Arşiv

Asus Mypal A620: Mypal A600’ün Başarısını Tekrarlayabilecek mi?

Avuçiçi PC pazarında çok uzun pil dayanma süresi ve üstün özellikleri ile sivrilen Mypal A620’den sonra, Asus bu başarıyı bir üst seviyeye çıkarmak için ne yapacak? Şirket, bir yandan yeni avuçiçi PC’sini önceki modelden daha güçlü hale getirmek, diğer yandan fiyatını düşürmek gibi görünüşte imkansız bir işi başarmaya çalışıyor. Acaba bunu başarabilmişler mi?

Maxtor’un Canavarı: DiamondMax Plus 300 GB

300 GB’lık muazzam bir kapasiteye sahip olan DiamondMax, bugüne dek üretilmiş en büyük sabit disk. Bu 5,400 devir/sk’lık disk sadece 2 MB önbellekle günümüzün şartlarına uygun bir performans sunabilecek mi?

Computex Sonbahar 2003 : 3. Gün

Fuarı üçüncü gününde rutin yazılarımızı yazmak için ziyaret ediyoruz. Ancak biz gazetecilerin böyle çılgın seyahat harcamalarına can sıkıcı konferanslara katılmak için katlandığını sanmayın; pek çok güncel haber elde ettik. Bunlar arasında XGI’ın yeni çift işlemcili grafik teknolojisi de vardı.

Fan Bus’larla Tanışalım

Fan bus ürünlerini ilk ele aldığımız bu yazıda, bu teknolojiye göz atıyor, bu ürünleri kullanmanın artı ve eksilerine bakıyoruz. Artık bu piyasada, paranızda gözü olan birkaç büyük üretici varken, kendi sistemlerimizde görmek isteyeceğimiz ürünü bulmaya çalışacağız. İyi haberimiz ise bu ürünlerde sevecek çok özellik bulmamız.

Half-Life 2 Testleri

Valve´den Gabe Newell’in dün NVIDIA ile ilgili şaşırtıcı derecede sert eleştirilerinden sonra, basın bugün kendi Half-Life 2 testlerini yapma şansı buldu. ATi´nin "Shader Day" etkinliği çerçevesinde ATi tarafından sağlanan dört sistemde test yapmamıza izin verildi. Bu arada, NVIDIA’dan durumla ilgili resmi bir açıklama da aldık.

Valve Half-Life 2 Benchmark Sonuçları

ATI´nin Seattle’da düzenlediği "Shader Day" (Shader Günü) etkinliğinde oyun üreticisi Valve, şu an piyasada olan DirectX 9 destekli kartların ilk Half-Life 2 test sonuçlarını açıkladı. Valve’den Gabe Newell ayrıca grafik kartı sürücü optimizasyonlarının tüketiciler açısından yol açabileceği problemlere de değindi.

Creative CD-MP3 Slim600

Creative’in MP3 Çaları Slim600’ü inceledik. Piyasadaki Napa, iRiver gibi rakiplerinden pahalı olan bu MP3 Çalar, acaba malzeme kalitesi ile aradaki fiyat farkını dengeliyor mu ve Sony’nin benzer kategorideki ürünlerine göre üstünlüğü var mı?

Günümüzün İleri Seviye Tarayıcısı: Epson Perfection 3200 Photo

Artık üreticiler her şeyi tek bir kutuya sığdırmaya çalışıyorlar. Artık tarayıcıları yazıcı ve faks ile bütünleşik halde daha çok görmeye başladık. Ayrı tarayıcı testi yaptığımız günler sona erdi diye düşünmeye başlamıştık. Ancak görünüşe bakılırsa "hepsi bir arada" modellerin sunamadığı çözünürlük ve performansa sahip ileri seviye tarayıcılara olan talep devam ediyor. Bu yüzden kendi başına bir ürün olarak satılan en popüler tarayıcıları test etmeye karar verdik. Piyasaya girdiğinden beri profesyonel fotoğrafçılar tarafından çok beğenilen Epson Photo Perfection 3200, ileri seviyedeki kriterlerimizi karşılayabileceğini gösterdi.

NVIDIA Detonator FX 45.23

NVIDIA yeni v45.23 sürücüsü ile birkaç oyunla ilgili sorunu çözmekten fazlasını yapmaya çalışıyor. NVIDIA, v45.23’ün kendi optimizasyon kurallarına dayanan ilk sürücü olduğunu söylüyor. Bu yazıda yeni sürücüleri bir önceki v44.03 sürücüleriyle karşılaştırıyoruz.

Cüceler Ayaklandı: 5,400 ve 7,200 Devirli 2.5" Sabit Diskler

Üreticiler giderek 2.5" sabit disk konseptine ısınıyorlar. Hızları 7,200 devir/dk’yı bulan yeni 2.5" sabit diskler görünmeye başladığı gibi makul güç tüketim değerleri de sunuyorlar. Hitachi’nin Travelstar 7K60’ına, Seagate’in Momentus’una ve Toshiba’nın MK8025GAS modeline baktık.

Siggraph 2003: AMD64 Nihayet Bir Anlam İfade Etmeye Başlıyor

Evet, AMD64 Intel’in dokunamadığı bir niche pazar bulmuş olabilir: Işığı görüyoruz. Ve grafik konusundaki tüm etkinliklerin anasında, akademisyenler, grafik sanatçıları ve geliştiriciler paslarını atıp holografi, 3D bebekler ve sanal yiyecekler hakkında hayal kuruyor. Bilgisayar grafiği ile ilgilenenlerin Kabe’si Siggraphh 2003’ten bildiriyoruz.

Athlon Anakart Resmi Geçidi: nForce2 Ultra400’lı 10 Anakart

Grafik uzmanı nVIDIA hala Athlon XP’deki en hızlı platformu sunuyor. 200 MHz’e varan FSB hızı ile en yeni versiyonu nForce2 Ultra 400, en hızlı Athlon işlemci olan Athlon XP 3200+’a bile yetiyor. Bu işlemciyi destekleyen toplam 10 anakartı test ettik. Testimizde Shuttle XPC Mini-PC de var.

Grafik Kartı Satın Alma Kılavuzu 07/2003

Yeni bir grafik kartı seçmek kolay iş değildir. Bu THG Grafik Kartı Satın Alma Kılavuzu’nu daha kolay karar verebilmeniz için hazırladık. Kılavuzumuzda grafik kartı pazarına en son sunulan ürünler var.

Minik Dev: Atoz EZgo E7041S

Şimdiye dek THG Türkiye’de farklı Mini PC’lerin incelemesi yayınlandı. Atoz EZgo E70412S ise şimdiye dek gördüğümüz en küçük Mini PC. Harici bir disk sürücü boyutundaki PC, oyun hariç bir PC’den beklediğiniz tüm ihtiyaçları karşılayacak nitelikte.

Anakart Fırtınası! 865/875P Yongasetli 24 Anakart

THG’de önde gelen üreticilerden tam 24 anakartı test ettik. Bu bizim en kapsamlı ve en büyük anakart testlerimizden biri. En uzun ve en kapsamlı anakart testimiz toplam 4 hafta sürdü. Bu yorucu çalışmanın sonunda kullanıcılara önde gelen üreticilerin 24 anakartı ile ilgili bir fikir verebiliyoruz. Böylece kullanıcılar satın alma kararlarını daha kolay verebilirler.