Arşiv

Karşılaştırma: 21 ve 22 inçlik 7 CRT Monitör

Artık 17 hatta 19 inç monitörler ortalama kullanıcılar arasında bile yaygınlaşırken, daha büyük monitörler hala profesyonel grafik işleri için uygun görülüyor. 21 ve 22 inç monitörlerin pek kısıtlı bütçelere göre olmadığı bir gerçek ancak artık giriş seviyesi bir 21" modeli uygun fiyata bulmak da mümkün. Bu durumda ise şu soru gündeme geliyor: 21" veya 22" monitöre geçmeye değer mi?

Pocket PC e310: Toshiba’nın Vurucu Gücü!

Toshiba, piyasadaki en çarpıcı ve en ucuz renkli PocketPC olan e310 ile, hayalgücünü çalıştırmakta zorluk çeken bir pazarı hedef aldı. Sadece 12mm kalınlığındaki ve 140 gram ağırlığındaki bu tüy sıklet en yakışıklı Palm’lerin formatına ve PocketPC’lerin gücüne sahip.

Xabre Ben de Varım Diyor- SiS’in Yeni Grafik Yongası

Genel pazara yönelik grafik segmentinde, rekabet kanlı değilse bile çok yoğun. Bu segmentte en yüksek kare/sn hızı değil en uygun fiyat/performans oranı geçerli. SiS bu alana ciddi bir rakip olarak giriyor. Firmanın ürettiği Xabre400 çok ilginç bir işlemci. Önünde daha çok yol var ama ilk adımları çok şey vaat ediyor.

Dijital Fotoğraf Makinaları: 2 Megapiksellik Yeni Canavarlar

Her geçen gün daha büyük, daha ağır dijital fotoğraf makinalarını piyasaya sürmenin anlamı yok. Gelecek yüksek çözünürlükte olduğu kadar kompakt ve kullanışlı tasarımlarda. Spot ışıklarını kompakt tasarımlı yeni dijital fotoğraf makinalarına (Ixus V², Dimâge X, vs.); hepsi de çok etkileyici görünüyorlar.

P4’e DDR333 Dopingi: Intel 845G Yongasetli 16 Anakart – Bölüm I

Intel, Slot 1 günlerinde kalan efsanevi 440BX’in mirasını devralacakmış gibi görünen 845G yongaseti ile doğru yönde ilerliyor. Bütünleşik grafikli bu yongasetinin bir özelliği çok belirleyici: Testimizdeki neredeyse tüm anakartlar DDR333 destekliydi – bu da P4 platformunu her zamankinden daha cazip hale getiriyor.

Asus P4B533-V Anakart

Asus’un i845G yongasetli anakartını enine boyuna inceledik. Intel i845G’lerde DDR333 desteği yok dese de gayrı resmi olarak DDR333 bellek de destekleyen anakart, zengin özellikleri ile göz dolduruyor. Bakalım anakartın özellikleri ve performansı 185$’lık yüksek fiyat etiketine değiyor mu?

ATI’nin Yeni Amiral Gemisi: Radeon 9000 Serisi

ATI, en üst seviyedeki grafik işlemcisi R3002’ün (diğer adıyla Radeon 9700’ün) yanında, genel kullanıcıya hitap eden 7500 serisini de yenileyerek Radeon 9000 adıyla satışa sunuyor. Ortalama bir saat hızına sahip modelin yanında, piyasaya daha hızlı 9000 PRO modeli de verilecek. ATI henüz Radeon 9700’ün test örneklerini göndermeye başlamasa da Radeon 9000’in bir örneğini gönderdi. Radeon 9000 PRO’yu test ettik.

