LED Aydınlatma Keşlere Gün Işığı Getirecek

LED aydınlatmadan haberdar olanlara sorarsanız size gerçekten parlak olduğunu söyleyecektir. Ama ne kadar parlak? Daniel Rybakken’in bize gösterdiği üzere neredeyse güneş kadar. Tasarımcı şu an birkaç paralelkenar pano üzerine yerleştirdiği toplam 3,000 LED ile denemeler sürdürüyor. Bu paneller ile pencerelerden farklı açılarla ortama dolan güneş ışığına benzer etkiyi yapay olarak elde etmeye çalışıyor.

Mekan ve Gün Işığı

Gün Işığı - Gerçek değil, yapay aydınlatma

Bu tür bir iş için bildiğimiz aydınlatma elemanlarından çok daha düşük güç tüketen ve çok daha az ısınan LED lambalar en uygunu. Diğer bir deyişle artık ortamı klimalarla soğutmaya gerek kalmadan ve elektrik faturalarını şişirmeden gün ışığına denk yapay aydınlatma elde etmek mümkün olabilir.

Rybakken şu anda güneş ışığından uzakta, bina derinliklerinde kalan karanlık mekanlar için aslını aratmayan, tatminkar bir gün ışığı etkisi elde etmeye çalışıyor. Sonuçlar başarılı olursa sığınak benzeri yerlerde ya da gece çalışanlar, bilgisayardan kalkamayacak kadar işi yoğun olanlar ya da oyunların başını bırakamayanlar veya yatalak hastalıklar gibi durumlar için yararlı bir icat olacağa benziyor.

LED Paneller ve Yapay Gün Işığı

LED Paneller - Yapay gün ışığı için aydınlatma elemanları

Böyle bir sistemin sınırsız kullanım alanı bulacağı açık. Belki 3. Dünya Savaşı’ndan kalan  radyasyon etkilerinin geçmesini yer altı şehirlerinde yüzyıllarca bekleyeceğiz, belki de gelecekte kirası ucuz diye ofisler, evler hep karanlık, sığınak benzeri yerlerde olacak. Her ne olursa olsun Rybakken’in güneş panelleri bize önünde çiçek saksıları duran pencerelerden pırıl pırıl gün ışığının dolduğu mekanları yapay da olsa anımsatacak.

Tasarımcı LED lambalarla yapay gün ışığı yaratıyor.

Bir cevap yazın