L.A. Noire İnceleme

Eski tarz dedektif hikayeleri, yani henüz “DNA eşleştirme, fotoğrafa 8.000x zoom yapma” gibi mevzular piyasaya çıkmadan önce tasarlanmış dedektif maceraları çocukluğumda oldukça ilgimi çekerdi. Hiç durmadan Agatha Christie veya Sherlock Holmes hikayeleri okur, dedektif hikayeleri okuyan her bir insan evladının yaptığı gibi ilk sayfadan itibaren katili tahmin etmeye çalışırdım. Bu hikayeler ilk başlarda bana oldukça keyif verseler de zamanla hepsinin benzer bir kalıba oturtulmuş olduğunu fark etmemle türün barındırdığı hikayeler bana orijinal gelmemeye başladı ve zamanla ilgimi tamamen yitirdim. Modern dönem dedektiflik hikayeleri/dizileri de içlerinde çok fazla teknoloji barındırması sebebiyle zaman zaman izlesem de türe olan ilgimi şahlandırmayı başaramadı açıkçası. Dedektiflik oyunları namına da Post Mortem ve Still Life 2’den başka ilgimi çekmeyi başaran pek bir oyun olmayınca da dedektiflik olayından sadece Batman: Arkham Asylum’da olduğu gibi “eseri oluşturan diğer elementlerden bir tanesi” olarak keyif almaya başladım.

L.A. Noire 2

Oyuna bir polis memuru olarak başlıyoruz...

L.A. Noire’i ilk duyduğumda da olayın dedektiflik kısmından çok atmosferi ve dönemi çok güzel bir biçimde yansıtmasıyla ilgimi çekmişti. Henüz herhangi bir oyunda göremediğimiz 40’ların Los Angeles’ında geçiyordu oyun ve söylenenlere göre şehir o kadar iyi tasarlanmıştı ki o dönemden günümüze kadar gelen bir çok mağaza bile olmaları gereken yerlerinde duruyordu, inanılmaz bir seslendirme işi çıkarılmıştı ve oyunun yazım kalitesi eski tip bir dedektif romanından farksızdı. Peki L.A. Noire eski tarz dedektif hikayelerine olan aşkımı yerine getirebilecek miydi? Ben de bu sorunun cevabını bulmak üzere diski konsola yerleştirdim ve arkama yaslandım.

20 Yorum

 1. messi

  inceleme için tşkrler oyunun birçok yönden eleştirildiğini gördüm ama senaryosu hakkında hiç eleştiri görmedim bnde oynadm oyunu senaryosu bnce güzel ama dış mekan tasarımdan bahsetmemissin dış tasarımı gerçekten kötü ama dediğine katılıyorum oyunun ilgi çekici bir yanı var

 2. Sabertooth

  Oruç abi dönmüş. savulun bre acımasız yorum sahipleri : )

  İncelemeyi okudum. Hakikaten Oruç Dim’in uslubunu görmeyi özlemişim. Ben arkadaşımın PS inde oyunu oynamıstım, hosumada gitmişti ama cok fazla deneyememiştim. Yada PS bende yok diye konsol oyunları daha bir güzel gibi geliyordur belkide. Ama benim anlamadım 1000 küsur sayfalık senaryosu oldugu iddia edilen bu oyunun konusu nasıl olmuşta bu kadar sığ kalabilmiş? Puntolar büyüktü herhalde, ondan 1000 sayfadan fazla tuttu.

  (Mesaj kalabalıgı olmasın diye ilk yazdığım mesaja ekledim. Böylelikle boş bir yorum yazmış olmaktan çıkmış oldum 🙂

 3. PISLIX

  GTA 4 hakkında anlattığın şeylere katılmıyorum Oruç. Bunu tartıştıydık zamanında zaten. Akılda kalıcı tek karakteri vardı bence GTA4’ün. O da sürekli “çay içelim, bowlinge gidelim” diyip sinir ediyordu adamı. O şekilde aklımda yer etti… Görev çeşitliliği dersen o da yoktu GTA4’te… O değil de, ne buldun sen bu oyunda yaa ahahah…

  Haa incelemen güzel olmuş, eline sağlık bu arada. Eleştirecek bişey bulamadım. Formunu kaybetmemişsin uzun sürede.

  -ZMIFTH

 4. Ziyaretçi

  gta 4’de aklında bir karakter kalmadıysa oynarken kafan güzelmiş veya hiçbir şey anlamamışsın oyunda. başka bi açıklaması yok.

  la noire ise hiç olmamış. eleştirilere katılmamak elde değil.

