Lead and Gold: Gangs of the Wild West İnceleme

Her Şey Bir Kurşunla Başladı

Lead and Gold 2

Bu güzel hanım bir keskin nişancı. En becerikli suikastçıların kadın olduğunu düşünürsek bu duruma da pek şaşırmayız sanırım.

Lead and Gold, her şeyden önce, sınıf tabanlı bir shooter ve bu oyunun dinamiklerini en iyi şekilde anlatabilmek için işe sınıfları tanıtarak başlamam gerekiyor sanırım. Zira Lead and Gold’da her bir sınıf, oyun dinamiklerine çeşitlilik katmanın yanı sıra hatırı sayılır oranda taktik derinlik de sağlıyor. Hatta Fatshark’ın oyuna entegre ettiği sinerji sistemiyle oyuncular, takımdaki diğer arkadaşlarının isabet, kritik vurma şansı, hasar verme ve dayanıklılık gibi özelliklerini güçlendiriyor. Tabi ki bunun için oyuncuların birbirlerinden uzaklaşmamaları ve işbirliği yapmaları gerek. Kısacası takım oyunu, Lead and Gold’un tam kalbinde yer alıyor.

Seçebileceğimiz ilk sınıf Gunslinger. Güçlü revolver’ını orta mesafede etkili kullanabilirken, yakın mesafedeyse isabet oranını bir kenara bırakıp vahşi batı filmlerinden hatırladığımız o meşhur seri atışları (fanning) yaparak ölümcül bir silahşora dönüşebiliyor. Bu tehlikeli kovboy, aynı zamanda yakınında gezen takım arkadaşlarının isabet gücünü de artırıyor.

Blaster ise; dönemin kaba sakallı maden işçilerini andıran ve düşmanını yakın mesafede harcamayı seven bir arkadaş. Pompalısı ve dinamitleri de bu iş için biçilmiş kaftan. Aynı zamanda, Gunslinger’ınki kadar etkili olmasa da yakın mesafede kullanışlı bir altıpatlara sahip. Blaster, çatışma ortamındaki hünerleri kadar takım arkadaşlarının daha az hasar almalarını sağlayan sinerji özelliğiyle de oldukça yararlı bir sınıf.

Vahşi Batı ortamlarına konuk olup da kanunun gücünü ensemizde hissetmesek olmazdı sanırım. Lead and Gold’da şerifi göremesek de Deputy sınıfıyla yardımcısını kontrol edebiliyoruz. Takımına daha fazla hasar verme sinerjisi katan Deputy, orta ve uzak mesafede etkili seri atış yapabilen tüfeği ve altıpatlarıyla ön plana çıksa da onu asıl eşsiz yapan şey, düşmanı işaretleyebilmesi. Böylece işaretlediğimiz düşman oyuncu nereye giderse gitsin gözden kaybetmiyoruz ve takım arkadaşlarımız için de kolay bir hedefe dönüşüyor. Eh kanundan kaçılmaz değil mi?

Lead and Gold 4

Kuru kafayla işaretlediğim bu arkadaşın pek şansı kalmadı artık.

Fatshark’taki arkadaşlar, bir savaş oyununda olmazsa olmaz keskin nişancı sınıfını da oyuna eklemeyi ihmal etmemişler elbette. Hem de işin içine bir “güzellik” katarak . Zira Lead and Gold’ta seçebileceğimiz dördüncü ve son sınıf olan Trapper, rakun şapkalı zarif bir hanımefendi. Keskin nişancı tüfeği ve yakın mesafede etkili tabancasının yanı sıra, düşmanı tuzaklarıyla avlayabilen bu vahşi batı hanımefendisi, etrafındaki erkekleri kritik vuruş yapma şanslarını artırarak etkilemeyi de başarıyor. 😉

Kısacası Lead and Gold’un sınıf tabanlı aksiyonu bizlere birbirinden farklı oynanış dinamikleri olan dört sınıf sunarken, bu dinamiğe kattığı sinerji sistemiyle de bizlere, Left 4 Dead’te aldığımız bir dersi yeniden hatırlatıyor: Birlikte takıl, hayatta kal!!!

7 Yorum

 1. lady lazarus

  ben de bu oyunu merak ediyordum birçok oyunsever gibi. geç olmadan inceleyip bize sunduğun için teşekürler 

  en kısa zamanda edinmeyi düşünüyorum fakat en azından giriş hikayesindeki  kadar western havasını yakalayabilmiş olmalarını umuyorum.

  btw inceleme yine fevkalade! ellerine sağlık (; 

 2. Ziyaretçi

  Güzel bir yazı olmuş. Dedicated serverları bekliyoruz artık. Benim canımı en çok laglar ve nişan almak için sürekli sağ tuşa basılı tutmak zorunda olmamız sıktı. Yine de çok eğlenceli bir oyun.

 3. Ziyaretçi

  Herkesin düşüncesi farklıdır. Ben Vahşi Batı’dan nefret ederim şu ana kadar Red Kit’in çizgi filmi hariç hiç bir vahşi batı temalı bişey izlemedim. Bu sabah Steam üzerinden indirilebilir olan bu oyunu indirdim son 2 gün kalmıştı azıcık oyniyim bari dedim. Ve bu muhteşem oyunla tanıştım. Oyunun orjinalini almayı düşünüyorum. Max. 20$ ise alıcam.. Ayrıca oyunu alacaklar orjinal alsında şu oyunun keyfini çıkarsın çok güzel şeyler var gerçekten 4 çeşit karakter var harika ben hep 4. sıradakini alıyorum tek tabancası olan muhteşem bişey şimdiye kadar hiç 1.’likten düşmedim oyunda. Türk’ün gücü heheh 😀

Bir cevap yazın