LCD Teknik Analizleri: Karşıtlık Oranı Önemli mi?

LCD ekran yazılarımızın biçiminde bazı değişiklikler yapıyoruz. Önce iyi haberle başlayalım. Bu sene daha fazla karşılaştırmalı denemeler olacak ve dolayısıyla daha fazla ekran deneyeceğiz. Hedefimiz her ay bir karşılaştırmalı deneme yapabilmek. İkinci değişiklik ise teknik incelemeler ayrı yazılarda sunulacak. Bu yazı teknik analizlerin ilki.

Sorun no. 1: tepki süresi

“Her şey yada Hiçbir şey” serisi daha önce yayınlanan 17″ LCD ekran karşılaştırmalarıyla başlamıştı. Tepki süresini ölçmenin ne kadar saçma olduğunu, çok az bir şey ifade ettiğini ve potansiyel alıcıları nasıl yanıltabileceğini vurgulaşmıştık.

Daha sonra, siyah,beyaz ve tekrar beyaza geçerek ölçülen şu anki tepki süresi değerinin, bir renkten ötekine geçerken (beyazdan griye, griden siyaha, pembeden sarıya gibi) hiç bir şey ifade etmediğini açıklamıştık. Aslında tepki süresi 25 ms olarak belirtilen aynı iki ekranın bile renk değşimine göre tamamen farklı davranabiliyor. Bu yüzden değerler çok az şey ifade ediyor.

Ek olarak, aslında ölçümlerinde çok doğru olmadığını çünkü ölçüm yaparken sinyalin iki ucundan kısaltıldığını söylemiştik. Tepki süresini ölçmek için sinyali iki ucundan kısaltmak, sıvı kıristallerdeki kararlılık sorununu ve olası geç tepkileri gizleyebileceğinden bahsetmiştik.

LCD Teknik Analizleri: Karşıtlık Oranı Önemli mi?

Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bir kaç ay önce yayınlanan yazıya bir bakmanızı öneririz.

Sorun no. 2: 18 ve 24 bit LCD Ekranlar

Renk interpolasyonu da bir başka sorun. Tüm LCD ekranlar, özellikle de giriş seviyesindeki ekranlar 16.7 milyon renk sağlayamıyor. Dither ve hızlı renk değişimleri eklendiğinde bile bu giriş seviyesi ekranlar 262.144 renk sağlıyorlar.

LCD Teknik Analizleri: Karşıtlık Oranı Önemli mi?

18 ve 24 bit matrislerin açıklamaları ve sonuçları yine bu yazıda bulunabilir.

2 Yorum

Bir cevap yazın