Arşiv

Çok Ekran Kartlı Sistemler: CrossFire’ın ve SLI’ın Temelleri

Birden fazla ekran kartı kullanmaya artan ilgi sayesinde iki veya daha fazla PCIe yuvasına sahip anakartlar günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Nvidia’nın SLI ya da AMD’nin CrossFire teknolojisine sahip bir sistem toplamak zor bir şey değil. Peki, ne kadar performans artışı beklemek mantıklı olur?

Ekran Kartınızın Ne Kadar Güce İhtiyacı Var?

Eğer tam yük altında mavi ekran hatalarıyla karşılaşmak istemiyorsanız güç kaynağınızın yeterli gücü sistem bileşenlerine sağlayabildiğinden emin olmalısınız. Yeterli güce sahip değilse veya güç kaynağınız fazla ısınabilir ve en kötü durumda gürültülü bir şekilde patlayabilir. En önemli soruları şöyle sıralayabiliriz: Güç kaynağınız ne kadar güce sahip? Belirli gerilimler için yeterli akımı sağlayabiliyor mu? Gerekli bağlantı uçlarına sahip mi?

Dört GeForce 9600 GT Ekran Kartını Karşılaştırdık

GeForce 9600 GT (G94) Nvidia’nın sunduğu ilk 9 serisi grafik işlemcisiydi. Her ne kadar 64 akış işlemcisine (stream processor) sahip olasa da GeForce 800 GTS 512’den sadece %20 daha yavaş başarım gösteriyor ve daha eski 8800 GTS 320 ve 640 sürümleriyle başa baş rekabet edebiliyor.

Ekran Kartı Listeleri 2008

En geniş kapsamlı ve en yeni 3B karşılaştırma listemiz beş nesle yayılan 101 farklı ekran kartı yapılandırması içeriyor. Testlerimiz Radeon X800, X1000, HD 2000, HD 3000, GeForce 6, 7, 8,9 aileleri ile yeni HD 4000 serisi ve GTX serisi ekran kartlarını da içeriyor.

En Hızlı Ekran Kartları Yarışıyor

En yüksek başarımı en düşük fiyatla hangi modellerin sunduğunu belirleyebilmek için en hızlı ekran kartlarını 60 deneyden oluşan zorlu bir incelemeye tabi tuttuk. Çıkan sonuçları daha kolay anlayabilmeniz için 100’e yakın tablo ve grafikle destekledik.

Beş Dakikada Ekran Kartınızın Hızını Arttırın

Her ne kadar üçüncü parti yazılımlarla ekran kartınızın çekirdek ve bellek hızını arttırmanız mümkün olsa da, tarayıcı (pixel shader) hızına müdahale edebilmek için kartın BIOS’una erişmek gerekiyor. Bu ayarlar grafik sürücüsünden bağımsız yapılabilir ve istenildiğinde her şey eski haline getirilebilir.

DirectX 10 Savaşları Yenilendi: ATI, Nvidia’ya Karşı

Şimdi gerçeklerle yüzleşme zamanı. DirectX 10 destekli ilk tam sürüm oyunlar birer birer piyasaya sürüldü bile. O halde artık ATI ve Nvidia daha gerçekçi davranmalı ve şu soruya gönül rahatlığıyla cevap verebilmeli: Hangi ekran kartı Vista üzerinde en yüksek başarımı sunuyor?

Ekran Kartı Satın Alma Rehberi, Bahar 2006, Bölüm III

Bahar 2006 Ekran kartı satın alma rehberimizin üçüncü ve son bölümüne hoş geldiniz. Bu bölümde Asus, GeCube, MSI, Powercolor ve Sapphire gibi markaların geriye kalan ürünlerini inceleyeceğiz. Bu ürünlerle birilikte gelen yazılımları, kartların ısı üretimlerini, güç tüketimlerini, 3B başarımlarını ve tabi ki hızaşırtma potansiyellerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Ekran Kartı Satın Alma Rehberi, Bahar 2006, Bölüm II

Ekran kartı satın alma rehberinin ikinci bölümünde Gainward, HIS, Powercolor, Sapphire ve Xpert Vision markalı ekran kartlarıyla devam ediyoruz. Bu ürünlerle birilikte gelen yazılımları, kartların ısı üretimlerini, güç tüketimlerini, 3B başarımlarını ve tabi ki hızaşırtma potansiyellerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Ekran Kartı Satın Alma Rehberi, Bahar 2006, Bölüm I

THG, ekran kartı satın alma rehberinin en yeni sürümünü sunmaktan gurur duyuyor. Rehberimiz üç bölümden oluşuyor, iki AGP ve 23 tekli ekran kartı çözümü zorlu deney maratonunu tamamladı. ATI tarafında Radeon X1300, X1600, X1800 ve X1900 ailesi ekran kartları; NVIDIA tarafında ise GeForce 6800 GS, 7600, 7800, 7900 GT ve 7900 GTX ekran kartları deneylerimize katıldı.

İki Tanesi Güçlü, Dört Tanesi Olağanüstü!

SLI kullanan çiftli ekran çözümleri artık dünün haberi – yeni moda dörtlü ekran kartları! Asus’un en güçlü kartı iki adet GeForce 7800 GT yongasını bir kart üzerinde birleştiriyor. Bu kartlardan iki tanesini SLI kipinde çalıştırdığınızı düşünün – işte size "Dörtlü GPU". Tabii ki herkesin ekran kartları için 1600 $ gibi bir para harcama ihtimali yok…