Arşiv

Düşük Maliyetli Alternatifler: Pentium 4 için DDR400 Çift Kanallı Yongasetleri

Bu günlerde, VIA’nın yeni PT880’i ve SiS’in 655FX’i piyasada görülmeye başladı. Her ikisinin amacı da masa üstü yongaseti segmentinde performans olarak Intel’i ezmek; her ikisi de oldukça etkileyici bir fiyata sahip ve her ikisi de, yeni bir güney köprüsüne sahip olduğundan nihayet Seri ATA devrine giriş yaptı. Performanslarını kontrol ettik ve Intel’in üst sınıf yongasetleri olan 875P ve 865PE ile kıyasladık.

Computex Sonbahar 2003 : 3. Gün

Fuarı üçüncü gününde rutin yazılarımızı yazmak için ziyaret ediyoruz. Ancak biz gazetecilerin böyle çılgın seyahat harcamalarına can sıkıcı konferanslara katılmak için katlandığını sanmayın; pek çok güncel haber elde ettik. Bunlar arasında XGI’ın yeni çift işlemcili grafik teknolojisi de vardı.

Computex Sonbahar 2003 : 1.Gün

Computex zamanı bu yıl da geldi çattı. Yanlız Computex bu sefer SARS yüzünden yaklaşık bir buçuk ay gecikme ile başladı. Bugünlerde kimse bu konu hakkında konuşmuyor, sanki hiç yaşanmamış gibi. Umarım bir daha da yaşanmaz, insan kayıplarını hiç düşünmesek bile sadece Asya ekonomisine zararı oldukça büyük oldu.

Harici, Ama Nasıl? Mobil Depolama Çözümlerini Karşılaştırdık

Raflardaki harici depolama aygıtlarının sayıları artmaya devam ediyor, fakat bunların hepsi kullanıcı dostu, esnek ve ekonomik değiller. HighPoint’in harici Seri ATA ürünleri ile Fujitsu, Maxtor, Western Digital, WiebeTech ve Transcend’in sıradan ve olağandışı USB ve FireWire ürünlerini karşılaştırdık.

İki Alemin Kralı: Intel Xeon İçin 875P’li Asus PC-DL

1 MB’lık L3 önbelleği ile Intel Xeon’un iş istasyonu piyasasına fırtına gibi girmesi bekleniyordu. Ne yazık ki, yalnızca çift DDR 266 destekleyen Intel E7505 yongaseti bu işlemci için pek uygun değil. Asus bu sorunu çözmesi gerektiğine karar verdi. Ve çözdü de: 875 masaüstü yongaseti ve çift DDR 333 ile, performansı artırmayı hedefleyen bir kart geliştirdi.

Büyük Karşılaşma: 18 Pentium 4 Anakart Fiyat / Performans Karşılaştırmasında

Önde gelen anakart üreticilerinden bir fiyat / performans testi için bize en iyi ve en parlak ürünlerini göndermelerini istedik. Laboratuarımıza Intel’in 875, 865, 845; VIA’nın PX400 ve P4M266A; ve SiS’in SiS648FX yongasetleri geldi ve bunları derhal testlere soktuk. En üstün özellikleri ve performansı makul bir fiyat ile sunabilen anakartı belirledik.

Cüceler Ayaklandı: 5,400 ve 7,200 Devirli 2.5" Sabit Diskler

Üreticiler giderek 2.5" sabit disk konseptine ısınıyorlar. Hızları 7,200 devir/dk’yı bulan yeni 2.5" sabit diskler görünmeye başladığı gibi makul güç tüketim değerleri de sunuyorlar. Hitachi’nin Travelstar 7K60’ına, Seagate’in Momentus’una ve Toshiba’nın MK8025GAS modeline baktık.

Athlon Anakart Resmi Geçidi: nForce2 Ultra400’lı 10 Anakart

Grafik uzmanı nVIDIA hala Athlon XP’deki en hızlı platformu sunuyor. 200 MHz’e varan FSB hızı ile en yeni versiyonu nForce2 Ultra 400, en hızlı Athlon işlemci olan Athlon XP 3200+’a bile yetiyor. Bu işlemciyi destekleyen toplam 10 anakartı test ettik. Testimizde Shuttle XPC Mini-PC de var.

