Kültürlerarası Oyun Geliştirme Maratonu Cultures At Play Başlıyor

Türk ve Hollandalı oyun geliştiriciler, 48 saatlik oyun geliştirme maratonunda bir araya geliyor.

28-30 Ocak tarihleri arasında gerçekleşecek Global Gam Jam 2012 için hazırlıklar tam gaz devam ediyor, hatta kayıtlar da başladı. Öte yandan yarın bir başka oyun geliştirme maratonu başlıyor: Cultures At Play! Yani Kültürlerarası Oyun Geliştirme Maratonu.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü ile Hollanda Utrecht School of the Arts, Sanat, Media ve Teknoloji Fakültesi tarafından METUTECH-ATOM’un (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) desteğiyle düzenlenen “Cultures at Play” (Kültürlerarası Oyun Geliştirme Maratonu) etkinliği 16-18 Aralık tarihleri arasında tarihi Sultanahmet bölgesinde gerçekleşecek. Kapalıçarşı, Türk ve Hollandalı oyun geliştiricilere ilham kaynağı olacak.

Senaristten görsel tasarımcıya, yazılımcıdan ses/müzik yapımcısına kadar pek çok farklı disiplinden geliştiricinin katıldığı Cultures at Play’in ana hedefi, katılımcıların 48 saatlik kısa bir zaman diliminde
yaratıcılıklarını ve pratik zekalarını kullanarak, en eğlenceli ve oynanabilir oyunu hiç tanımadıkları kişiler ile birlikte geliştirebilmeleri olarak tanımlanıyor.

“Her Takımın Cebinde Sadece 50 TL’si Var!” Yapılacak bu oyun maratonunun en zorlayıcı yanı, süre limitinin dışında geliştirilecek oyunun temasını belirleyecek objeleri seçerken olacak. Zira bunun için takımlara sadece 50 TL verilecek ve Kapalıçarşıdan bu sınırlı parayla satın alacakları objeler 48 saat boyunca geliştirilecek oyunun temasını belirleyecek.

Maraton boyunca Türk ve Hollandalı geliştiricilerin takım içi işbirliği ve kültürel paylaşımın  yaratıcılık ve geliştirme süreçlerine etkisi akademik olarak incelenecek. Sonuçların olumlu olması durumunda, bu maratonda elde edilecek bulgular, bundan sonra dünya çapında yapılacak maratonların farklı kültürler arasında gerçekleşmesine öncülük edecek.

Etkinlik, 16 Aralık Cuma günü saat 17:00’de Sultanahmet Apartments’ta başlayacak ve katılımcılar 18 Aralık Pazar günü saat 15:00’e kadar oyunlarını tamamlamaya çalışacaklar. Sadece basına açık olacak oyun geliştirme sürecinin ardından düzenlenecek oyun sunumlarına tüm oyunseverler katılabilecek.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak Cultres At Play internet sitesine ulaşabilirsiniz.

Cultures At Play

Bir cevap yazın