Korsanlık Tarihinde En Büyük Onbeş

Tek suçları merak...

Tek suçları merak…

70’lerin sonu 80’lerin başında, bilgisayarların tarihte ilk kez “Kişisel Bilgisayar” sayılabileceği kadar küçülüp evlere girebilmesi dönemin toplumunu derinden etkiledi. Kişisel bilgisayar (personal computer, PC) kullanıcılarının sayısı hızla artarken, topluluk içerisinde farklı bir çizgi belirmeye başladı: Korsanlar (hackers). Bilgisayardan basitçe yararlanmak yerine daha derinlere dalıp kurcalamayı tercih edenleri tanımlayan bu terim, Newsweek dergisi tarafından ilk kez 1983 yılında dilimize girdi. Bunlar oyunbaz, meraklı, akıllı, bireyci, bilgisayar ve ağlarına kafayı takmış kişiler; aynı zamanda ağ yöneticilerinin, güvenlik birimlerinin ve hatta FBI gibi örgütlerin bile kabusu olabiliyorlar.

FBI:Federal Bureau of Investigation, Birleşik Soruşturma Bürosu (A.B.D.)

Bazı korsanlar bilgisayar tarihinde iz bırakarak, tümüyle kendine özgü yeni bir kullanıcı(!) sınıfının putları oldular. Biraz zamanda geriye giderek bazıları bilinen her korumayı kırmayı başarmış ve hatta en büyük “sanal sürek avlarına” konu olmuş bu bilgisayar tanrıları kimlermiş bir göz atalım.

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

1 Yorum

  1. Nasa Türkiye

    Bu olanlar çok ilginç ama o çocuğun girdiği Alabama daki sunucunun şifresini kırmış olması ve ordan nasanın sunucularına ulaşmış olması ilginç olan birşey…

Bir cevap yazın