Arşiv

EPoX’un i845E ve i845G Anakartları Testte

İşte THG Türkiye’nin ilk yerel testiyle karşınızdayız. EPoX’un 4BEAR ve 4G4A+ modelleri Türkiye’ye ilk gelen 533 MHz FSB destekli i845E ve i845G yongasetli anakartlar arasında yer alıyor. Bu iki anakartı performans, özellikler, stabilite ve uyumluluk açısından test ettik. Ayrıca fırsattan istifade DDR333 ile DDR266 arasındaki farka ve Intel’in 845G bütünleşik grafik performansına bakmayı da ihmal etmedik.

Celeron Hızlanıyor: Şimdi 1.8 GHz

Intel, Soket mPGA478 ve P4 Willamette çekirdeğine dayalı, 1.7GHz’de çalışan yeni Celeron’u çıkaralı 4 hafta geçmedi. Bugün 1.8 GHz hızındaki yeni modeli piyasaya çıkıyor. Peki, bu yeni model hissedilir bir performans artışı getiriyor mu?

Bir Dirhem Hız İçin: AMD Athlon XP 2200+

AMD’nin en yeni, en hızlı işlemcisi Athlon XP 2200+ ile yaptığımız testler, gerek yeni Thoroughbred çekirdeğinin, gerek hız artışının Athlon XP’yi en hızlı Intel işlemci Pentium 4/2533 seviyesine çıkarmadığını gösteriyor.

Computex 4. Gün – AMD ile Dans

Son günümde yeni 300/300 MHz çekirdek/bellek hızına sahip yeni Gigabyte 8500 XT’yi ilk kez test etme şansı buldum. AMD’yi adil şekilde yaladım, evladiyelik bir su soğutma sistemi gördüm, meraklı kullanıcılara yönelik yeni bir anakart serisine merhaba dedim, art-deco tarzı bir anakart tasarımına baktım, sabah 5’e kadar bir karaoke barda şarkı söyledim ve nihayet bavulumu topladım. Chaintech, DFI, ATech, 3R Systems ve AOpen ile ilgili haberler.

Computex Bölüm III – Anakart Üreticileri Anakarttan Bıkmış

Anakart üreticileri anakart üretmekten daha fazlasını yapmak istiyor. ASUS, Gigabyte, Jetway ve ECS’nin bunun için ne yaptıklarına baktık. ALi de kendi K8 çözümünü üretmiş ve HyperTransport’u P4 platformuna taşıyor. 648 çok konuşulmaya devam ederken SiS Bütünleşik ürünler Direktörü Alex Wu ile konuştuk. ClawHammer, 3GHz seviyesindeki P4’lerle yarışmak için Athlon Ultra 3400+ adıyla mı çıkacak? Stratejik ataklar başladı. Ürün çıkış tarihleri ile ilgili gerçekçi bir plan var mı yok mu? Ayrıca Triplex ve Leadtek’in grafik donanımları ile ilgili haberleri.

VIA’nın C3 İşlemcisi 1 GHz’e Ulaştı

AMD ve Intel’in bol gigaherzli işlemcileri ile aynı sınıfta olmadığı belli; ancak VIA’nun C3 işlemcisi 1 GHz’e ulaştı ve kendine özgü avantajları var. Ezra-T çekirdeğine sahip bu yeni işlemcinin güçlü olduğu alan farklı. C3, Watt başına düşen bant genişliği açısından piyasadaki en iyi işlemci. Okuyun, bu ne demek öğrenin.

Anakart Piyasası Üzerine Notlar

Türkiye piyasasında 30 civarı anakart markası var. Bu durum hem son kullanıcıların hem yerel PC üreticilerinin seçimini zorlaştırıyor. Kuşkusuz dönemsel değişiklikler, fiyatlar ve yeni teknolojiler bu seçimlerde çok belirleyici ancak dünya anakart piyasasının nasıl işlediğini anlamak, kafanızdaki "marka" imajını sağlamlaştırmanızı sağlayabilir. THG Türkiye Tayvan anakart piyasasına göz atıyor.

Yıldız Savaşları Bölüm II: Yongasetlerinin Saldırısı

Her iki yongasetinde de USB 2.0 desteği sunan yeni giriş/çıkış denetçi hub’ı (82801CA) bulunuyor. Teknoloji açısından 82845E selefine çok benziyor; sadece işlemci veriyolu hızı 400 MHz’den 533 MHz’e çıkarılmış. Öte yandan 845G tamamen yeni: Bütünleşik grafik denetçisi bulunduğu gibi bellek arabirimi de iyileştirilerek 166 MHz DDR RAM’i (DDR333 veya PC2700) destekler hale getirildi. Bu testte 845G birinciliği 850E’e bırakmak zorunda kalıyor; ancak yine de VIA P4X333’e karşı iyi bir mücadele veriyor.

