Arşiv

Samsung ve BenQ’nun İleri Düzey LCD Hesaplaşması

Biz test ettiğimiz için güvenebilirsiniz. 12ms yenileme hızına sahip LCD, 16ms ve 20ms’den daha hızlı ama bu üstünlükler kesinlikle ‘herşey’ anlamına gelmiyor. BenQ FP767-12 ve Samsung 172X’den hangisinin bu etkileyici özellikleri en iyi tarzda değerlendirdiğini görmek üzere inceledik.

LCD Teknik Analizleri: Karşıtlık Oranı Önemli mi?

Tepki süresi ve ölü pikseller gibi karşıtlık oranı da ISO 13406-2 standartlarıylarıyla belirlenmiştir. Aslında çoğu kullanıcının inandığının aksine, yüksek karşıtlık oranı ekranları daha iyi yapmaz. Bu yazıda karşıtlık oranlarının nasıl ölçüldüğünü ve ne anlattıklarını inceleyeceğiz.

Ön İnceleme: Canon Powershot A80, İdeal Dijital Fotoğraf Makinası mı?

Canon’un piyasaya çıkmasına birkaç hafta kalan, orta seviye dijital fotoğraf makinası Powershot A80’i test etme fırsatı bulduk. Yeni makina daha büyük bir lense ve ayarlanabilir LCD ekran gibi bazı ergonomik iyileştirmelere sahip. Öyleyse Canon A70 sahipleri Ebay’da makinalarını satmaya başlasınlar mı? Bu, 500$’lık bir makinadan neler beklediğinize bağlı.

Bütçenize Uygun 19" LCD Monitörler

Bu sonbahar piyasaya çıkacak birçok 19" LCD monitörler 1000 Euro’dan (1100$) daha az bir fiyata satılacak. Bu yazıda bu yeni monitörleri inceliyor, oyunlardaki, filmlerdeki, renklerdeki ve ayarlamadaki performanslarını ölçüyoruz.

Günümüzün İleri Seviye Tarayıcısı: Epson Perfection 3200 Photo

Artık üreticiler her şeyi tek bir kutuya sığdırmaya çalışıyorlar. Artık tarayıcıları yazıcı ve faks ile bütünleşik halde daha çok görmeye başladık. Ayrı tarayıcı testi yaptığımız günler sona erdi diye düşünmeye başlamıştık. Ancak görünüşe bakılırsa "hepsi bir arada" modellerin sunamadığı çözünürlük ve performansa sahip ileri seviye tarayıcılara olan talep devam ediyor. Bu yüzden kendi başına bir ürün olarak satılan en popüler tarayıcıları test etmeye karar verdik. Piyasaya girdiğinden beri profesyonel fotoğrafçılar tarafından çok beğenilen Epson Photo Perfection 3200, ileri seviyedeki kriterlerimizi karşılayabileceğini gösterdi.

Canon’dan Salvo

Canon dört yeni çok amaçlı yazıcı modelini piyasaya sürdü. Halen piyasada olan i550 ve i850 modellerine Canon i250, i350, i450 ve i470D eklendi. Bu modeller daha ucuz, daha hızlı ve genel olarak daha iyiler. Yaz tatili bitince karşınıza çıkacak olan ürünlere önceden bir göz atmanızı istedik.

16 ve 20 ms’lik 17" Monitörler: Bölüm 4

20 ms çizgisi en sonunda aşıldı. Böylece panellerde rastlanan, hareketli görüntülerin arkasında parlak iz bırakma (afterglow) problemleri de çözüldü. Piyasadaki en iyi 17" monitörler için yaptığımız dördüncü karşılaştırmalı testte iki soruya cevap aradık: Bu monitörlerle hem oyun oynayıp hem de grafik programları kullanılabiliyor mu?

Canon i950 + Fotoğraf Yazıcıların Karşılaştırması

i950’nin piyasaya sürülmesi ile piyasadaki tüm markalara göz atmak ve baskı kalitelerini görmek için iyi bir fırsat olacağını düşündük. i950, i850’ye kıyasla ve en son HP, Epson ve Lexmark yazıcılarına kıyasla nasıl bir performans gösteriyor? Altı renk dört renkten daha mı iyi? Bu sorunun cevabı çıktılarda.

HP PhotoSmart 7350: Bağımsız Yazıcı

7350 kart okuyucuları olan, mükemmel fotoğraf çıktıları sunan bir yazıcı olabilir ama hala eksiği var. HP’nin PC olmadan doğrudan yazdırma yapabilen yazıcısının artıları ve eksileri bu incelemede.

Her Yönüyle Bluetooth

Şu ana kadar herkes Bluetooth lafını en az bir kere duymuştur. Ne de olsa bu teknoloji üzerinde çalışmalar yedi yıldan fazla bir zamandır sürüyor. Microsoft da ilk Bluetooth klavye+fare setini çıkardığına göre, bu teknolojiye yakından bakmanın zamanı geldi demektir. Hazır oraya gelmişken, Microsoft’un "Wireless Optical Desktop for Bluetooth" setine bir göz atıyoruz.

Hesaplaşma: Ölü LCD Piksellerinin Otopsisi

LCD monitör satışları tavana vurdu, fiyatlarıysa gün geçtikçe düşüyor. Ancak hala spesifikasyonlarında pek bahsedilmeyen bir şey var: Üreticinin kaç ölü pikselde monitörü değiştirmeye razı olduğu. 33 üreticiye bu soruyu sorduk. Cevaplar kem küm geldi. Pek gurur duymadıkları bazı şeyler olduğu anlaşılıyor.

LCD 17: Samsung 171N & NEC LCD1760V Diğerlerine Karşı

17 inç LCD monitör almaya karar vermiş bilinçli bir alıcı, saygı değer monitörlerin bir listesini yaparak işe başlar. Bu listede doğal olarak, her ikisi de THG tarafından test edilmiş olan Hitachi CML174SXW ve Iiyama AS4314UTG olur. Ancak henüz 25 ms tepki süresine sahip 171N modelini veya 16 ms tepki süresine sahip LCD1760V modelini incelemiştik. Şimdi bu durum değişiyor; kendimizi affettirmek için de LCD’lerle ilgili bazı genel detaylar veriyoruz: frekanslar, teknolojiler, arabirimler ve diğerleri…

Dijital Fotoğraf Makineleri: Yeni Küçük Megapiksel Canavarları, Bölüm II

Bu yıl alınacak en iyi yılbaşı hediyesi kesinlikle bir dijital fotoğraf makinesi. En yeni dijital fotoğraf makinalarını sizler için test ettik – en güzel ve kompakt olanları, mutlaka alınması gerekenleri: Canon PowerShot S230 (Ixus V3), Casio Exilim EX-M2, Minolta Dimage Xi, Toshiba PDR-T30 ve Sony DSC-U10. Renkler, detaylar, vinyet efektleri, zoom ve hız açılarından mercek altına aldık.

Yıl Sonu Yazıcı Grup Testi

Bütün bir yıl boyunca çeşitli yazıcıları test ettik ve sonuçları sizinle paylaşarak "ortalıkta yeni ne var", "hangi yazıcı hem kaliteli, hem de bütçeye uygun" gibi soruların cevaplarını aradık. Şimdi de 2002 yılı yazıcı testlerimize altı yeni yazıcıyı kapsayan bu incelemeyle son noktayı koyuyoruz: Canon i850, HP Deskjet 3820, Epson Stylus C62, Epson Stylus C82, Canon S330 ve Epson Stylus Photo 830.