Kullanılmayan Bilgisayar Ve Yönlendiricileri Değerlendirme

Sizin de eskilerden kalma bir bilgisayarınız ya da yönlendiriciniz (router) var mı? Eğer boş vaktiniz varsa, bu gibi rafa kaldırılan ve tozlanmayı bekleyen cihazlarınızı çeşitli şekillerde kullanmanız mümkün.

Bilgisayar Geri Dönüşüm

Bu makalemizde, eski bilgisayarların ve kablosuz yönlendiricilerin farklı şekillerde kullanılabileceği 16 yöntem keşfedeceğiz. Bazı yöntemler sadece deneysel amaçlı gibi görünse de, bahsedeceğimiz fikirlerin çoğu faydalı olabilir.

Bilgisayar projelerimizin çoğu çalışan bir cihaz gerektirse de çok fazla kaynağa ihtiyaç duymuyorlar. Bazıları ise çalışan bir işletim sistemi kurulumuna bile gerek duymuyor. Kullanıcıların çoğunun 3-5 yılda bir bilgisayar değiştirdiğini düşünürsek, bir kenara kaldırdığınız eski bilgisayarınız büyük ihtimalle yeterli olacaktır.

Eski bilgisayarlarınıza yeni kullanım alanları yaratmak için işleme başlamadan önce, eski sabit disklerinizde bir şey kalmış mı diye kontrol etmek isteyebilirsiniz. Kim bilir, belki sabit diskte kalan ve birkaç yıl öncesine ait bir doküman ya da fotoğraf sizi eskilere götürebilir. 🙂

Yönlendirici (router) projelerimizin çoğunda ise bir yazılım güncellemesi yapmamız gerekecek. Bu yüzden de sadece belirli marka ve modeller ile sınırlı kalabiliriz. Bunun haricinde bir diğer kısıtlama ise, yönlendiricinin desteklediği kablosuz ağ standardı. Eğer cihazınız 802.11b standardını destekliyorsa 11 Mbps ile sınırlısınız demektir. Bu sınır 820.11b/g destekli bir cihaz için 54 Mbps iken, en güncel standart olan 802.11n için 450 Mbps’dir.

Bahsedeceğimiz projelerin çoğu açık kaynak kodlu ve ücretsiz yazılımlardan güç alıyor. Eğer kendi işletim üzerinde çalışan bir çözüm bulursanız, Windows Virtual PC benzeri bir sanallaştırma aracı ile Windows’unuzun yanında kullanabileceğinizi de unutmayın.

2 Yorum

Bir cevap yazın