Küçük Kardeş Yenilendi: Celeron 1.7 GHz Soket 478’e Terfi Etti

Intro

AMD Duron ile Intel Celeron’u, ikisi de 1.3 GHz seviyesindeyken kapıştırdığımız zamanları hatırlıyor musunuz? Celeron hemen hemen her testte rakibinin epey gerisinde kalmıştı. Bugün Intel hafif sıkletteki en yeni işlemcisi Celeron 1.7 GHz ile rövanşı almak istiyor.

Dikkat edeceğiniz gibi, Intel saat hızı olarak arada birkaç model atlamış – şimdiye kadarki en hızlı Celeron 1.3 GHz’de çalışıyordu. Saat hızındaki bu ani sıçramanın nedeni, yeni çekirdeğe (aslında pek yeni sayılmaz) ve Soket mPGA478 formuna geçiş. Intel’in bu adımı, Willamette çekirdekli (0.18 µm) “eski” Pentium 4’ü alıp “yeni” Celeron’a dönüştürmekten ibaret. Bu makyajlama sırasında işlemcinin L2 önbelleği %50 kırpılıp 128 K’ya indiriliyor.

İşte huzurlarınızda mükemmel saat hızlarına ulaşabilen cazip fiyatlı bir işlemci! Bu adım aynı zamanda iki pazar segmentini tek bir platformda, Soket 478’de biraraya getiriyor. Böylece OEM’ler ve sistem entegratörleri her tür belleği destekleyen zengin yongaseti çeşitleri arasından istediklerini seçebilecekler.

Dahası, Intel gelecek hafta yeni yongasetlerini çıkartıyor – bunlardan biri bütünleşik grafik çekirdeğiyle geliyor ve segment açısından yeni Celeron ile mükemmel bir uyum sergiliyor. Ancak bunları şimdilik bir kenara bırakıp küçük kardeşin yeni modeline bakalım!

Bir cevap yazın