Arşiv

Yeni, Daha Hızlı, Daha Sessiz: Seagate Barracuda 7200.8

Bir sürelik sessizlik ve bir önceki serinin 200 GB’lik kapasitesine sınırlı kaldıktan sonra Seagate, yeni serisi olan 7200.8 ile birlikte kapasiteyi 400 GB’ye çıkarıyor ve hem dahili hem de harici olarak iki seçenek sunuyor. Sekiz kuşak Barracuda’yı deneye soktuk.

Prescott Yenilendi: P4 600 Serisi ve Extreme Edition 3.73 GHz

Intel’in AMD’ye karşı yaptığı yenilikler arasında 2 MB L2 önbellek ve talep-tabanlı saat ayarlaması var. Yeni Prescott işlemciler daha fazla özellik ve bütüncü platform kavramıyla geliyor. Evet son kullanıcının sevdiği özellikler fakat AMD benzer işlemci özelliklerini neredeyse 18 aydır sunuyor.

Pazar Araştırması, Bölüm 1: En Son Pentium 4 Anakartları Karşılaştırması

Ufukta daha hızlı işlemciler görünmeye başladığı şu günlerde Intel SpeedStep ile ısınma sorunlarının hakkından gelmeye çalışıyor. Bir yandan da DDR2 bellekler git gide daha alınabilir fiyatlara iniyor ve anakartlar ise artık altı aydır piyasadalar. Artık büyük bir karşılaştırma deneyi yapmamızın zamanı gelmiş, pazardaki liderleri zorlayan diğer markaların yedi farklı modelini inceledik.

Nihayet Hazır: Dokuz Soket 939 Athlon64 Anakart!

Pek çok kullanıcıyı sınırlı sayıda seçeneğe zorunlu bırakan aylardan sonra nihayet pek çok üretici Soket 939 trenine atlıyor. Yeni mimari yüksek başarım ve hatta ileride gelecek olan çift çekirdekli Athlon’lara da destek sunuyor. En son çıkan ve hem AGP hem de PCI Express kullanan dokuz modeli inceledik.

Abit Fatal1ty: Anakartlar daha fazlasını sunuyor

Üst seviye birçok bilgisayar kullanıcısı ve oyunsever, Abit Fatal1ty serisinin güç ve hızaşırtma yeteneği konusunda yeni bir çığır açacağının beklentisi içerisinde. Bu serinin 925XE yongaseti tabanlı olan ilk anakartı AA8XE’yi inceledik.

SLI Geliyor: PCI Express’i İncelemenin Tam Sırası

Intel yeni PCI Express görüntüye güveniyor, peki bu ne açıdan iyi? ATI ve NVIDIA kartlar bulduk ve olabilecek tüm PCIe kiplerinde deneyler yaptık. Bu yaşamsal bir soruya yanıt vermemizi sağladı: SLI yapılanması için ne kadar PCIe veriyolu genişliği gerekiyor?

Windows XP ile RAID 5 Yapmak

Biliyoruz XP sorunlu bir işletim sistemi, ama sağladığı imkanlardan da faydalanmak gerek. Bir kaç ufak değişiklikle XP’deki gelişkin RAID özelliklerinden nasıl faydalanabileceğinizi görün..

Gigabyte SLI Destekli 915P Anakart Üretiyor

Sonunda birileri yaptı: Gigabyte bize Intel 915P yongasetine sahip, iki adet x16 PCIe bağlantısını destekleyen anakartını yolladı. Anakart, ICH6’in dört PCIe portunu tek bir tane fiziksel yuvada birleştirerek, NVIDIA’nın SLI grafik teknolojisini Intel mimarisi üzerinde mümkün kılıyor.

3.8 GHz P4-570 Intel’in Performans Krizine Son Vermek İçin Sahnede

Intel, Athlon64 4000+ ve FX-55 ile mücadele etmek için 4GHz hızında Prescott işlemci üretmek yerine 3.8 GHz saat hızında çalışan P4 570 işlemcinin denk bir rakip olacağını umuyor. Yeni özelliklerinin yardımıyla ısı sorunlarıyla mücadele edecek olan yeni E0 aşamalı yongasını da ilk kez bu işlemciyle deniyor. Bakalım Intel oyuna döndü mü?

Elitegroup 915P-A: AGP, PCI Express. Şimdi de AGP Express mi?

ECS, AGP uyumlu bir grafik kartı yuvası taşıyan 915P yongasetli bir anakart geliştirdi ve buna AGP Express adını verdi. Böylece terfi yapmak isteyenler mevcut AGP kartlarını kullanarak Intel’in en son nesil sistemlerini kullanabilecekler. Nasıl yaptılar, nasıl çalışıyor?

NVIDIA nForce4 ile PCI Epxress’e Geçiyor

AMD’nin Athlon64 ailesi için pek çok yeni ve ilginç özellik NVIDIA’nın nForce4 yongasetinde kendine yer buldu. Bu yetenekler ortaya çok ilgi çekici bir ürün çıkarmış olsa da elimize ulaşan referans anakart beklentilerimizi pek karşılayamadı.