Koreli Starcraft Oyuncuları Ne Kadar Hızlı? (Video)

Koreli bir Starcraft oyuncusu bir dakikada kaç hamle yapabilir?

Asya’daki profesyonel oyuncuları konu alan bir belgesel Güney Koreli Starcraft oyuncularının ne kadar hızlı olduğu gerçeğini ortaya çıkardı. Her ne kadar iyi bir strateji oyuncusu için en önemli şey oyun zekası olsa da parmaklarınızın hızı da kaybetme ile kazanma arasında önemli bir fark yaratabilir.

Aslında Güney Koreli oyuncular, bu durumun farkında ve kendilerine göre bir parmak hızı standartı bile oluşturmuşlar. “Actions per Minute – APM” (dakika başına aksiyon) dedikleri bu standart ile oyuncuların bir dakikada ne kadar hamle yaptığı ölçülebiliyor.

Başarılı bir oyuncunun en az 200 ila 300 APM değerine ulaşması gerekiyormuş. Ve hamlelerin hepsi klavye ile de yapılmıyor bazı hamleler için fareyi de kontrol etmeniz gerekiyor. Aşağıdaki videoda Güney Koreli ortalama bir profesyonel Starcraft oyuncusunun ne kadar hızlı olduğunu görebilirsiniz.

(Youtube)

Boşuna Starcraft için Güney Kore’nin milli oyunu demiyorlar…

9 Yorum

 1. Diggiz

  Ben Discovery World’de belgesel izlemiştim, oyun dünyası ile ilgili. Kore’de Starcraft Turnuvaları yapılıyormuş ve en hızlı olan, normal olarak galip çıkıyor. 😀 Ve Kore’nin en iyi ve hızlı Starcraft oyuncusu, dakika da 1000’e ulaşan hamleler yapıyormuş. Belki de daha fazla. 😀

 2. catiski

  @diggiz, Ufak bir düzeltme: En hızlı olan galip gelecek diye bir şey yok. Bunu her kim demişse ya bu oyun hakkında fikri yoktur ya da uydurmuştur. Ya da sen yanlış anlamışsındır. Ek olarak ekrandaki oyuncular ‘ortalama’ statüsünde değil profosyonel statüsündeler.

 3. RP

  Ben yıllardır (starcraft çıktığından beri) bu oyunu oynuyor ve takip ediyorum. Hatta sana Kore’nin en iyi oyuncuların kimler olduğunu ve hangi ırkı seçtiklerini bile söyleyebilirim. Ancak 1000 APM imkansız bir şey. Ne duydum ne de gördüm. 300 APM duymuştum, hatta bir oyunda denk gelmiştim. 

  Starcraft 2’de APM bar var, orda her şey görünüyor zaten. Ama oyunun beta sürümleri boyunca bile en iyi oyuncular 150 apm civarında geziyorlardı. Sanırım 1 tane 200 apm gördüm. Hadi zorlayalım 300 olsun. Ama 1000 apm demek (1000/60 = 16) saniyede 16 tuşa basmak veya fare tıklatmak demek. Bu gerçekten imkansız. Seni yalanlamıyorum, sadece belgesel dahi olsa sallamışlar diyorum. Zaten yukarıdaki videonun 46. saniyesinde apm’nin 300’den aşağı olduğunu da NaDa kardeşim söylüyor.

 4. Lazarus

  Yukarıda RP isimlı arkadaşımız çok güzel hesabı ortaya koymuş. Bırakın 1000’i dakikada 300 hamle deseniz bile saniyede 5 tuş/fare hareketi demektir. Bu bile akıl almaz bir rakam.

  Bence akla mantığa en yatkın rakam  ~150 APM dir.

  Bu ufak hesap hataları zamanla “Duydumki koreli SC2 oyuncuları saniyede 100 APM gücündeymiş” gibi efsanelere neden oluyor 🙂

 5. Ziyaretçi

  1000 apm i arkadaş sanırım yanlış anlamış. Böyle bir şey mümkün değil. Doğrusu iyi bir oyuncu yani profesyonel bir oyuncu 200 ile 300 arasında apme sahip olmalıdır. Ama bu oyunu kesin kazanacağı anlamına gelmez. 220 lik bir oyuncu 280 apm lik bir oyuncuyu yenebilir. Bir çok faktör var anlayacağınız.  Kimi oyuncuların da oyunun belli bölümlerinde 300ü aştığı biliniyor ama bu kısa süreler için geçerli, oyun ortalamasına vurunca 300 altına iner. 

 6. kante

  Ewet 1000 apm saçmalık ama 300 ile sınırlı olan starcraft broodwar starcraft2de bu sınır daha buyuk pintipandanın ayarlamış olduğu Bi turnuvada 520 apm gördüm üstelik oyuncu turktu

Bir cevap yazın