Tom’s Hardware Guide Türkiye’den Merhaba

Dünyanın en tanınmış donanım test ve inceleme sitesi olan Tom’s Hardware Guide, bundan böyle Türkçe olarak Türk kullanıcılarla buluşuyor. Deneyimli bir kadro ile yayın hayatına başlayan THG Türkiye, salt bir çeviri site olmakla kalmayıp, Tom’s Hardware Guide standartlarına uygun hazırlanmış yerel test, inceleme ve haberlerle okurlarının karşısına çıkacak.

ATi’nin Radeon IGP320M Yongaseti Athlon Notebook’lar İçin Yeni Bir Şans

Diğer pazarlar küçülürken notebook pazarı gücünü ve karlılığını koruyor. AMD’nin bu pazardan aldığı pay şimdiye ucuz, giriş seviyesi son kullanıcı sistemleriyle sınırlıydı ve performans açısından pek fazla bir şey vaat etmiyordu. AMD’nin kısa süre önce duyurduğu "Thoroughbred" Mobil Athlon XP işlemci için ATi’nin ürettiği yeni notebook yongaseti bu durumu değiştirebilir. Radeon IGP320M, AMD tabanlı dizüstü bilgisayarlara, Intel Mobil Pentium 4 işlemcili notebook’lar ile rekabet etme şansı sunuyor.

Küçük Kardeş Yenilendi: Celeron 1.7 GHz Soket 478’e Terfi Etti

Soket 370 artık resmen öldü. Intel, Pentium III Tualatin’i sunucu segmentinde nihayet yenileyebilmek için CeBIT’te yeni Xeon sunucu yongaseti E7500’ü duyurmuştu. Yeni Pentium 4’ler Northwood çekirdeği ve 533 MHz FSB sayesinde artık daha hızlı çalışırken, Intel eski Willamette çekirdeğini Celeron’da değerlendirerek Soket 478 platformunu giriş seviyesine de sokmayı hedefliyor – sonunda Xeon hariç tüm Intel işlemciler yakışıklı 478 soketimiz üzerinde çalışacak. Peki 1.7 GHz’lik yeni Celeron en büyük rakibi AMD Duron 1.3 GHz karşısında nasıl bir sonuç veriyor?

Matrox Parhelia-512 Meydan Okuyor

Matrox bando mızıka eşliğinde grafik kartlarında 3D tüketici pazarına döndüğünü ilan etti. Yine de bu dönüşün ne kadar başarıyla sonuçlanacağını bekleyip görmek gerekecek – basın şimdilik çalışan kart örnekleri yerine şık bilgi broşürleriyle karşılandı. O halde yeni Parhelia-512 işlemcisinin neler getirdiğini okuyalım ve ATI ile NVIDIA’nın kendilerini sıkı bir savaşa hazırlamalarının gerekip gerekmediğine bakalım.

VIA KT333’ler Testte: 18 Anakartı Karşılaştırdık

18 test adayımız arasında üzerimizde en iyi izlenim bırakan anakart Gigabyte GA-7VRXP oldu: KT333 yongasetli bu anakart tüm test kategorilerinde en üst sıralarda yer alıyor. Bu zorlu rekabete ayak uydurabilen diğer anakartlar Epox EP-8K3A+ ve Enmic 8TTX2+ oluyor; her ikisi de bazı testlerde birazcık daha iyi sonuçlar elde ediyorlar.

Mükemmel Zamanlama: DDR Performans Analizi

Sağduyu, her tür SDRAM modelinin, en yüksek performansı veren CL2 modunda olması gerektiğini söylüyor. Peki gerçek hayatta CL 2.5 ile CL 2.0 arasındaki fark nedir? Bu yazıda, bu sorunun cevabını arıyoruz!

Yeni Nesil 3D Yolda! 3Dlabs’ın P10 VPU’su

3Dlabs, Creative Labs’a satılma beklentisiyle, yeni nesil grafik kartı mimarisi P10’u alelacele duyurdu. Longhorn’un ilk tohumlarını attığı, tümüyle programlanabilir bir 3D işhattını gerçekleştirmeye yönelik bu büyük adım, çok heyecanlı geçeceği tahmin edilen 18 aylık bir süreçteki ilk salvo. P10’un önemli özelliklerine ve tabii gelecek nesil grafik işlemcilerin neler getireceğine bakıyoruz.

Yarış Devam Ediyor: DDR400, Rambus’a Karşı

Bu testte DDR400’den RDRAM’e (PC1200) kadar değişen, özel olarak seçtiğimiz bellek modüllerini karşılaştırdık. Testlerimiz, DDR200 sonuncu sıraya yerleşirken 533 MHz ve 600 MHz hızlarındaki RDRAM’in en yüksek performans seviyelerine ulaştığını gösteriyor.

AMD Opteron Hızlı Geliyor

AMD Sledgehammer çekirdekli yeni işlemcisine yeni bir model ismi verdi: Opteron. Yanında da kurumsal pazara saldırmak için yeni bir stratejiyle geldi. Teknolojisi ve pazarlama becerileri AMD’yi bir sonraki seviyeye taşımaya yetecek mi? O zaman güle güle Apaloosa çekirdeği, merhaba Opteron’da çalışan Microsoft Windows XP 64-bit!