Küçük Asus Eee ile Sadece 399 Dolar’a Windows Kullanın

Küçük Asus Eee ile Sadece 399 Dolar'a Windows Kullanın

Asus Eee 701P PC, sağlam bir kasaya sahip çok küçük bir dizüstü bilgisayar-fakat doğal olarak ekranı da çok küçük. Normalde küçük dizüstü bilgisayarlar, bilindik dizüstülere göre çok daha pahalıdır. Bunun yanında Asus’un küçük Eee dizüstüsü bu kuralı alt üst eden cinsten bir bilgisayar. Üretici firma fiyatı uygun düzeyde tutmak amacıyla 7″ boyutunda ekran, düşük kapasiteli bellek ve sabit disk kullanmış ve bir Windows işletim sistemi yerine Linux yüklemeyi tercih etmiş. Böylece 512 MB bellek ve 4 GB katı durum diskine sahip olan PC701’in fiyatının 400 Dolar’a ve ocak ayında çıkması beklenen 256 MB/2 GB PC 700’ün fiyatının sadece 300 Dolar’a düşürülmesi mümkün olmuş. Yani bu küçücük bilgisayar gerek fiyat, gerekse de boyut bağlamında adeta video dosyaları oynatabilen çoklu-ortam aygıtlarına benzetilebilir. Öte yandan elbette onlardan çok daha gelişmiş bir ürün.

Eğitim için düzenlenen kampanyalarla bu bilgisayarı daha ucuza satın almanız mümkün olabilir ve farklı markaların benzer ürünlerini de daha ucuza satın almanız mümkün olabilir ve farklı markaların benzer ürünlerini de görebilirsiniz. Nitekim bu incelememizde de eğitim pazarına yönelik üretilmiş ve temelde bir PC 701 olan RM miniBook’a göz attık. Asus, bu ürünleri daha çok eğitim sektörü ve yazılım geliştirme merkezlerine satmak istiyor. Üstelik Asus sıradan bir Linux sistemi yerine, Linux’un kullanıcı arayüzünün tamamen değiştirilmiş bir sürümü olarak nitelendirebileceğimiz Xandros’la beraber geliyor. Ancak dilediğiniz uygulamaları yükleyebileceğiniz “tam masaüstü” (fulldesktop) kipine de geçebilirsiniz; ve OpenOffice, Google Documents, Firefox ve Skype gibi uygulamalarla her PC kullanıcısı için mükemmel bir taşınabilir seçenek teşkil ediyor. Eğer Linux istemiyorsanız Asus, Windows XP yüklemeniz için gerekli olan adımları size bildiriyor ve gelecek sene XP yüklü şekilde gelen bir sürümü de çıkaracak.

Akıllı telefon (smartphone) yerine bir bilgisayar kullanmanın en güzel yönü gerçek Internet erişimi (ekran yazıları okuyabileceğiniz kadar büyük).

Bir cevap yazın