Arşiv

4.1 GHz’de P4 Northwood ve Prescott Karşılaştırması

Intel’in Pentium 4 Northwood işlemcisi 3.4 GHz ile üretim sürecinin sonuna yaklaşıyor. Varisi Prescott’un ise 4 GHz’lik saat hızlarını yakalaması bu senenin sonlarına sarkacak. Her iki işlemcide hızaşırtma ile 4.1 GHz’de çalıştırıldğında neler olduğuna baktık.

KeePass ile Şifrelerinizi Koruma Altına Almak

KeePass adındaki ücretsiz yazılım, sizinle beraber her yere gelebilen korumalı bir veritabanının içerisine şifrelerinizi ve PIN’lerinizi (personal identification number, kişisel kimlik numarası) şifreleyerek saklayan bir yardımcı program. THG, yazılımın hayatınızı nasıl daha güvenli yapabileceğini ve kurulum aşamalarını gösteriyor.

Tümleşik Gigabit-Ethernet Karmaşası

Gün geçtikçe daha çok üretici anakartlarına gigabit ağ denetleyicilerini eklemeye başladı. Gigabit ağ bağdaştırıcıları giderek son kullanıcılar için olmazsa olmaz haline gelmeye başlarken, THG testleri üreticiden üreticiye değişen başarım farklılıklarını gösteriyor.

NVIDIA’nın "Yeni ve Geliştirilmiş" nForce3 250 Gb Yonga Seti

Biraz zaman aldı ama, NVIDIA’nın nForce3 250 Gb’si kendinden önceki önceli olan nForce3 150’nin yetersiz noktalarını kapatıyor ve şapkasından yeni özellikler çıkarıyor. RAID destekli Seri ATA, tümleşik donanımsal ateş duvarlı (firewall) gigabit Ethernet ve yarışmada ortalığı karıştıracak olan, incelediğimiz başkaca yeni özellikler

Manyeto-Optik Depolama İzlenmesi Gereken Yol mu?

Fujitsu sabit disklerin, yazılabilir DVD’lerin ve kaset sürücülerin yedekleme için yeterince tutarlı ve emniyetli olmadığını iddia ediyor. Peki alternatif nedir? Fujitsu’ya göre DynaMO 1300 U2 Pocket manyeto-optik yedekleme sistemi.

Baharla Hız Sıçraması: AMD Athlon64 FX-53

Yeni Athlon64 FX, Pentium 4 3.4 GHz Extreme Edition’ı çok geride bırakarak başarım standartına yeni tempo getirdi. Ama hepsi bu kadar değil: daha önce denediğimiz FX-51’in tersine, yeni Athlon64 FX 53’ü soğutmak için çok fazla çaba harcamadan yüksekhızda (overclock) çalıştırabildik.

XP Çağının Son Gösterisi: VIA KT880 Yongaseti nForce2’ye Meydan Okuyor

VIA’nın çift-kanal bellekli yongaseti KT880 AthlonXP işlemcilerde hala ateş gücü kaldığını gösteriyor. AMD’nin en son ve en güçlü işlemci Athlon64 olsa da, AthlonXP tabanlı yongasetleri, özelliklede çift-kanal bellek desteği sunanlar için iş bitmiş değil. AthlonXP, çift-kanal bellek destekli yongaseti KT880’le VIA, Nvidia’nın Nforce2 Ultra 400’ünü öğle yemeğinde yemek istiyor.

Gizli Bakış: Intel’in Alderwood/Grantsdale Yongasetleri İncelendi

Bu yıl değişim yılı. Alderwood ve Grantsdale yonga setleri, PCI veri yolunun duyurulmasında sonraki en büyük atılım olarak adlandırılan bir çok yenilikle birlikte geliyor. Intel’in socket 775’i, DDR2 bellek, yeni BTX biçim faktörü ve PCI Express’e bir göz attık. Alderwood sistemlerdeki ilk denemeleride bizim yaptığımızı söylemeyi unutmayalım!

Intel’in Yeni Silahı: Pentium 4 Prescott

Bir kaç aylık gecikmeyle, Intel üretim sürecini 130 nm’den 90 nm’ye çevirmeye başladı. Fakat işlemci hızından sonra gelen E harfiyle anılan yeni mahsül işlemci şimdilik sadece 3.2 GHz hızında piyasa sunulacak ve daha sonra 3.4 GHz versiyonu da üretilecek. Bu arada, 3.4 GHz hıza sahip yeni Pentium 4 Extreme Edition 3.4 GHz hızında standard P4’le birlikte liderliği elinde tutuyor.

Intel’in Ekonomik 848P’si Piyasada Yerini Aldı

Intel, 865 yongaseti üzerinde, FSB800 desteğini koruyup bellek desteğini tek kanal kanal DDR400’e indirmek için değişiklikler yaptı. Ve ortaya SiS ve VIA’nın düşük fiyatlı ürünleri ile rekabet edebilecek ekonomik 848P çıktı. Testlerde de bazı sürprizleri var.

Maxtor’un Canavarı: DiamondMax Plus 300 GB

300 GB’lık muazzam bir kapasiteye sahip olan DiamondMax, bugüne dek üretilmiş en büyük sabit disk. Bu 5,400 devir/sk’lık disk sadece 2 MB önbellekle günümüzün şartlarına uygun bir performans sunabilecek mi?