LaCie’nin Bozulamaz USB Sürücüsünü Test Ettik!

Lacie XtremeKey

Lacie XtremeKey

Bu yazıda Tom’s Hardware’de görmeye pek alışık olmadığını bir test serisiyle karşınızdayız: Lacie’nin kırılamaz iddiasındaki XtremeKey modelini elimizden geldiğince zorlayacağız. USB’nin sağlamlığı konusunda Lacie’nin sözlerine kulak verelim:

Kırılamaz dış kabuğu sayesinde Lacie XtremeKey endüstriyel standarlarda dayanıklılık sağlar. XtremeKey çinko, alüminyum, magnezyum ve bakırın karışımından oluşan zamak adı verilen bir alaşım kullanılarak üretilmiştir.

Tom’s Hardware yazarları ayrıntılı testleriyle övünürler. Ve kırılamaz (delinemez) gibi söylemler pazarlama açısından kullanılsalar bile oldukça güç iddialar. Bakalım bu küçük USB sürücü söylendiği kadar dayanıklı mı?

Performans konusunda küçük bir not: LaCie 40 MB/s okuma hızı ve 30 MB/s yazma hızı verdiğini iddia ediyor. Bizim ölçümlerse (testleri 16 GB’lik sürümde yaptık) 38 MB/s okuma ve 12 MB/s yazma şeklinde oldu (LaCie 8 GB’lik sürüm için 15 MB/s yazma hızı iddia ediyor).

7 Yorum

  1. punisher_89

    elektronik ürünleri hasta derecede seven birisi olarak incelemenizi gözyaşları içinde okudum yazık değil mi ya usb sürücüye 😀

    inceleme için sağolun

  2. i0z

    testlerin sağlamlığının gerçek hatayla fazla alakası yok.

    Ama tüm testlerin Sandisk ile yapılmsı daha iyi olurdu. Plastik flashın yanacağı kesin ama sandisk yanmazdı. ve tekil bir kontrol denemesi oluşurdu. Plastik ile metal bir bir flashın blender dan aynı şekilde çıkmazı beklenemez.

Bir cevap yazın