Arşiv

CeBIT Bilişim eurasia – 2. ve 4. Günler

THG Türkiye, ülkemizin en büyük büyük bilişim fuarı ve Avrasya’daki sayılı bilişim etkinliklerden olan CeBIT Bilişim eurasia’dan bildiriyor. Üretici temsilcileri ile röportajlar, yeni ürünler…

CeBIT Bilişim eurasia ’02 – 2. Gün

THG Türkiye, ülkemizin en büyük büyük bilişim fuarı ve Avrasya’daki sayılı bilişim etkinliklerden olan CeBIT Bilişim eurasia’dan bildiriyor. Linux International Başkanı Jon "Mad Dog" Hall ile konuştuk.

Kardeş Kavgası: Celeron, Pentium 4’e Karşı

Birkaç ay önce çıkan yeni Celeron Soket 478 platformu ile uyumlu, pahalı olmayan bir işlemci olarak isim yaptı. Pentium 4’ün bu "küçük kardeşi" daha küçük bir L2 önbellek haricinde aslında her şeyiyle P4’ün aynısı. Bir kardeşler kavgasında Celeron ne yapabilir?

Asus’un SiS648 Anakartı: P4S8X

SiS648 yongasetli P4 anakartlar Türkiye’ye girmeye başladı. CeBIT Bilişim ’02 için getirilen DDR333, Seri ATA ve 8xAGP destekli bu anakartı test ettik.

Donanım Ürünlerinin Türkiye Dağıtıcıları

Okurlarımız bize sık sık incelediğimiz veya THG’den incelemesini çevirdiğimiz ürünlerin Türkiye dağıtıcılarını soruyorlar. Türkiye’de her ne kadar markalar sık sık dağıtıcı değiştirse de, üreticilerin ve dağıtıcılarının Web sitelerini verdiğimiz böyle bir liste hazırlamanın yararlı olacağını düşündük.

IDE Dersleri, Bölüm 3: RAID Kullanımı

IDE derslerimizin üçüncü bölümünü pratiğe ayırdık. Bu büyük projede tüm popüler RAID modlarını sizin için test ettik ve bu sırada sadece performansa değil veri güvenliğine bakmayı da ihmal etmedik.

ATi Mobility Radeon 9000: Dizüstünde DX8

ATi bugün yeni dizüstü bilgisayar çözümü Mobility Radeon 9000’u duyuruyor. Bu DirectX 8 destekli ilk dizüstü grafik işlemcisi. Bu işlemcinin dizüstü 3D deneyiminde gerçek bir sıçrama anlamına gelip gelmediğini ele alıyoruz.

Mobil Veri Depoları: 120-160GB Arası Harici Disklerin Karşılaştırması

Harici sabit diskler oldukça popülerler çünkü MP3 olsun, fotoğraf olsun, oldukça büyük miktarlarda veriyi yanınızda sorunsuzca taşıyabiliyorsunuz. İkinci dahili sabit disk yerine 120 ila 160 GB arasındaki kapasiteleriyle harici bir disk almayı tercih edebilirsiniz. Maxtor ve Western Digital’in bu tür ürünleri var ancak USB 2.0 ve FireWire arasındaki farklardan dolayı harici diskinizi nasıl kullanacağınıza önceden karar vermelisiniz.

Anakart Nasıl Onarılır – İlk THG Türkiye Videosu

Çizgi Elektronik, Asus’un L1 ve L2 RMA standartlarına uymak için yeni aldığı ekipmanlarla Asus’ta gerçekleştirilen onarımların büyük çoğunluğunu Türkiye’de gerçekleştirebiliyor. En çok hangi bileşenlerin arızalandığı, bunların nasıl bir yöntemle değiştirildiği ilginizi çekebilir. Ayrıca THG Türkiye’nin ilk videosu (videoları) ile karşınızdayız.

ATi Radeon 9700 PRO – Tahtın Yeni Talibi

Lansmanından bir ay sonra yeni ATi Radeon 9700 PRO piyasada. Şimdiye dek tüketici seviyesinde en hızlı 3D kart olan NVIDIA GeForce4 Ti4600 ile doğrudan rekabet edebilen dünyanın ilk DirectX 9 kartını detaylarıyla ele alıyoruz.

Rant-O-Matic: AMD Nihayet Kurumsal Pazarda

Nihayet beklenen oldu ve AMD kurumsal BT pazarında şansını denemeye karar verdi. Bu pazar şimdiye dek AMD’ye hiç nazik davranmamıştı ancak sonuçta girilmesi gereken kârlı bir pazar. Bu yazıda Compaq D315 Business PC’nin çıkışıyla ilgili bazı detayları ve AMD’nin kurumsal pazardaki geleceği ile ilgili bazı düşüncelerimizi bulacaksınız.

Quakecon 2002 – 1. Gün

Quakecon 2002 başladı ve THG de orada tüm olup biteni sizin için izliyor. Kuzey Amerika’daki bu en büyük LAN oyun etkinliğine derinlemesine bir bakış atıyoruz; belki sizin için birkaç sürprizimiz de olur.

Geleceğe Dönüş: Seri ATA Nihayet Geldi

Sonuçta beklediğimize değecek. 150 Mb/sn bantgenişliği, daha basit kablolaması ve önceki paralel ATA standartlarıyla garantili uyumluluğu ile Seri ATA sabit disklerde hakim arabirim olmaya aday. Bu yeni standart ile ilgili pek çok iddia var – acaba doğru çıkacaklar mı? THG bu yazıda spot ışıklarını bu yeni teknolojiye tutuyor ve ilk çıkan ürünleri test ediyor.

Chaintech’in 845G Anakartı: MicroATX Ama Güçlü

Anakart piyasasının bilinen isimlerinden Chaintech, test merkezimizi Intel 845G yongasetli MicroATX modeli CT-9BIF ile ziyaret ediyor. Bu form faktörü size 845G’nin gücünü, 2-3 PCI yuvası eksiğine ama daha hesaplı bir fiyatla getiriyor.