Arşiv

500 MHz FSB? Core 2 Duo E6300, Core 2 Extreme’ye Kafa Tutuyor

Pek çok kullanıcı Core 2 Duo’nun giriş seviyesi modeli E6300 ile çok başarılı hızaşırtmalara imza attığını söylüyor. Bizim denememizde 1.86 GHz hızındaki işlemci 3.4 GHz hızında çalışabildi ancak buna rağmen artık bu model hızaşırtma için bizim ilk tercihimiz değil.

AMD’nin 65 nm Çekirdeği Ne Kadar Başarılı?

AMD, orta ve alt-yüksek seviye pazara yönelik Brisbane çekirdekli ilk 65 nm işlemcilerini Aralık ayında tanıtmıştı. Çekirdek boyutlarının küçülmesi başarım üzerinde pek bir değişiklik yaratmadı ancak güç tüketimi önemli ölçüde azaldı. Peki, yeni işlemcinin hızaşırtma başarımı nasıl ve ne zaman satın alınabilir hale gelecek?

AMD’nin 4×4 Platformu Ve Athlon 64 FX-70

Bir alana bir bedava! AMD henüz dört çekirdekli işlemci sunamadığından Intel’in Core 2 Quad tehlikesine karşı koyabilmek için "4×4" platformunu tanıttı: Soket 1207 ve bir çift Athlon 64 FX-70 işlemci iyi iş çıkarıyor fakat hala Intel’in Core başarısını gösteremiyorlar – en azından şimdilik.

En Korkunç Kâbusunuz: Kötü Niyetli Yazılımlar

Casus yazılımlar ve rahatsız edici reklâmlar, eskiden interneti kaosa ve karmaşaya sürükleyen kurtçuklardan ve virüslerden daha yaygın, daha sinsi hale geldiler. Artık bir çeşit yazılımsal koruması olmayan herhangi bir internet kullanıcısının güvende olduğu söylenemez.

IDF Sonbahar 2006: Core 2 Quadro’dan 80 Çekirdeğe

Intel dört çekirdekli Kentsfield mimarisiyle gurur duyuyor ve daha önce yayınladığımız makalemize atıfta bulunuyor. Fakat IDF daha çok gelecek nesil taşınabilir platformlar, 80 çekirdek projesi ve yüksek verimli güç kaynakları hakkında bilgilerle doluydu.

Intel Core 2 Quadro Kentsfield: Dört Çekirdek

İşlemci yarışında heyecanlı bir döneme giriyoruz, zaten hızlı olan mimariler daha da hızlı hale geliyor: Yeni Core 2 Quadro işlemciler x86 alanında herkesi geride bırakmak ve Intel’in bir süre önce başlayan egemenliğini güçlendirmek için saha çıkıyor.

Tom’un İşlemci Listeleri Güncellendi

Intel’in Core 2 işlemcileri Pentium sancısına çare olabilir ancak herkes için en iyi çözüm olduğunu söylemek zor. 83 işlemciyi 37 farklı deney parkuruna soktuk ve bir kez daha internetteki en iyi işlemci karşılaştırma tablosunu sunduk.

1.8" Sabit Diskler: Her Şeyin Küçüğü Güzeldir

Ultra taşınabilir bilgisayarlar daha küçük sabit disklere ihtiyaç duyarlar bu da 2.5" boyutunun altındaki sabit disklere olan talebin arttığı anlamına geliyor. Bu sabit disklerin en son nesil temsilcileri 80 GB’ye kadar veri depolama kapasitesi sunuyorlar ancak günümüz yazılımlarının başarım gereksinimlerine cevap verebiliyorlar mı?

Düşük Gecikme mi Yüksek Saat Hızı mı?

Bu yazıda bazı önemli teknik sorulara cevap bulabilmek için bilgisayarların bellek başarımlarına bakacağız. Düşük zamanlama değerleri saat hızından önemli mi? Hangisinin toplam başarım üzerinde etkisi daha fazla? Merak ettiyseniz okumaya devam edin.

Pentium EE 3.73 GHz, NetBurst Sınırlarını Zorluyor

Intel IDF’ten beri yeni nesil masaüstü işlemcisi Conroe hakkında konuşuyor. Ancak bu işlemciyi heyecanla beklerken Intel, geçtiğimiz günlerde Netburst mimarisini temel alarak ürettiği 3.73 GHz saat hızına sahip Pentium Extreme Edition işlemcisini duyurdu. Bakalım Extreme Edition 965 başarım tacını Athlon 64 FX-60’ın elinden alabilecek mi?

AMD’nin Soket AM2 Platformuna Bir Bakış

Her ne kadar DDR2 destekli Athlon 64 platformu hazır ve çalışıyor olsa da AMD bu platformu 6 Haziran’a kadar bekletecek. Aslında sadece pazarlama amaçlı bir karar olmasına rağmen ufak tefek geliştirmelerin de yapılacağını düşünmek yanlış olmaz.