Arşiv

Uygun Fiyatlı Yedi X58 Tabanlı Core i7 Anakartı İncelendi

Geçenlerde yayınladığımız 300 Dolar üstü X58 anakartlar incelememizde anakart üreticilerin ilk sürümleri hatalardan arındırmaları için üç ay beklediğimizi ifade etmiştik ve beklediğimize değdi çünkü denediğimiz hiçbir anakartta tuhaf bir sorunla karşı karşıya kalmadık. Elbette aradan geçen birkaç hafta sonunda, 200-300 Dolar arasında satılan uygun fiyatlı Core i7 anakartlarında da sorun yaşamayacağız diye düşünmüştük.

Altı X58 Tabanlı Core i7 Anakart İncelendi

Intel Core i7 geçen kasım ayında resmen çıktığında pek az üretici buna tamamen hazırlıklıydı. Peki ama neden, hiç merak edeniniz var mı? Dile kolay, Intel yıllar yılı ilk kez bu kadar büyük bir mimari değişikliğine gitti.

Üç Kanallı 6 GB DDR3 Bellek Kitleri İncelendi

Ne zamanki Intel, Core i7 bellek denetleyicilerine 1.65 V’dan fazla gerilim verilmesi halinde kalıcı hasar riskinin olduğundan bahsetti, o zaman piyasa altüst oluverdi çünkü o tarihlerde sadece bir firma standart gerilimle DDR3-1600 hızında çalışabilen bellek yongaları üretmekteydi.

Nvidia GeForce GTX 285: Daha Hızlı Ve Daha Ucuz

Bir grafik işlemcisinin üretim teknolojisinden bahsederken bunu örneğin 65 nm, 55 nm veya 40 nm gibi değerlerle ifade ediyoruz. Bu değer ne kadar düşükse ise üretim teknolojisi de o kadar yeni oluyor. Peki üretim teknolojisinin geliştirilmesi bize ne gibi yararlar sağlıyor? Başarım, güç verimliliği ve üretim maliyetlerinin düşürülmesi.

100 USD Civarı Core 2 Anakartlar İncelendi

Intel’in yeni Core i7 işlemcileri LGA-775 parçalarını yavaş yavaş bitpazarına itiyor fakat birçok kişi için bu parçalar son derece yeterli. Peki, onlarca seçenek arasında hangilerini seçmeliyiz?

790FX ve SB750 ile Yüksek Hızaşırtma Mümkün Mü?

SB750, beraberinde getirdiği Advanced Clock Control özelliği yardımıyla Phenom işlemci sahiplerine daha yüksek saat hızları vaat ediyor. Daha önce yapılan deneyler bu özelliğin işlemcinin hızaşırtma potansiyelini önemli ölçüde yükselttiğini gösteriyor ancak etkisi işlemciden işlemciye değişim göstermekte.

11 Intel P45 Anakart İncelendi

Intel orta seviyeye yönelik P45 Express yongasetini tanıttığında en önemli gelişme olarak PCI Express 2.0 desteğinin sunulması olarak gösterilmişti. Intel bu desteği daha önceleri sadece X38 ve X48 ileri seviye anakartlarında sunuyordu. Pek çoğumuz veriyolunu iki katına çıkaran bu teknolojinin önemini hala anlamış değiliz. Ne de olsa ilk nesil P35 Express yongaseti üzerinde bulunan x16 yuvaların sağladığı veriyolu ekran kartları için yeterli, o zaman neden yükseltmek için para harcayalım?

NForce 780a SLI ve AMD 790FX Karşılaştırması

nVidia geçen hafta tümleşik ekran kartlı üstü düzey yongasetini tanıtarak herkesi şaşkınlığa uğratmıştı. NVidia kendine saygısı olan hiçbir bilgisayar tutkununun tümleşik 3B çözümlere saygı duymayacağını iyi biliyor ancak 780a SLI’nin konusu farklı. İlk amaç internet gezmek, Office, Google Earth kullanmak gibi basit 2B veya 3B işlerde ana ekran kartını kapatıp güç tüketimini düşürmek.

NForce 780a Melez (hybrid) SLI İncelendi

Salt (discrete) yongasetlerin sonu yakın olabilir ve NVidia da bu işi körüklüyor, peki bu yüksek başarımlı anakartların sonu gelecek anlamına mı geliyor? Yüksek başarımlı makinelerin baş düşmanı kabul edilen tümleşik grafik çözümleri artık tüm yeni Nvidia yongasetlerinde bulunacak. Tırnaklarınızı yemeye başlamayın hemen, NVidia tanıttığı yeni teknolojinin korkularınızı gidereceğinden emin.

X48 Anakart Karşılaştırması

Günümüzde çok az kişi üst düzey PC yongasetlerinin en hızlı sistemler için gereksiz olduğunu savunur. Hatta hızaşırtmayla fazla ilgilenmeyen sıradan kullanıcılar bile yüksek hızlarda kararlı çalışacak bir sisteme sahip olmak isterler ama yeni bir yongasetinin çıkmış olması yeni bir anakart almak için yeterli bir neden oluşturur mu?

DDR3-1333 Hızında Hangi Bellek En Düşük Gecikmelere Sahip?

DDR3’ün standart hızları DDR2’lerde olduğundan çok daha uzun bir süre zarfında ortaya çıktı. DDR3-1066, 1333 MHz hızlarının, DDR2-533, 667 ve 800 MHz hızlarının yerini alabilmesi için aradan birkaç ay geçmesi gerekti. Üstelik yine DDR2 belleklerde de örneklerini gördüğümüz üzere "standart" olmayan hızlara sahip ürünlerde çıkarıldı ancak çoğu kullanıcı standart hızlara sahip ürünlerle karşılaşıyor ve satın alıyorlar.

Sulu Soğutmayla Yorkfield 5 GHz’e Erişebilir Mi?

Intel’in 45 nm’lik Penryn işlemcileri piyasaya damgasını vurdu ancak tam olarak yayılabilmiş değil çünkü ünlü işlemci devi şu an sadece aşırı derecede pahalı olan QX9650 adlı modelini satışa sunmuş durumda. Çoğu meraklı bilgisayar kullanıcısı ucuz modelleri dört gözle beklerlerken, birkaç hızaşırtma uzmanı bu işlemcileri sıvı azot gibi abartı soğutma teknikleriyle 6 GHz’in ötesine taşıdılar bile.