Arşiv

Manyeto-Optik Depolama İzlenmesi Gereken Yol mu?

Fujitsu sabit disklerin, yazılabilir DVD’lerin ve kaset sürücülerin yedekleme için yeterince tutarlı ve emniyetli olmadığını iddia ediyor. Peki alternatif nedir? Fujitsu’ya göre DynaMO 1300 U2 Pocket manyeto-optik yedekleme sistemi.

Güvenilir İş Ortakları: 10.000 RPM’lik Üç Ultra320 Sabit Disk

Çok hızlılar, görece olarak ucuzlar ve kurumsal sistemlerin belkemiğini oluşturuyorlar. Müşteriler 36, 73 ve 147 GB’lık kapasiteler ve LVD veya SCA-2 arabirim arasından seçim yapabiliyor. Her modelin 8 MB önbelleği bulunuyor. 10,000 sürücüler arasındaki en büyük fark belli uygulamalar için mükemmel seçenek oluşturmalarına imkan veren seçeneklerinde yatıyor.

Yüksek Hız Yüksek Performans mı Demektir?

Her geçen gün daha fazla firma daha hızlı RAM modülleri ile müşterilerinin ilgisini çekmeye çalışıyor. Güncel bilgisayarlara biraz daha performans dopingi için DDR433 ve DDR466 var. Peki pratikte daha hızlı belleğin avantajı nedir?

Özel Bir SATA Disk: Western Digital Raptor Testte

Sadece 36GB’lık mütevazı bir kapasiteye sahip olmasına karşın, IDE bir sabit diskten beklediğinizin fazlasını sunuyor. Raptor, nam-ı diğer WD360, iki yeni önemli özelliği nedeniyle dikkat çeken yeni bir sabit disk: 10,000 rpm devir hızına sahip ve Seri ATA arabirimi ile geliyor. Burada önemli olan nokta şu: Giriş seviyesi ve orta seviye sunucu pazarında SCSI ile yarışacak kadar iyi olması bekleniyor. Testlerimizde bunun doğru olup olmadığına baktık.

Her İşe Gelir: Western Digital’in 200 GB Harici Sabit Diski

Western Digital bir süredir harici diskler üretiyor. Şimdiki yenilikleri ise, aynı cihazda FireWire ve USB 2.0 arabirimlerini desteklemeleri – bu da 200 GB ve 250 GB’lık en üst düzey modellerinin neredeyse tüm PC’lerde çalışabilmesini sağlıyor. Ayrıca 8 MB önbellekli modelleri de var. Bu disklerin nasıl performans gösterdiğine bakıyoruz.

250 GB’da Karar Anı: Maxtor MaXLine Plus II mi, Western Digital WD2500JB mi?

En büyük sabit diski sunma müsabakasının yeni raundu başladı: Artık hem Maxtor hem de Western Digital, plaka başına 80 GB ile toplam 250 GB kapasite sunan yeni modellerini sunuyorlar. 8 MB önbellek ve 7,200 rpm devir hızı ile gelen bu diskler yüksek performans vaat ediyor. Bu iki üreticinin amiral gemileri arasındaki farklara baktık.

Seri ATA Denetçisi Islah Edildi: Silicon Image 3112

Şimdiye kadarki Seri ATA denetçileri genelde paralel ATA yongasına dayanan çözümlerle üretiliyordu. Silicon Image 3112, Seri ATA’nın özelliklerini daha iyi kullanarak şeytanın bacağını kırıyor. Üstelik epey de yaygın.

Western Digital Rekor Kırıyor: 200 GB’lık WD2000JB

Western Digital, WD2000JB modeliyle bugüne kadarki en yüksek kapasiteli IDE diski sunuyor: 200 GB epey fazla bir alan demek. Tabii 399$’lık fiyat etiketi de ona göre. Günümüzde bu fiyata 120GB’lık iki disk alınabiliyor. Öyleyse soru şu: WD2000 fiyatına değer mi?

Mobil Veri Depoları: 120-160GB Arası Harici Disklerin Karşılaştırması

Harici sabit diskler oldukça popülerler çünkü MP3 olsun, fotoğraf olsun, oldukça büyük miktarlarda veriyi yanınızda sorunsuzca taşıyabiliyorsunuz. İkinci dahili sabit disk yerine 120 ila 160 GB arasındaki kapasiteleriyle harici bir disk almayı tercih edebilirsiniz. Maxtor ve Western Digital’in bu tür ürünleri var ancak USB 2.0 ve FireWire arasındaki farklardan dolayı harici diskinizi nasıl kullanacağınıza önceden karar vermelisiniz.