LCD Teknik Analizleri: Karşıtlık Oranı Önemli mi?

Günün Sorunu No. 3: Zıtlık (contrast) Oranları

Ekran satın alanların karşılık verme süresinin önemini anlamaları biraz zaman aldı. Ama daha uzun zamandır ortada olan bir başka önemli kriter var: Zıtlık oranı.

Zıtlık oranı ölçümlerinin, üreticelerin sağladıkları karşılık verme sürelerinin ölçümlerinden daha az belirgin olması ise bir ironi.

Herşey ve Hiçbirşey 2: Zıtlık oranı ve parlaklık

Zıtlık oranı en parlak ekran görüntüsü ile en karanlık ekran görüntüsü karşılaştırılarak bulunur. Daha açık olmak gerekirse, %100 beyaz sinyal ile aynı beyaz sinyalin %0’ı arasındaki fark alınır. Sonuç Lux’daki %0 beyaz değeri ile bölünür. (%0 beyaz sinyali siyahtır)

Bunu temel alarak üreticiler zıtlık oranı ne kadar fazla olursa ekranın da o kadar iyi olacağı sonucuna varmışlardır. Yani siyahlar daha koyu beyazlar ise daha “beyaz” olacak ve ekran daha falza renk skalasını gösterebilecek. Ama bu tam anlamıyla doğru değil.

Üreticilerin benimsediği bu yöntemi test edelim. Temelde, zıtlık derecesi beyaz yoğunluğunu siyah yoğunluğuna bölmek demek. Yani maksimum ve minumun değerleri sırasıyla 200.5 cd/sq ve 0.5 cd/sq olan bir ekranda zıtlık oranının (200.5 – 0.5)/0.5 = 400:1 olması demek.

Günün Sorunu No. 3: Zıtlık (contrast) Oranları

Burada Microvision tarafından sağlanan ve görüş açısına dayanan bir araçla ölçülen bir LCD ekranın zıtlık oranını görüyoruz.

Bu küçük hesaplama gösteriyor ki, üreticiler etkileyici bir zıtlık oranına ulaşmak için ekranlarındaki parlaklığı mümkün olduğunca arttırıyorlar. Mesela 200.5 cd/sq yerine 400.5’lik bir azami parlaklık zıtlık oranını otomatikman 800:1 oranına getiriyor.

Ama beyazlar beyazlar görüşü zorlaştırıyor ve siyahlar iyiye gitmiyor. Daha da fazlası, gözler bu kadar yoğun bir beyaza büyük ihtimal katlanamayacak. Ekran 800:1 zıtlık oranı verebilir ama bu kullanışsız olacak. Kısa bir hatırlatma notu olarak da, CRT ekranların 80 ila 100cd/sq arasında bir beyazlık sağlağını ve az sayıda LCD ekrana geçen grafik sanatçısının da ekranlarını 110 cd/sq azamiye kalibre ettiklerinini söyleyelim.

2 Yorum

Bir cevap yazın