Arşiv

Springdale’den Canterwood’a Metamorfoz

Elimizdeki yeni bilgilerle, Asus’un 865PE yongasetine de PAT optimizasyonunu uygulayabildiğiyle ilgili bilgileri güncelliyoruz. Asus tarafından sağlanan teknik detaylar, diğer anakart üreticilerinin de aynı şeyi yapabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor. Ağırsıklet Intel, Asus’a kaslarını gösterecek mi yoksa her şey serbest mi? Durum ne olursa olsun, sonuçta kullanıcı kazanabilir; çünkü Asus güçlü bir sisteme daha az ödeyerek sahip olmanın yolunu açıyor.

Devlerin Savaşı: Xeon’a Karşı Opteron

Testler (MySQL, Whetstone, ARC 2D, NPB, vb.) dual Opteron işlemcinin dual Xeon’u ikinci sıraya ittiğini açıkça gösteriyor, özellikle de sunucu disiplininde. Ancak iş istasyonu testlerinde dual Xeon öne çıkıyor.

İlk Pentium-M Notebook Testte

Intel yakında "Intel Centrino Mobile Technology" adı altında yeni bir mobil platformu hayata geçirecek. THG, ürünün lansmanından bile önce yeni Pentium-M işlemcili (kod adı "Banias") bir notebook’u ele geçirdi. Sonuçlar çok şey vaadediyor.

ATi Mobility Radeon 9000: Dizüstünde DX8

ATi bugün yeni dizüstü bilgisayar çözümü Mobility Radeon 9000’u duyuruyor. Bu DirectX 8 destekli ilk dizüstü grafik işlemcisi. Bu işlemcinin dizüstü 3D deneyiminde gerçek bir sıçrama anlamına gelip gelmediğini ele alıyoruz.

ATi, Radeon 9700 İle 3D Teknoloji Liderliğini Devralıyor

Microsoft’un, bir sürü yeni 3D standardıyla geliştirmekte olduğu DirectX 9’u daha aylarca piyasada göremeyebiliriz. Yine de, Kanadalı 3D işlemci üreticisi ATi, sadece şık DX9 özelliklerini desteklemekle kalmayıp, günümüz oyunlarında mevcut 3D performans liderlerini de ezip geçecek bir ürünü piyasaya sürerek büyük bir sıçrama yapıyor.

ATi’nin Radeon IGP320M Yongaseti Athlon Notebook’lar İçin Yeni Bir Şans

Diğer pazarlar küçülürken notebook pazarı gücünü ve karlılığını koruyor. AMD’nin bu pazardan aldığı pay şimdiye ucuz, giriş seviyesi son kullanıcı sistemleriyle sınırlıydı ve performans açısından pek fazla bir şey vaat etmiyordu. AMD’nin kısa süre önce duyurduğu "Thoroughbred" Mobil Athlon XP işlemci için ATi’nin ürettiği yeni notebook yongaseti bu durumu değiştirebilir. Radeon IGP320M, AMD tabanlı dizüstü bilgisayarlara, Intel Mobil Pentium 4 işlemcili notebook’lar ile rekabet etme şansı sunuyor.

AMD Opteron Hızlı Geliyor

AMD Sledgehammer çekirdekli yeni işlemcisine yeni bir model ismi verdi: Opteron. Yanında da kurumsal pazara saldırmak için yeni bir stratejiyle geldi. Teknolojisi ve pazarlama becerileri AMD’yi bir sonraki seviyeye taşımaya yetecek mi? O zaman güle güle Apaloosa çekirdeği, merhaba Opteron’da çalışan Microsoft Windows XP 64-bit!