NVIDIA nForce2 ile Karşı Saldırıya Geçti

nForce2’nin sunduğu bazı özelliklerin henüz benzeri yok: Diğer Athlon yongasetleri aynı anda AGP 8x ve dual-channel DDR400 desteği, USB 2.0, IEEE1394/FireWire, iki ağ girişi, UltraATA/133 denetçi ve bir ses yongası sunmuyor; dolayısıyla nForce2, bütünleşik sistemlerde çıtayı biraz daha yükseltiyor. NVIDIA geçmişteki hatalarından ders almış: Artık iki farklı Kuzey Köprüsü sunuyor: Bütünleşik GeForce4 MX grafik denetçili ve DVI çıkışlı IGP ve harici bir grafik kartı gerektiren ancak çok daha ucuz olan SPP. Bu yongasetinin zengin özellikleri ve modülerliği NVIDIA’ya aradığı başarıyı getirebilir.

64MB GeForce4 Ti4200 Kartlar Yarışıyor!

Türkiye piyasasına 64MB modelleriyle ve 170$’a kadar düşen fiyatlarla girmeye başlayan, bugünlerin en ideal seçimi Ti4200 ekran kartlarını performansları, overclock kapasiteleri, çift monitör destekleri ve TV çıkış becerileri ile test ettik.

Yeni Pentium 4/2.53 GHz Türkiye’de

Piyasadaki en hızlı Intel P4 işlemciyi, Intel’in kendi i850E platformunda test ettik. P4 2.53 GHz işlemciyi P4 2.4 GHz (533 MHz) ve P4 2 GHz (Willamette) ile karşılaştırarak Intel işlemcilerin kısa sürede ne kadar yol aldığına bakıyoruz. Ayrıca Intel’in bu i850E platformunun performans sonuçlarını, daha önce i845E ve i845G platformunda aldığımız sonuçlarla karşılaştırıyoruz.

Rahvan Atın Çiftesi: Matrox Parhelia-512

Matrox geri döndü! Uzun süredir ortalıkta görünmeyen Matrox 3D kartlarını yine "karıştırmak" istiyor. Uzun süredir beklenen 3D işlemcisi Parhelia-512 çok sayıda özellikle geliyor.

VPU Teknolojisi Ön İncelemesi: 3Dlabs’ın Wildcat VP Serisi

Saf 3D işlemcileri, diğer bir deyişle Grafik İşlem Birimleri GPU’lar artık demode! Artık gün Görsel İşlem Birimlerinin, yani VPU’ların (Visual Processing Unit) günü. 3Dlabs, bu pazara çıkma konusunda NVIDIA ve ATI’nin önünde. Wildcat VP serisinden OpenGL kartlar kendilerine NVIDIA Quadro4 ve ATI FireGL 8800’ün yanında yer açıyorlar.

Rambus ile Jet Hızı: PC1066’lı 6 Anakart Testte

Önceki testlerimizde, anakartların 533 MHz RDRAM (PC1066) yardımıyla Pentium 4’ün performansını genelde son damlasına kadar kullanabildiğini bulmuştuk. Çünkü burada, DDR SDRAM’de olduğu gibi bir bantgenişliği engeli yok.

D-Link Yöneticileriyle Bir Röportaj

THG Türkiye, ağ, iletişim ve bağlantı ürünleri ile Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapmak için yeni distribütörlük anlaşmaları imzalayan D-Link firmasının tepe yöneticileriyle görüştü. D-Link International’ın Başkanı Tony Tsao ve D-Link Orta Doğu Bölümü Başkanı F.A. Fateen gelecekte ağ ve iletişim teknolojileri alanındaki trendler ve Türkiye’dan beklentileri hakkındaki görüşlerini bizlerle paylaştılar.

CDRW Sürücülerle Kopya Korumalı CD’leri Aşmanın Sırları

Günümüzde bazı oyun veya müzik CD’lerinin yedeğini almak o kadar kolay değil. Teorik olarak, veri ve müzik CD’lerinin uymak zorunda olduğu standartlar nedeniyle tipik bir CD yazıcı ile her tür veri CD’sini kopyalamanın mümkün olması gerekiyor. Öte yandan işler her zaman böyle yürümüyor.