Arşiv

Yeni Nesil: IBM DeskStar 180GXP

Yeni IBM DeskStar 180GXP serisi 200 GB bariyerini aşabilmiş değil; ancak büyük önbelleği, düşük erişim süresi ve 60 GB’lık yüksek plaka kapasitesi sayesinde şu anda dünyanın en hızlı masaüstü sabit disk sürücüsü olma şerefine nail oluyor.

Athlon Hız Şeridinde: nForce2- Yongasetli ve Dual-Channel DDR’lı 3 Anakart

nForce2 platformu, genel kullanıcılara hitap edecek ilk çift kanal (dual-channel) DDR çözümü – Intel’in yakında piyasaya sürececeği yongasetlerini altediyor ve Athlon’a yeni P4 işlemcilerle rekabet edebilmesi için gerekli platformu sunuyor. nForce2 beraberinde 333 MHz FSB desteği ve şu anda rakipsiz olan bir dizi zengin özellik de getiriyor. Bu yongaseti vaadlerini yerine getirip Athlon’u tekrar zirveye taşıyabilecek mi? Asus, Chaintech ve Leadtek’ten gelen ilk üç anakarta yakından bakıyoruz.

Yeni Nesil Geldi: Celeron 2.0 GHz, 0.13 µm

Intel 2 GHz Celeron’u çıkararak işlemci serisine sınıf atlatmış oldu; çünkü bu ucuz model artık Northwood çekirdekli. Yani, yeni Celeron sadece az ısınmakla kalmıyor, aynı zamanda daha güçlü. Dahası, , 0.13 µm’a geçiş tekrar ileri seviye overclock’u gündeme getirebilir – bu sefer yeni işlemciyi gerçekten sınırlarına kadar zorladık…

Western Digital Rekor Kırıyor: 200 GB’lık WD2000JB

Western Digital, WD2000JB modeliyle bugüne kadarki en yüksek kapasiteli IDE diski sunuyor: 200 GB epey fazla bir alan demek. Tabii 399$’lık fiyat etiketi de ona göre. Günümüzde bu fiyata 120GB’lık iki disk alınabiliyor. Öyleyse soru şu: WD2000 fiyatına değer mi?

Athlon Platformunda DDR400: 9 Anakartın Karşılaştırması

Özellikleri ile ön plana çıkıyorlar – hepsinde de çok iyi özellikler var. Ancak performansta KT333 yongasetini yenmeye gelince KT400 cephesinde tablo değişiyor. DDR400 diğer tüm belleklerin önüne geçen bir bellek değil, çünkü daha hızlı bir standarda sahip olsa da DDR400 DDR333’ün pek önüne geçemiyor.

Yan Kulvardan Sürpriz Atak: 120 GB’lık Samsung SV1204H

Bu sürücü yüksek veri yoğunluğu kullandığı için performans rekoru kıramıyor. Ancak, son derece sessiz çalışmasından çok etkilendik. Aynı zamanda düşük fiyatı da firmanın Maxtor ve Western Digital’a savaş açtığının göstergesi olabilir!

Nöbet Değişimi: DDR400 Destekli Dört Athlon Anakart

AMD geri döndü! Athlon XP 2600+ sayesinde, yonga üreticisi 2.5 GHz’i bile aşan en hızlı Pentium 4 sistemleri yakaladı. Yine de hızlı bir platform da eşit derecede önemli. VIA’nın yeni KT400 yongaseti daha fazla performans vaadediyor çünkü DDR400 belleği destekliyor. İlk dört anakartı kapsamlı bir testten geçirdik – ve sonuçları hayret verici bulduk.

Kardeş Kavgası: Celeron, Pentium 4’e Karşı

Birkaç ay önce çıkan yeni Celeron Soket 478 platformu ile uyumlu, pahalı olmayan bir işlemci olarak isim yaptı. Pentium 4’ün bu "küçük kardeşi" daha küçük bir L2 önbellek haricinde aslında her şeyiyle P4’ün aynısı. Bir kardeşler kavgasında Celeron ne yapabilir?

IDE Dersleri, Bölüm 3: RAID Kullanımı

IDE derslerimizin üçüncü bölümünü pratiğe ayırdık. Bu büyük projede tüm popüler RAID modlarını sizin için test ettik ve bu sırada sadece performansa değil veri güvenliğine bakmayı da ihmal etmedik.

