Arşiv

Küçük Kardeş Yenilendi: Celeron 1.7 GHz Soket 478’e Terfi Etti

Soket 370 artık resmen öldü. Intel, Pentium III Tualatin’i sunucu segmentinde nihayet yenileyebilmek için CeBIT’te yeni Xeon sunucu yongaseti E7500’ü duyurmuştu. Yeni Pentium 4’ler Northwood çekirdeği ve 533 MHz FSB sayesinde artık daha hızlı çalışırken, Intel eski Willamette çekirdeğini Celeron’da değerlendirerek Soket 478 platformunu giriş seviyesine de sokmayı hedefliyor – sonunda Xeon hariç tüm Intel işlemciler yakışıklı 478 soketimiz üzerinde çalışacak. Peki 1.7 GHz’lik yeni Celeron en büyük rakibi AMD Duron 1.3 GHz karşısında nasıl bir sonuç veriyor?

Mükemmel Zamanlama: DDR Performans Analizi

Sağduyu, her tür SDRAM modelinin, en yüksek performansı veren CL2 modunda olması gerektiğini söylüyor. Peki gerçek hayatta CL 2.5 ile CL 2.0 arasındaki fark nedir? Bu yazıda, bu sorunun cevabını arıyoruz!

Mobil Veri Depolamada Bir Dev: Western Digital’in FireWire Sabit Diski

Sabit disk kapasitelerindeki sürekli artış biraz hız kesti gibi, ancak üretici firmalar boş durmuyorlar. Western Digital son çıkardığı birinci sınıf 120 GB’lık sabit diskinin taşınabilir bir versiyonunu FireWire arabirimi ile sunuyor. Peki bu model masaüstü bilgisayarlardaki sürücüler ile karşılaştırıldığında ne ortaya çıkıyor?

Intel’in Vurucu Timi: 845 DDR Yongasetli 19 Anakart

Piyasanın baskısına boyun eğen Intel, 845 yongasetine DDR desteği ekledi ve RDRAM’e uzun süredir beklenen alternatif gelmiş oldu. Intel’in yongaseti sektöründeki geniş deneyimi nedeniyle çoğu kullanıcı 845 yongasetini diğer çözümlere tercih ediyor; üstelik daha yaygın bulunabiliyor. Bu konuda size en yetkin öneriyi getirebilmek için toplam 19 anakartı test ettik.

8 MB Önbellekli Western Digital WD1200JB: SCSI Diskleri Geçiyor

WD1200JB, dev boyuttaki tampon belleği sayesinde (klasik 2 MB yerine 8 MB), yüksek performanslı SCSI disklere yetişebiliyor ve rakiplerine toz yutturuyor. Erişim süresi ve CPU kullanımı hala SCSI’ler kadar iyi değil, ancak bu disk çok uygun bir fiyata yüksek performans ve dev gibi bir veri depolama alanı sunuyor.