Arşiv

OpenGL: ATi FireGL X2-256t ve NVIDIA Quadro FX 1100

ATi ve NVIDIA ana görüntü uygulamaları için çıkaracakları yeni OpenGL görüntü kartları üstündeki örtüyü kaldırdı. ATi işlem gücünü ortaya koyuyor. NVIDIA, tasarımda pek yenilik sunamasada, fiyat/başarım savaşını kazanmak istiyor. Bırakalım HP xw4100 masaüstünü kullandığımız başarım testleri konuşsun.

OpenGL İş İstasyonları İçin Grafik Dinamoları

NVIDIA, Quadro FX 3000 ve FX 500 kartlar için kapılarını bir kez daha açıyor. ATi ise FireGL X2 ve T2’sini ortaya çıkartıyor. Bu kartları test ettik ve daha önce kendisini kanıtlamış FX 2000, FX 1000, X1 ve Z1 ürünleri ile karşılaştırdık. Her iki firmanın da, geçmişteji birkaç örnekte, Amerikan tarihinin simgelerinden Benjamin Franklin’in şu sözlerinden ders çıkarması gerekmişti: "Acele işe şeytan karışır."

Springdale’den Canterwood’a Metamorfoz

Elimizdeki yeni bilgilerle, Asus’un 865PE yongasetine de PAT optimizasyonunu uygulayabildiğiyle ilgili bilgileri güncelliyoruz. Asus tarafından sağlanan teknik detaylar, diğer anakart üreticilerinin de aynı şeyi yapabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor. Ağırsıklet Intel, Asus’a kaslarını gösterecek mi yoksa her şey serbest mi? Durum ne olursa olsun, sonuçta kullanıcı kazanabilir; çünkü Asus güçlü bir sisteme daha az ödeyerek sahip olmanın yolunu açıyor.

İşte Geldi! 200 MHz FSB P4 ve i875P Dual DDR400 Yongaseti

Intel 875/ Canterwood yongasetinde çift kanal DDR400 aracılığıyla bantgenişliğini 6.4 GB/sn’ye yükseltiyor. Pentium 4 200 MHz Quad-Pumped FSB hızı ile atağa geçip Rambus’u sürklase ediyor. Seri ATA artık ICH5 ile entegre, Gigabit LAN ise Kuzey Köprüsü’nde.

Seri Geçiş: NVIDIA QuadroFX 2000

ATi FireGL X1 modeli için güncel sürücülerini bile çıkaramadan, NVIDIA QuadroFX serisi ile elini yükseltti. GeForceFX’in aksine, test platformumuza gelen sekizinci OpenGL kartı şaşırtıcı biçimde oyunlarda sağlam bir performans sergiliyor.

CeBIT Ürün Haberleri

Üreticiler ne yaparsa son hızda yapıyorlar. Tam Hanover CeBIT fuarı başlarken müşterilerini yeni ürünlerle karşılamaya karar veriyorlar. THG bazı önemli ürünlere bir ön bakış atıyor.

Burnu Büyük İngiliz: 3Dlabs’ın Wildcat VP’sini Teste Aldık

3Dlabs yepyeni bir yonga ile tekrar podyuma çıkıyor. NVIDIA’nın Quadro4 ve ATi’nin FireGL 8800 modelleri burada biraz kısa kalıyorlar, çünkü P10 iş istasyonu arenasında yeni standartları belirliyor. Kanıtı da şu anda okumaya başlayacağınız, 8 OpenGL grafik kartını kapsayan bu performans testi.

VPU Teknolojisi Ön İncelemesi: 3Dlabs’ın Wildcat VP Serisi

Saf 3D işlemcileri, diğer bir deyişle Grafik İşlem Birimleri GPU’lar artık demode! Artık gün Görsel İşlem Birimlerinin, yani VPU’ların (Visual Processing Unit) günü. 3Dlabs, bu pazara çıkma konusunda NVIDIA ve ATI’nin önünde. Wildcat VP serisinden OpenGL kartlar kendilerine NVIDIA Quadro4 ve ATI FireGL 8800’ün yanında yer açıyorlar.