Arşiv

Problemlerinize Çözüm: VPN’i NAT Güvenlik Duvarları Arasında Nasıl Çalıştırırsınız?

Yeni "problem çözümü" yazılarımız kısa fakat bilgilendirici tipte yazılar olacak. "Sık Sorulan Sorular" tipindeki yazılardan daha fazlasını beklediğinizde, ama "Bilmeniz Gerekenler" tarzı yazılardaki kadar da detay istemediğinizde bu tür yazılarınızın tam ihtiyacını karşılayacağını umuyoruz. Neden bahsettiğimizi daha iyi anlamak için yeni" problem çözümü" yazımıza bir göz atarak bir VPN’i NAT güvenlik duvarları arasında nasıl çalıştıracağınızı öğrenebilirsiniz.

Networld + Interop: Vegas 2003’den Bildiriyoruz

Ağ Rehberi editörümüz Tim Higgins, fuardaki en yeni ve en önemli ağ cihazları ile ilgili haberleri bildiriyor. Wi-Fi’nın WPA "tanıtım partisi", 802.11g hızları ile ilgili yenilikler ve diğer ilginç gelişmeler, Tim’in fuardan bildirdiği konular arasında yer alıyor.

Bunları Bilelim: Kablosuz LAN’lara Performans Dopingi

Kablosuz ağların performansı hava durumuna benziyor. Herkes ondan şikayet ediyor ancak kimsenin yapacağı bir şey yok. Evet, belki hava durumunu kontrol edemiyoruz ancak bu makalemizin size kablosuz ağınızdaki ölü noktaları elimine etme ve performans kayıplarını en aza indirmede yardımcı olacağını düşünüyoruz!

İnceleme: Belkin F8T030 Bluetooth Erişim Noktası

Bluetooth hayranları ekipmanlarını yerel ağa entegre etmek için akla karayı seçmek zorundalardı. Ancak artık durum böyle değil! Belkin’in Bluetooth erişim noktası ortalama bir ev kullanıcısının bütçesine uygun bir çözüm ve üzerinde iki portlu bir yazıcı sunucusu da bulunduruyor. Peki evimize almaya değecek mi? İncelemizi okuyun ve siz karar verin.

802.11g Bunları Bilelim: Bölüm 2

Taslak 802.11g hikayesinin üzerindeki esrar perdesini açmaya devam ediyoruz. 802.11g Bunları Bilelim serimizin ikinci bölümünde bir kere daha size diğerlerinin anlatmadığı bilgileri sunuyoruz: Sonuçlarımızı ve önerilerimizi destekleyecek gerçek test verileri. Bu sefer ayrıca Intersil tabanlı ürünlerin ilk test sonuçları ve Broadcom tabanlı Linksys – Buffalo Technology ürünlerin diğer testlerinin sonuçları da karşınızda.

802.11g: Bunları Bilelim – Bölüm 1

Yeni 802.11g ekipmanları hakkındaki haberler ve reklamlar ilginizi çekiyor ancak duyduklarınız kafanızı mı karıştırıyor. Satın alma veya bekleme kararını vermek için acele mi ediyorsunuz? Doktorunuz geldi, 802.11g Bunları Bilelim – Bölüm 1 karşınızda. Hem bu yeni kablosuz teknolojisinin teknik anlamda derinliğine dalıyor, hem de dediklerimizi desteklemek için gerçek test sonuçları sunuyoruz. Artık satınalma kararınızı verirken size yardımcı olacak bir rehber var. Biraz uzun, o yüzden bir an önce okumaya başlayın.

Gigabit Ethernet: Bunları Bilelim, Bölüm 1

Küçük bir yerel ağın Gigabit hızlarında çalışabileceği aklınızın köşesinden bile geçmiyordu değil mi? Ama aynı şeyler 100 Mbps için de söylenmişti. "Gigabit Ethernet: Bunları Bilelim" yazı dizimiz ağınızın hızını bir üst seviyeye çıkarma zamanının gelip gelmediği, ve eğer geldiyse de neler yapmanız gerektiği konusundaki sorularınızı cevaplıyor.

Hızlı Ağ Kartları: Daha Ne Duruyorsunuz?

Bir 802.11a veya 11g kablosuz ağ kartı mı almayı düşünüyorsunuz? Hazır bunu düşünüyorken yeni bir bilgisayar almaya ne dersiniz? Tim Higgins 10 Mbps’den daha hızlı ağ sistemleri kurmak istediğinizde evdeki hesabın çarşıya her zaman uyamayabileceğini keşfediyor.

Microsoft Genişbantta İddialı

SmallNetBuilder.com’dan Tim Higgins’den Microsoft’un genişbant ürün serisi planları hakkında bilgi aldık. Microsoft bir kez daha yapacağını yapıp bir endüstri sektörüne daha mı yumruğunu vurmak istiyor? Yoksa çiğneyebileceğinden daha büyük bir lokmayı mı yutmaya hazırlanıyor? Göreceğiz…

MultiTech RF550VPN RouteFinderVPN

Artılar – dial-up/ISDN WAN bağlantısını destekliyor, otomatik tekrar bağlanma var, UPnP desteği ve e-mail uyarısı sunuyor. Eksiler – VPN performansı yüksek bant genişliği isteyen bağlantıları sınırlayabilir, VPN kurulum log’larının erişimi ve okuması zor, Microsoft ağları için NetBIOS broadcast desteklemiyor, PPTP veya L2TP desteği yok, VPN geçiş yeteneği sınırlı