Mobil Veri Depoları: 120-160GB Arası Harici Disklerin Karşılaştırması

Harici sabit diskler oldukça popülerler çünkü MP3 olsun, fotoğraf olsun, oldukça büyük miktarlarda veriyi yanınızda sorunsuzca taşıyabiliyorsunuz. İkinci dahili sabit disk yerine 120 ila 160 GB arasındaki kapasiteleriyle harici bir disk almayı tercih edebilirsiniz. Maxtor ve Western Digital’in bu tür ürünleri var ancak USB 2.0 ve FireWire arasındaki farklardan dolayı harici diskinizi nasıl kullanacağınıza önceden karar vermelisiniz.

IDE Dersleri, Bölüm 2: RAID ile Performans ve Veri Güvenliği

Bir zamanlar, IDE sürücüler basit veri depolama cihazları idi, fakat şimdi ucuz RAID denetçileri sayesinde çok sayıda disk sürücüyü birbirine bağlayabilirsiniz. RAID 0 modu veriyi tüm disklere dağıtıyor ve transfer hızını katlıyor. Diğer taraftan, RAID 1, veri güvenliğini maksimuma çıkarmak için ikinci diskte dosyaların kopyalarını tutuyor.

Geleceğe Dönüş: Seri ATA Nihayet Geldi

Sonuçta beklediğimize değecek. 150 Mb/sn bantgenişliği, daha basit kablolaması ve önceki paralel ATA standartlarıyla garantili uyumluluğu ile Seri ATA sabit disklerde hakim arabirim olmaya aday. Bu yeni standart ile ilgili pek çok iddia var – acaba doğru çıkacaklar mı? THG bu yazıda spot ışıklarını bu yeni teknolojiye tutuyor ve ilk çıkan ürünleri test ediyor.

NVIDIA nForce2 ile Karşı Saldırıya Geçti

nForce2’nin sunduğu bazı özelliklerin henüz benzeri yok: Diğer Athlon yongasetleri aynı anda AGP 8x ve dual-channel DDR400 desteği, USB 2.0, IEEE1394/FireWire, iki ağ girişi, UltraATA/133 denetçi ve bir ses yongası sunmuyor; dolayısıyla nForce2, bütünleşik sistemlerde çıtayı biraz daha yükseltiyor. NVIDIA geçmişteki hatalarından ders almış: Artık iki farklı Kuzey Köprüsü sunuyor: Bütünleşik GeForce4 MX grafik denetçili ve DVI çıkışlı IGP ve harici bir grafik kartı gerektiren ancak çok daha ucuz olan SPP. Bu yongasetinin zengin özellikleri ve modülerliği NVIDIA’ya aradığı başarıyı getirebilir.

E-Sınıfında Test Var: 845E Yongasetli 9 Pentium 4 Anakart

Yeni piyasaya sürülen 133 MHz FSB’li Pentium 4 işlemcilerle paralel olarak, ilk uyumlu anakartlar da piyasaya çıktı. Bu grubun sunduğu özellikler, bir önceki jenerasyona göre oldukça fazla. Fakat bu, performans ve aksesuarlar açısından da geçerli mi? Bunu anlayabilmek için test merkezimize yeni gelen 9 anakartı mercek altına aldık.

Celeron Hızlanıyor: Şimdi 1.8 GHz

Intel, Soket mPGA478 ve P4 Willamette çekirdeğine dayalı, 1.7GHz’de çalışan yeni Celeron’u çıkaralı 4 hafta geçmedi. Bugün 1.8 GHz hızındaki yeni modeli piyasaya çıkıyor. Peki, bu yeni model hissedilir bir performans artışı getiriyor mu?

VIA’nın C3 İşlemcisi 1 GHz’e Ulaştı

AMD ve Intel’in bol gigaherzli işlemcileri ile aynı sınıfta olmadığı belli; ancak VIA’nun C3 işlemcisi 1 GHz’e ulaştı ve kendine özgü avantajları var. Ezra-T çekirdeğine sahip bu yeni işlemcinin güçlü olduğu alan farklı. C3, Watt başına düşen bant genişliği açısından piyasadaki en iyi işlemci. Okuyun, bu ne demek öğrenin.

Yıldız Savaşları Bölüm II: Yongasetlerinin Saldırısı

Her iki yongasetinde de USB 2.0 desteği sunan yeni giriş/çıkış denetçi hub’ı (82801CA) bulunuyor. Teknoloji açısından 82845E selefine çok benziyor; sadece işlemci veriyolu hızı 400 MHz’den 533 MHz’e çıkarılmış. Öte yandan 845G tamamen yeni: Bütünleşik grafik denetçisi bulunduğu gibi bellek arabirimi de iyileştirilerek 166 MHz DDR RAM’i (DDR333 veya PC2700) destekler hale getirildi. Bu testte 845G birinciliği 850E’e bırakmak zorunda kalıyor; ancak yine de VIA P4X333’e karşı iyi bir mücadele veriyor.