Kullanılmayan Bilgisayar Ve Yönlendiricileri Değerlendirme

Eski Bilgisayar Projeleri

Linux’u denemek için Ubuntu ya da diğer sürümleri kurun: Eğer henüz Linux işletim istemini kullanmadıysanız Pardus, Ubuntu, Fedora, Debian ya da buradaki diğer dağıtımlarından birini kurup göz atmak isteyebilirsiniz.

Linux Deneme

Bu işletim sistemleriyle ücretsiz ve açık kaynak kodlu yazılıma dayalı bir toplulukla tanışacaksınız. Bazı dağıtımlar ve uygulamalar şirketlerin fonlarına bağlı olsa da çoğu topluluğun bağışları ile geliştiriliyor. Dağıtımların çoğu USB bellek ya da CD üzerinden kurulumuna gerek olmadan çalışabiliyor, yani sadece göz atmak isterseniz sabit diskinize kurmanıza bile gerek yok.

İşlem gücünüzü araştırmalara bağışlayın: İnsanlık için yapılan araştırmalara para bağışı yapamasanız ya da zaman ayıramasanız bile, dağıtılmış hesaplamaya dayalı projelere katılarak katkıda bulunabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sınırsız bir şekilde akan verilerin belirli bir kısmını inceleyen yazılımı bilgisayarınıza kurmanız. Araştırmacılar, bu tarz dağıtılmış projeler için bulabildikleri tüm işlem gücüne ihtiyaç duyarlar, fakat sundukları yazılımlar sadece bilgisayarınız boştayken çalışır. Kullanmadığınız bir bilgisayarınız varsa eğer, istenilen yazılımı kurarak bu projelere katkıda bulunabilirsiniz.

Katılmayı düşünebileceğiniz bazı örnekler şunlar: Radyo teleskop verilerini analiz etmek için SETI’ye (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Arama), iklim tahminlerini geliştirmek için ClimatePrediction’a, hastalıkların tedavisinin bulunmasına yardım etmek için Rosetta’ya ya da daha verimli bir şekilde güneş enerjisini kullanabilmek için World Community Grid’a katkı yapabilirsiniz.

Eski sabit diskinizi harici bir disk haline getirin (ya da verilerinizi kurtarın): Eğer eski bilgisayarınızın sabit diski hala kullanılabilir durumda ise ve yeterli kapasitesi varsa, bir adet harici disk kabı alıp eski sabit diskinizi harici diske dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Bu diski ister uzun süre kullanın, isterseniz sadece Windows başlatılamadığında dosyalarınızı almak için kullanın. PATA/EIDE ve/veya SATA girişi ve USB ya da ESATA çıkışı olan kaplar bulmak mümkün ve bu kapların fiyatları da çok pahalı değil.

Harici Disk Kabı

Eğer sadece verilerinizi kurtarmak isterseniz, sabit diskinizi diğer bilgisayara takabilirsiniz (eğer aynı arayüzü kullanıyorsa ). Böylelikle para ve zaman kaybı yaşamadan verilerinizi kurtarabilirsiniz. Eğer dizüstü bir bilgisayarınız varsa harici disk kabı ya da USB adaptör almak zorundasınız.

Kendi internet sunucunuzu yaratın: Eğer kendi internet sitenizi kurmak istiyorsanız evinizden bir sunucu kurabilir ve bu sunucuyu, .com gibi alan adlarına bağlayabilirsiniz. Web barındırmanın iyice ucuzladığı şu günlerde, kendi işini kendi halletmeyi sevenler için en iyi yöntem bu.

Eğer Windows XP Professional ya da Windows XP Media Center Edition işletim sistemlerinden birine sahipseniz, bu işletim sistemlerine tümleşik olarak gelen Internet Information Services’i (IIS) kullanabilirsiniz. Bunların dışındaki Windows işletim sistemleri için de Apache kullanılabilir. WampServer yazılımı aracılığıyla Apache, MySQL ve PHP kurmanız mümkün. Eğer kurulu bir Windows işletim sisteminiz yoksa Ubuntu ve bir LAMP paketi kurabilirsiniz. Evde sunucu çalıştırmak ucuz (hatta ücretsiz) bir web barındırma yöntemi olsa da, bazı internet servis sağlayıcılarının kullanım şartlarına buna izin vermeyebilir. Ayrıca eğer IP numaranıza gelen çok fazla trafik olursa, servis sağlayıcınızdan bir e-posta ya da telefon almanız muhtemel.

2 Yorum

Bir cevap yazın