LCD Karşılaştırması, Bölüm III: Yeni Yıl Şimdiden Geldi!

Iiyama AS4314UT

Iiyama AS4314UT

Fiyat kırma savaşları sonbaharda iyice kızıştı ve Iiyama da oyuna tekrar girebilmek için yeni, daha ucuz bir ürün serisini piyasaya sürmek zorunda kaldı. AS4314UT’nin kasası bir önceki model olan AS4332UT’ye (ki gelmiş geçmiş en iyi monitörlerden biridir) göre daha gösterişsiz. Bu arada Iiyama’nın AS4314UT’yi iki ayrı modelde ürettiğini de not edelim. Sonbaharda piyasaya sürülen ilk model daha önceki nesilden kalma bir Hyundai panel kullanıyordu ve hayal kırıklığı yaratmıştı. Ancak Aralık başında piyasaya sürülen ve bu testimizde kullandığımız AS4314UT daha güncel ve daha iyi performans gösteren yeni bir panel kullanıyor. Belirgin bazı değişiklikler var: Daha yeni model olan AS4314UT, dünyanın en hızlı tepki süresine sahip monitörü: Sadece 20 milisaniye! Kontrast da daha iyileştirilmiş, önceki modelde 300:1 idi, şimdi 500:1. İşin kötüsü bu iki monitör arasında, dışarıdan bakıldığında, belirgin bir fark görülmüyor.

Desenlere dayanan renk testleri eğer standart parlaklık biraz artırılınca (46’dan 50’ye doğru) ekranın renk paleti ortanın üstüne çıkıyor. Ancak yine de renklerde maviye doğru bir kayma görülüyor. Maalesef bu sorunu OSD menüden yaptığımız ayarlamalarla gideremedik. Bu tür problemler LCD’lerde hep vardır, bu yüzden de masaüstü tasarımcılarının beğenisini bir türlü kazanamazlar. Bu tür kullanımlarda hala en uygun ürün CRT ekranlar olarak görülüyor. Ama yine de 256 gri tonu görüntüleyebilmesi ile AS4332UT en iyi puan olan 5/5’i aldı.

Renk Görüntülenen En Koyu Gölge Görüntülenen En Açık Gölge
Gri 0 255
Kırmızı 1 254
Yeşil 0 255
Blue 0 254

Iiyama’nın renk sayısını 6500 K ve 7800K ile sınırladığını not edelim. İkinci model daha fazla avantajlı, renkler daha dengeli ve daha gerçekçi.

Iiyama AS4314UT

Oyunlar söz konusu olduğunda geride çok az iz bırakılıyor; özellikler tablosunda parlaklık düşük gösterilmesine rağmen (230 cd/sq.m.), gayet uygun. Unreal Tournament 2003’teki en karanlık bölgeler bile gayet net ve detaylı görülüyorlar – gri yerine biraz mavi kokmalarına rağmen. Yan yana iki ekran koyup test etmedikçe bu problemi farkedemiyorsunuz. Ancak ana noktaya geri dönelim: Arkada çok az iz bırakılıyor! Quake ve Unreal gibi hızlı oyunlar sorunsuzca oynanabiliyorlar; ortalıkta dolaşıp hareket eden her şeye ateş edebiliyorsunuz. Oyunları AS4314UT ile oynamak oldukça zevkli – eğer renklerin hafifçe maviye kaymasına çok takmazsanız. Bu yüzden eğer CRT dünyasından ayrılıp LCD dünyasına geçecekseniz bazı sürprizlere hazırlıklı olun ve kendinize biraz alışma süresi tanıyın.

Iiyama AS4314UT

Bir cevap yazın