Arşiv

İlk Hammer Anakart THG Laboratuarında

AMD ClawHammer işlemcilere yönelik Soket 754’lü anakartın detayları ile ilgili ilk izlenimlerimizi aktarıyoruz. Çok gizli: VIA, NVIDIA ve AMD’dan üreticilere gönderilen yeni bilgiler ve yol haritalarına genel bir bakış.

Yeni Nesil Geldi: Celeron 2.0 GHz, 0.13 µm

Intel 2 GHz Celeron’u çıkararak işlemci serisine sınıf atlatmış oldu; çünkü bu ucuz model artık Northwood çekirdekli. Yani, yeni Celeron sadece az ısınmakla kalmıyor, aynı zamanda daha güçlü. Dahası, , 0.13 µm’a geçiş tekrar ileri seviye overclock’u gündeme getirebilir – bu sefer yeni işlemciyi gerçekten sınırlarına kadar zorladık…

Western Digital Rekor Kırıyor: 200 GB’lık WD2000JB

Western Digital, WD2000JB modeliyle bugüne kadarki en yüksek kapasiteli IDE diski sunuyor: 200 GB epey fazla bir alan demek. Tabii 399$’lık fiyat etiketi de ona göre. Günümüzde bu fiyata 120GB’lık iki disk alınabiliyor. Öyleyse soru şu: WD2000 fiyatına değer mi?

845PE Atakta: Gigabyte 8PE667 Ultra

THG Türkiye Test Merkezini ziyaret eden ikinci 845PE yongasetli anakart Gigabyte’dan. Böylece piyasanın en güçlü markalarından ikisi bu yongasetinde birbirlerine önceden meydan okumuş oluyorlar. Bakalım Gigabyte fiyat avantajını bu modelde de koruyabiliyor mu?

NV18 & NV28: AGP 8X Tadında NVIDIA İşlemcileri

AGP 8x grafik kartı ve anakart üreticilerinin yeni favorisi. ATi’yi takip eden NVIDIA da AGP 8X arabirimine yatırım yaparak GeForce4 MX440 ve Ti4200 işlemcilerinde bu arabirimi sundu. Ortaya çıkan ürünlerin kod adları ise sırasıyla NV18 ve NV28 oldu. Bu ilk testte AGP 8x’in oyuncular için gerçekten bir değeri olup olmadığına bakıyoruz.

AMD İle Zamanda Yolculuk: Dual-DDR’lı Athlon XP 2800+

Test sonuçları AMD’nin Athon XP 2800+ ve nForce2 yongaseti ile performans tacını geri alabildiğini gösteriyor. Hepsinden öte, FSB hızı 133 MHz’den 166 MHz’e yükseldiği için işlemci Dual DDR333 ile de nForce2 yongasetinin yüksek bantgenişliğinden faydalanabiliyor.

Türkiye’deki İlk 845PE Anakart: Asus P4PE

Intel henüz 845PE yongasetini anons etmeden, 845PE yongasetli bir anakartı test etme fırsatı bulduk. Asus’un P4PE modeli, resmi DDR333 desteği ve elbette 3GHz üzeri P4 işlemci desteği ile geliyor. Bakalım bu ilk prototipin performansı nasıl?

ADS PYRO 2.5" Drive Kit

PDA büyüklüğünde, yanınızda taşıyabileceğiniz FireWire bir sabit disk istiyorsanız, her tür 2.5" notebook diski ile kullanabileceğiniz ADS USB 2.0 Drive Kit size bu çözümü sunuyor.

ADS USB 2.0 Drive Kit

Yanınızda taşıyabileceğiniz, sabit diskinize çok yakın, dahili IDE CD sürücü veya CD yazıcınızla aynı performansı veren bir USB 2.0 kutu ister misiniz? ADS USB 2.0 Drive Kit size bu çözümü sunuyor.

Abit SR7-8X: Sade Bir SiS648

SiS648 yongasetli anakartlar Türkiye’ye hızla giriş yaparken Abit’in modeli THG Türkiye’yi ziyaret eden ikinci SiS648’li anakart oldu. SR7-8X Abit çizgisinin dışına çıkıyor: Uzun süredir gördüğümüz en sade Abit anakart.

Seringiller: Athlon’un Çekirdek Sıcaklığı Nasıl Düşürülür

Bugünün trendi: Artık ucuz, sıradan alüminyum soğutuculara paydos. Hemen her üreticinin ürün grubunda en az bir bakır veya kompozit (bakır-alüminyum) soğutucusu var. Ancak ne yazık ki fanlı soğutucular dünyasında bir gerçek hala geçerliliğini koruyor: Yüksek saat hızlarında iyi bir soğutma sağlamak için soğutucunun ağır ve gürültülü olması gerekiyor.

ECS’nin i845G Anakartı: L4IGA2

ECS’nin THG Türkiye’ye uğrayan ilk anakartı, i845G yongasetli L4IGA2 oldu. Dünyanın OEM’lere yönelik en büyük anakart üreticisinin bu modeli bakalım beklentilerimizi karşılıyor mu?

Sonbahar 2002 IDF – 1. Gün

Altı ayda bir düzenlenen Intel Developers Forum’un (IDF) Sonbahar 2002 seminerleri başladı. Patrick Gelsinger, açılış konuşması ile başlattığı bu büyük etkinlikten size aktaracağımız çok şey var; bunların arasında 4.7GHz Pentium 4 Northwood demosu da bulunuyor. Rambus, IDF’te yeni SiS R658’i sergiledi; bu, Rambus tabanlı yeni bir Pentium 4 yongaseti. Gelecek 3 gün boyunca IDF’te başka yeniklikleri de görüp size anlatma şansı bulacağız.

Kaçak İşlemci: 3.6 GHz P4’ü Bugünden Test Ettik

Bu testte 2003 yılı ortalarına kadar resmen duyurulmayacak işlemcilerin performansını karşılaştırıyoruz. Bu işlemcilerin P4/2800’e göre sağladıkları performans artışı, kullanılan uygulamaya göre %7 ile %29 arasında değişiyor.