Arşiv

WD1500AD Raptor Başarım Liderliğini Zorluyor

Yeni 10,000 RPM Raptor sürücüsüyle, Western Digital teknolojisini geliştiriyor, kapasitesini 150 GB’ye çıkarıyor ve saydam kapak seçeneğini getiriyor. Tek sürücülü rakiplerini kolayca yenen bu disk acaba 7200 RPM diskli RAID 0 yapılandırmasıyla baş edebiliyor mu?

Üç Çekirdek İki Çekirdekten İyi mi?

Pek çok kişi çoklu çekirdekli işlemcilerin çiftler halinde yani ikili, dörtlü ya da sekizli şeklinde takılması gerektiğini düşünür. Peki ya çift çekirdekli ve tek çekirdekli işlemcileri karıştırırsak ne olur?

Pentium, Mentium – İşlemci İsimlerini Çözmek

Artık gigahertz isimlendirmesi yerine model isimleri kullanılmaya başlandı ancak hala öğrenecek çok şeyimiz var. Intel’in yeni nesil işlemcileri sadece daha fazla yeni model getirmekle kalmayacak aynı zamanda çorbaya dönen bir numaralandırma sistemini de karşımıza getirecek.

Intel’in 65 nm Pentium 4’üne Kısa Bir Bakış

Cedar Mill çekirdeğinin duyurulmasından bu yana aylar geçti ve THG bu örneklerden birine ulaşmayı başardı (bu örnek Intel tarafından gönderilmedi). İlk incelemelerimize göre bu yeni nesil Pentium 4 işlemciler, tek çekirdekli Prescott’ların yaşadığı ısınma sorunlarına bir çözüm getirecekler.

Windows XP x64, Sözler ve Gerçekler

Her ne kadar satış perakende kanallarına sunulmadıysa da Windows XP x64 meraklı kullanıcıları cezp ediyor. Bu işletim sisteminin artılarının, eksilerini ve eski Windows XP’ye göre 32 bit uygulamaları nasıl çalıştırdığını ele aldık.

Ucuz ve Özel Anakartlar Yol Ayrımında

Bazen tek bir üretici bile her biri istediğiniz işlemciyi çalıştırabilecek çok geniş bir anakart yelpazesi sunabiliyor. Sonuç olarak kullanıcı bir soruyla karşı karşıya kalıyor: özel (premium) anakartlar için daha fazla para vermeye değer mi? Bu sorunun cevabını bulabilmek için MSI’ın ucuz anakartlarıyla yüksek seviye anakartlarını karşılaştırdık.

Çift Çekirdek, Düşük Fiyat: Athlon 64 X2 3800+

AMD’nin çift çekirdekli işlemcileri tanıtırken sadece bir tane eksiği vardı: çok pahalı olmaları. Fakat artık, fiyatı sayesinde bu işlemciyi satın almayı düşünenleri sevindirecek, yeni giriş seviyesi bir model var. Yeni Athlon 64 X2 3800+ işlemciye bir göz attık ve bütün X2 ailesini karşılaştırdı.

Athlon 64 FX 3.0 GHz’ye Hızaşırtıldı

AMD bu yılın sonuna doğru Athlon 64 FX-59’u çıkardığında bizi neler bekleyecek? Bunu öğrenmek için FX-57’yi 3.0 GHz’ye hızaşırttık. Ayrıca AMD’nin yeni Soket M2 mimarisi de yavaş yavaş kendini belli etmeye başladı.

AMD’nin Çift Çekirdekli Athlon 64 X2’si Sert Vurdu

Dikkat et Intel! AMD’nin çift çekirdekli işlemcileri tek çekirdekli olanlarla aynı hızda, her hangi bir yavaşlama olmadan geliyor. Intel’in Hyper Threading ile hazırladığı oyun alanının altını üstüne getirecek. Athlon 64 X2’nin neden ringlerin kralı olduğunu merak ediyorsanız okuyun.

WinHEC 2005: Microsoft’un 64 Bit Sözleri

Microsoft, Windows XP ve Server 2003’ün 64 Bit sürümleri ve kod adı Longhorn olan yeni nesil Windows ile kararlılık, güvenlik ve başarımı hedefliyor – en azından Bill Gates bu haftanın başında WinHEC’de böyle olduğunu söyledi. Mr. Gates’in sözlerindeki ayrıntılara iniyoruz ve işletim sistemleri çıktıktan hemen sonra bunların ne kadar gerçek olduğunu inceliyoruz.