmaktan sıkılmışlardı artık. Kanlıcada yoğurt yemeğe mi gitselerdi yoksa “gidelim servi revanım yürü sadabada” diyerek Haliç’in pis sularında kayık mı çekselerdi? Farklı ve yeni bir şey denemek istiyorlardı. Dört arkadaş birlikte ne yapabilirdi ki? Neden sonra bir mağazanın önünden geçerken L4D2 oyunun reklamını görmüşlerdi. Bu reklam ilgilerini çekmişti, oyunun kutusunu ellerine alıp incelemeye başladılar. Dört kişilik bir maceraya atılmak ister misiniz diye soruyordu mağaza çalışanı. Gerçekten dört kişilerdi ve sıkı bir maceraya ihtiyaçları vardı.

Left 4 Dead 2 ölüm

Ölüm, kan, vahşet sokaklarda kol geziyor...

Oyundan dört kopya alıp herkes evlerine giderken, acaba verdiğimiz paraya değdi mi? L4D2 nasıl bir oyun acaba diye düşünüyorlardı. Oyunu kurduktan sonra Steam sistemini hemen çözüp grup sohbet (chat) açtılar. Bir arkadaş oyunu kurup diğerlerini davet etmişti bile. Zombilerin dünyayı işgal ettiği bu dünyada dört arkadaşın hayatta kalma mücadelesi onları etkilemişti. Hikayenin devamı yazının sonunda…

Half life ile hayatımıza giren Valve ile artık bilgisayarımızın vazgeçilmez programı haline gelen Steam, hepimizin sevgilisi haline geldi. Ne zaman PC oyunculuğu ölüyor, PC’de oyun satışları düşüyor diye kara, kara düşünsek, forumlarda konsol fanboylarla tartışsak. Sunduğumuz tek argüman hep Steam ve Valve oyunları değil mi?

Left 4 Dead 2 lunapark

Daha önce Half life oyunları ile tek kişilik senaryoda Gordon Freeman ile bize heyecanın doruklarını yaşatan Valve, L4D ile bu sefer iş birliği (co op) modunda ne kadar iddialı olduğunu bize ispatladı. L4D tamamen iş birliği modu dikkate alınarak hazırlanmış bir oyundu ve oyun severler tarafından oldukça sevildi.

Valve, tıpkı Team Fortress 2’de yaptığı gibi L4D’i de çeşitli yamalarla hatalardan arındırdı ve oyuna yeni senaryo ve modlar ekledi. Valve’nin oyunlarına ne kadar sahip çıkan bir firma olduğunu bütün Steam kullanıcılarının malumu zaten. Valve’nin L4D2 duyurusu ise bir çok kişinin kafasını karıştırdı. Valve, oyunlarını geliştirmek için acele etmezdi. Henüz Half life 2 Episode 3 içinde bir duyuru yoktu fakat L4D’den bir yıl sonra çıkacak bir devam oyunu…  Valve şaka yapıyor olmalıydı.

Left 4 Dead 2 köprü

Ücretli geçiş

15 Yorum

 1. Nephyz

  Anlatım harika, ama l4d’den sonra para kazanmak için yapıldığını düşünmeye başladım.yani hiç değilse l4d’e biraz daha update ile bişeyler getiripte bu oyunu biraz daha geç çıkarsalar daha iyi olurdu kanısındayım…

 2. PISLIX

  “Must not Buy!”

            -PC Gamer

   

  “Two Fingers Up! You know what fingers that I’m talking about…”

            -LeveL UK

   

  “Aynı oyunu kakalıyolar. Yazık lem alanlara.”

   

            -PISLIX

 3. Seyfi Cem Baskın

  Onu bunu bilmem, işlerimden geri kaldım. Mikrofonlu kulaklık kafamda, sabahlar olmuyor. Değinmemişsiniz ama online multiplayer deneyimi harika. Çok kısa sürede oyuna bağlanabiliyorsunuz, serverlar oldukça dinamik.

  MW2’yi bir süre daha erteletti bana.

  • Tahir Meylani

   Bende bu ara L4D2’ye takılıyorum. Exper kasıyoruz. Versusda güzel ama bazen öyle saçma serverlar buluyor ki 200 300 pinglerle oyun pek güzel olmuyor. Neyse ki bir kaç tane Türk server var.

 4. Seyfi Cem Baskın

  Hmm, o halde L4D2’ye tam doymadan başlamayayım hiç MW2’ye.

  Aslında MW2 ile ilgili tek kaygım dedicated serverlarının olmamasıydı. Çok olumsuz kullanıcı yorumları ve puanlamalar gördüm. Dergi/site yorumları gayet yüksek, kullanıcı yorumları yerlerde sürünüyor. Güvenemedim.

 5. Uğur Yurtsever

  Yalan, kuru iftira, 3 haftadır MW2 oynamışlığım yok. TF2’ye geri döndüm ben şimdilik :p Talha kendisini 28 saat süren MW2 seanslarında yalnız bıraktığım için biraz kızgın tabi 😀

  Dedicated server olmaması büyük bir eksi, ama buna rağmen olumsuz durumlarla çok da fazla karşılaşmadık.

  Ay sonuna, yani Mass Effect 2 çıkana kadar L4D2 için zaman bulabiliriz. Oynamadığım senaryolar var :p

  • Seyfi Cem Baskın

   TF2 de yoğun bir dönemime denk geldi, çok fena kaçırdım. Başlamak için çok mu geç sizce? Çok sayıda sınıf/silah kombinasyonları gözümü korkutmasın mı?

 6. Ziyaretçi

  ilk yazıya biraz katatılırım bence l4d 3 de çıksın onda işyerinde köylerde tamam saçma nasıl köy olur arabayla kaçarken orda bozulsun mesela yada uçakta uçarken gecsin ben valveye bayılırım bence half life ebisode 3 de çıksın ama çıkmıcakmış bu sitede örendim  çok ama çok üzüldüm başka ne oyunlar olucak bakalım bence iflas eder half life devam etmedi icin 

Bir cevap yazın