KT600 Yongasetli Altı Athlon Anakart

KT600 Yongasetli Altı Athlon Anakart

Soket 462 (Soket A) platformunun günleri sayılı. NVIDIA nForce 2 yongaseti için çift kanal DDR400 destekli hızlı bir denetçi kullanmıştı ve bu durum pek çok NVIDIA nForce fanatiğini mutlu etmişti. Ünlü grafik yongası üreticisinin yongaseti bu yüzden Athlon XP tabanlı bir anakart almak isteyenler için ilk tercih olmuştu.

VIA ve SiS ise, en yüksek performans isteyen kullanıcılar için ikinci seçenek konumuna düşmüştü. VIA KT400 çift kanal DDR400 desteği sunmuyordu.

Çift kanal DRAM almaya yönelen kullanıcılar şunu unutmamalı: Teoride, FSB veriyolunun bantgenişliği veri transfer hızını sınırladığı için çift kanal bellek bağlantısı beklenen faydayı sağlamıyor. FSB maksimum 200 MHz (Athlon XP 3200+) ile 3.2 GB/sn bantgenişliği sunabiliyor. 6.4 GB/sn’lik hızlı çift kanal DDR400 bellek kullansanız bile bunun 3.2 GB/sn’lik FSB darboğazı karşısında etkisi olmuyor. Bunu düşünürseniz, Soket A platformunda çift kanal bellek teknolojisini sorgulamak o kadar da uygunsuz bir durum değil.

DDR400 destekli tek kanal belek çözümü – ve buna akıllıca bağlanmış bir Kuzey Köprüsü – 3.2 GB/sn bantgenişliği sunuyor. Dahası bu çözüm maliyetten tasarruf sağlıyor.

 THG standartlarına göre, altı anakartı test masasına yatırmak, mini bir test demek.

THG standartlarına göre, altı anakartı test masasına yatırmak, mini bir test demek.

Soket 462’nin ömrü dolmadan hemen önce, VIA son yongasetini – KT600’ü – duyurdu. Çok başarılı olmayan KT400’e dayanan bu yongasetinde bellek desteği 200 MHz (DDR400) ve buna Seri ATA RAID denetçisi bütünleşik yeni Güney Köprüsü VT8237 eşlik ediyor. Çoğu anakart üreticisi Soket 754 ve Soket 940’a (Soket 939) geçişi tamamlamalarına karşın, altı firma KT600’lü anakart modelleri üretti. Bu karşılaştırma, dar bütçeli ama belirli talepleri olan kullanıcılar için düşük fiyat kategorisinde bir karşılaştırma olacak. En eleştirel kullanıcılar bile deneyimlerine dayanarak “düşük fiyatlı”nın her zaman “düşük” kalite anlamına gelmediğini bilirler.

Dikkatli alıcılar, bir Athlon anakarttan, standart özelliklerin yanında en azından bütünleşik ses ve ağ yongaları bekliyor. Biraz daha ödemeyi göze alırsanız FireWire, Gigabit LAN, RAID denetçi ve kapsamlı aksesuarlar elde edebilirsiniz. Tam donanımlı anakartlar 100 sınırının biraz üzerinde. Yeni KT600 anakartların taban fiyatı ise 71-77$ arasında geziyor. Demode SiS 745 veya KT266A/333 yongasetleri ise sadece eli çok sıkı kullanıcılara hitap ediyor.

Bu modeller 33$’a kadar inen fiyatlarla , Asrock – Asus ile karıştırılmamalı — ECS veya Soyo gibi ürercilerde bulunabiliyor. Ancak bu üreticiler en fazla sağlam bir yongaseti sunabiliyor. Performans sınırlı ama anakartlar çalışıyor.

Bir cevap yazın