Kötü Niyetli Yazılımların Sekizde Biri USB’ler Üzerinden Bulaşıyor

En büyük antivirüs şirketlerinden Avast, USB cihazları ve Windows’un Otomatik Kullan özelliğini hedefleyen kötü amaçlı yazılımlar hakkında bir mesaj yayınladı. Bu mesaja göre,  Ekimin son haftasında kaydedilen 700.000 civarındaki kötü niyetli yazılım saldırısının yaklaşık sekizde biri (%13.5) USB cihazlar üzerinden gerçekleşmiş.

“Otomatik Kullan gerçekten yararlı bir özellik fakat aynı zamanda kötü amaçlı yazılımları yaymak için kullanılan bir yöntem” diyen Jan Sirmer, insanların dosya paylaşma eğiliminin siber saldırılara da yardımcı olduğunu belirtiyor.

Firmanın dediğine göre kendi Antivirüs yazılımları USB üzerinden gerçekleştirilen saldırıların %84’üne Erişim Tarama özelliğiyle engel oluyor. Geriye kalan %14’üne ise Tüm Sistem Tarama’sında erişebiliyor. Ayrıca firma güvenli bir bilgisayar için de birkaç ipucu öneriyor:

  1. Bilinçli olun. Kötü amaçlı yazılımların %60’ı USB cihazlar üzerinden yayılabilir.
  2. USB sürücünüz takılıyken bilgisayarınızı açmayın. USB sürücünüz takılıyken bilgisayarı açmaya kalkarsanız, antivirüsünüz kötü amaçlı yazılımı tespit etme şansı bulamadan yazılım direk olarak bilgisayarınıza yüklenebilir.
  3. Önce tarayın, sonra açın. Antivirüsünüzün Erişim Tarama özelliğinin açık olduğundan emin olun.

1 Yorum

Bir cevap yazın