 5. onur_

  inceleme çok güzel olmuş. öncelikle tebrik etmek istiyorum. çok büyük beklentim vardı bu oyundan. siz hangi konsolda oynadınız bilmiyorum ama ben oyunu xbox 360’ta oynadım. oyunu ps3te de gördükten sonra anladım ki xbox versiyonu görsel ve teknik açıdan çok çok gerideymiş. case çözme olayı çok hoş olmuş fakat hikaye harbiden havada kalıyor. bir yere bağlanmıyor. gta4 konusundaki yoruma da katılıyorum. rockstar karakterler açısından nası böyle sığ bir iş yapmış hayret. yine de herkesin 1 kere oynaması lazım bence:

 6. Mehmet Ulusoy

  E herkesin bir kere oynaması lazımsa o kadar para vermenin bir anlamı yok o zaman, almayalım..

  1UP.com A[43]
  Edge 8/10[44]
  Eurogamer 8/10[2]
  Game Informer 8.75/10 [45]
  GamePro 5/5 stars[46]
  GameSpot 9/10[47]
  GameSpy 4.5/5 stars[48]
  GamesRadar 9/10[49]
  IGN 8.5/10[50]
  X-Play 5/5 stars[51]
  Joystiq 4.5/5 stars[52]

  Oyunun aldıgı puanlar bunlar..

  Tamam elestiriler az degil oyun icin ama 75? ve yazıyı okuyunca 75 bile fazla verilmis gibi? Ya verilen notta bi yanlıslık var ya da yazıda 🙂

  Ben daha oyunu oynamadım sadece yazının icerigi, verilen puan ve diger inceleme puanları uzerinden konusuyorum..

 7. Suzuki Gsx-R

  Oyunda herşey çok güzel ama araba kullanması tam bir facia.GTA’yı açıp bütün gün amaçsızca araba süren ben LA Noire’de araba kullanmadım.Rockstar nasıl böyle birşey yaptı anlamak mümkün değil.Senaryoyu ingilizcesi TOEFL dereceside olmayan birini anlaması mümkün değil.Oyun bitti nolduğunu anlamadım.

  • baybaskan

   Bu oyunda araba kullanmanın bir zevki yok. Katılıyorum sana. Ayrıca İngilizce konusunda da katılmamak mümkün değil. İlk kez bir oyundaki İnglizce dili bana bu kadar yabancı geldi. Cümle yapılarından tutun kullanılan kelimelere kadar üst düzey bir İngilizce bilgisi gerektiriyor.

 8. baybaskan

  Oyunu bilgisayarımda en yüksek ayarlarda (1920X1080 çözünürlükte) açıyorum. Ara sıra takılıp, ağırlaşıyor. yougamersta analiz yaptırdım. Önerileni de geçiyor sistemim. Acaba oyundan kaynaklanan birşey midir? PHenom II X4 955, HD5850 Turbo, 8GB 1600MHz ram var. Takılmaması gerektiğini düşünüyorum bu sistemle. Neler yapabilirim bununla iligli? Saygılar.

   • baybaskan

    Dediğiniz ayar Grafik ayarlarında da, diğer ayarlarda da yok (?)

   • Uğur Yurtsever

    Threading’i “multi” yerine “single” olarak ayarlayınca takılmanın geçmesi lazım. Diğer ayarlara dokunmana gerek yok. Sistemin oyunu en yüksek detay seviyesinde oynatacak kapasitede.

   • baybaskan

    Hocam bahsettiğiniz ayar yok hiçbir yerde. “Threading” diye bir ayar bulamadım ben. Yukarıda da bunu söylemek istemiştim. Yani ne “graphics”de ne “gameplay”de ne de diğer ayarların içinde threading diye birşey yok.

   • Uğur Yurtsever

    Oyun içindeki ayarlarda olmayabilir. Launcher’daki Options kısmına bakın. Orada en altta olması lazım. Bu arada oyunun yamasının kurulu olduğunu varsayıyorum. Zira bu ayar yamayla gelmiş de olabilir.

   • baybaskan

    Launcher’da da yok maalesef. Oyuna herhangi bir yama yüklemedim. Yamayı da bulamadım doğrusu. Ancak “command line” kısmına bazı satırları girdim internetten araştırarak. Onlar da işe yaramadı.

   • Uğur Yurtsever

    Evet, problem güncellemenin eksik olmasından kaynaklanıyor. Yani bir şekilde v1.1 güncellemesini bulman lazım. Güncellemenin eksik olmasından, oyunu Steam veya perakende kanalların dışında bir şekilde edindiğin anlaşılıyor (zira ilgili ayar kapatılmadığı sürece güncellemeler otomatik olarak yükleniyor). Bu yüzden korkarım daha fazla yardımcı olamayacağım. Ancak eminim internette biraz daha araştırma yaparak yamayı bulabilirsin.

   • baybaskan

    Bahsettiğiniz yamayı kurdum. Threading’i “single” yaptım. Değişen birşey olmadı. Sanırım güç kaynağım yetmiyor. Thermaltake TR2-500W (%70).

Bir cevap yazın