Güvenilir İş Ortakları: 10.000 RPM’lik Üç Ultra320 Sabit Disk

Çok hızlılar, görece olarak ucuzlar ve kurumsal sistemlerin belkemiğini oluşturuyorlar. Müşteriler 36, 73 ve 147 GB’lık kapasiteler ve LVD veya SCA-2 arabirim arasından seçim yapabiliyor. Her modelin 8 MB önbelleği bulunuyor. 10,000 sürücüler arasındaki en büyük fark belli uygulamalar için mükemmel seçenek oluşturmalarına imkan veren seçeneklerinde yatıyor.

Hız Tutkusu: Adaptec ve LSI Logic’ten Ultra320 SCSI

Evet, bilgisayarı yiyip tüketen uygulamalar hala kullanılıyor: Dosya sunucuları, veritabanları ve iş istasyonlarının istekleri IDE’nin sağlayabileceklerinden çok daha fazla. Ultra320 SCSI şu anda bu alandaki hakim arabirim – peki performansı ne alemde? Adaptec ve LSI Logic’ten "kaymak tabakası" ürünleri test ediyoruz.

HyperThreading’e Terfi mi? PowerLeap’in PL-iP4 Adaptörü

Intel’in pas geçtiği şeyi PowerLeap gözden kaçırmıyor: iP4 adaptörü, HyperThreading destekli güncel Pentium 4 işlemcilerin bu özelliğin düşünülmediği anakartlarda çalışmasını sağlıyor. Ancak güncel bir BIOS ve yeni bir yongaseti şart. Başarı oranımız sadece %50; dolayısıyla ilgileniyorsanız ürünü aldığınız yerin geri iade politikasını da bir kontrol etmenizde fayda var. Ürün çıktığında PowerLeap’in hangi anakartların uyumlu olduğu ile ilgili mümkün olan en uzun listeyi web sitesinde yayınlayacağını umuyoruz.

nForce2 Giderek Hızlanıyor: Yeni Anakartlar Testte

Performans tutkunu kullanıcılar hala Nvidia’nin nForce2 yongasetini es geçemiyor. Çift kanal bellek arabirimi sayesinde, şu an için Athlon XP için en iyi platformu temsil ediyor. Yongasetinin yeni versiyonu nForce2 Ultra 400’ü barındıran ilk anakartlar şu anda piyasaya çıkmış durumda. Peki bu yeni kartların yetenekleri neler?

Yüksek Hız Yüksek Performans mı Demektir?

Her geçen gün daha fazla firma daha hızlı RAM modülleri ile müşterilerinin ilgisini çekmeye çalışıyor. Güncel bilgisayarlara biraz daha performans dopingi için DDR433 ve DDR466 var. Peki pratikte daha hızlı belleğin avantajı nedir?

Özel Bir SATA Disk: Western Digital Raptor Testte

Sadece 36GB’lık mütevazı bir kapasiteye sahip olmasına karşın, IDE bir sabit diskten beklediğinizin fazlasını sunuyor. Raptor, nam-ı diğer WD360, iki yeni önemli özelliği nedeniyle dikkat çeken yeni bir sabit disk: 10,000 rpm devir hızına sahip ve Seri ATA arabirimi ile geliyor. Burada önemli olan nokta şu: Giriş seviyesi ve orta seviye sunucu pazarında SCSI ile yarışacak kadar iyi olması bekleniyor. Testlerimizde bunun doğru olup olmadığına baktık.

Teyp Sürücü Yerine Sabit Disk Kullanılır mı?

Çoğumuz için veri yedekleme önemli bir sorun olmayabilir. Ancak yedeklenmesi gereken verinin boyutu çok çok büyükse ciddi bir problemle karşı karşıyasınız demektir. Bu işin en tepesinde robotlar tarafından işletilen dev boyutlu sistemler cardır. Ancak Dr. Koch Computertechnik AG firması Tübingen Üniversitesi için çok daha ucuz ve aynı zamanda da esnek bir çözüm üretti: Standart IDE sabit disklerle kurulmuş olan 70 TB’lık bir yedekleme sistemi!