Larrabee’nin gecikmesine AMD yorumu

AMD’nin Larrabee yourumu: “GPU tasarlamak zordur ve CPU-merkezli bir yaklaşımla bilindik x86 tasarımını kullanarak bir grafik işlemcisi yapamazsınız.”

AMD FusionGeçtiğimiz günlerde Intel’in GPGPU’yu sorusuna cevap olarak hazırladığı Larrabee planlarını ertelediği haberini vermiştik.

Larrabee her ne kadar 3B oyun alanında dünyayı değiştirecek bir ürün olmasa da Unreal Engine’in arkasındaki isimlerden birisi olan Tim Sweeney gibi bazı oyun geliştiricileri yeni ürünün sunabileceği şeylerden etkilendiklerini açıklamışlardı.

Dünyanın en iyi işlemcilerinden bazılarını üreten işlemci devi Intel GPGPU alanında sürekli ertelemeler yaşadı ve bir türlü rekabetçi bir ürün geliştiremedi.

Hem CPU hem de GPU alanında ürün geliştiren AMD’ye Larrabee hakkında düşüncelerini sorduk. Tabi ATI’yi satın aldıktan sonra AMD’nin olaya yaklaşımı tamamen farklı olması normal bir durum.

AMD’nin Grafik Halkla İlişkiler bölümünden Dave Erskine Tom’s Hardware’e şunları söyledi: “Larrabee ilk duyurulduğunda görsel hesaplamanın bu sektör için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladık ve GPU teknolojisinin bugün olduğu gibi yarın da belirliyici bir role sahip olacağını gördük. AMD, 3B grafik, video ve GPU hesaplama alanında lider teknoloji geliştiricisi olma iddiasını koruyor.”

Hem işlemci hem de grafik pazarına yönelik ürünler geliştiren AMD, bu iki pazarı birleştirme planları yapan önemli bir firma.

“Sadece CPU ya da GPU’ya yönelik geliştirme yapan bir firma pazarın gereksinimlerini karşılamak konusunda kendisini sınırlıyordur” diyor Erskine ve ekliyor: “AMD, hem GPU hem de CPU alanında ürünler üreten şu anda tek firma ve pazarın CPU ve GPU’yu birleştirme yönünde isteğini Fusion konseptiyle biz sağlamaya çalışıyoruz.”

X86 yönergelerini kullanan P54C tasarımına sahip Larrabee mimarisi günümüz GPU’larından farklı bir yapıya sahip. Tasarımın doğası gereği Larrabee, GPGPU alanına daha uygun ancak AMD bunun doğru bir yaklaşım olmadığını düşünüyor.

“İş tamamen tasarım felsefesinde bitiyor. GPU tasarlamak zordur ve CPU-merkezli bir yaklaşımla bilindik x86 tasarımını kullanarak bir grafik işlemcisi yapamazsınız.”

Peki, AMD’nin yaklaşımı nedir? Erskine bunu şöyle açıklıyor: “PC hesaplama alanında yeni çağa giriyoruz ve bu çağ görsel hesaplama teknolojileri yeniliklerin hızını belirliyor. Biz buna Velocity diyoruz. AMD Velocity, hazırda var olan GPU tasarım döngüsünü temel alıyor ve AMD’nin sadece CPU alanına odaklandığı zamanlarda yakaladığı yenilikçilik hızını grafik alanına taşıyor. AMD velocity, GPU temelli hesaplama gücüyle teraFLOP seviyesinde performans sunarken düşük güç tüketimli x86 çekirdeği sunuyor. Bu yapının AMD’nin platform mantığını öne çıkaracağını ve rakiplerinden ayrılmasını sağlayacağını düşünüyoruz.”

Bir cevap yazın