Küçücük Kasada Tam 16TB (Video)

Black Dwarf (Kara Cüce)

Black Dwarf (Kara Cüce)

Sunucu düzeyi bir veri depolama istiyorsunuz ancak odanızda koca dolaplara yer mi yok? Bir yaratıcı kullanıcı küçük biçim bileşenli (SFF) kasaya tam sekiz adet disk sığdırmayı başararak kendi 16TB’lık veri depolama çözümünü üretmiş. Üretim ayrıntılarının adım adım verildiği bu ürüne NewEgg, Crucial ve birkaç başka kuruluş destekçi olmuşlar.

Will Urbina tarafından tasarlanan ve Black Dwarf (Kara Cüce) adı verilen ürün Intel Atom N270 takılı bir Quanmax KEEX-2030 ECX anakart barındırıyor. Anakartın PCI-e x4 yuvasına da Newegg’den alınmış bir HighPoint Rocket RAID 2680 8-giriş SATA/SAS Raid denetleyici kart takılmış.

Urbina’nı tasarladığı kasada sekiz adet 3.5″ sabit disk takılı durumda  görünüyor ve sonradan iki adet 2.5″ disk takılabilmesi için de yer hazırlanmış. Urbina “Sekiz adet diskle gerçekten çok büyük miktarda veri depolayabilen ve aynı zamanda 7/24 Bit Torrent paylaşımı yapabilen bir sisteme sahip oldum.” diyor.

Kara Cüce’nin nasıl yapıldığına ilişkin videonun ilk bölümünü aşağıdan izleyebilir, üretim sürecini ayrıntılarıyla adım adım anlatan bilgilere bu adresten ulaşabilirsiniz.

Keyifli seyirler. (YouTube)

2 Yorum

  1. ali içer

    benim anlamadığım bukadar hdd yi anakarta nasıl bağlayabildiği fikir süper bende uapıcam ama düşünüyorum okadar hdd yi nasıl bağlarım fikri olan varsa söylesin

Bir cevap yazın