Arşiv

İşte Geldi! 200 MHz FSB P4 ve i875P Dual DDR400 Yongaseti

Intel 875/ Canterwood yongasetinde çift kanal DDR400 aracılığıyla bantgenişliğini 6.4 GB/sn’ye yükseltiyor. Pentium 4 200 MHz Quad-Pumped FSB hızı ile atağa geçip Rambus’u sürklase ediyor. Seri ATA artık ICH5 ile entegre, Gigabit LAN ise Kuzey Köprüsü’nde.

Her İşe Gelir: Western Digital’in 200 GB Harici Sabit Diski

Western Digital bir süredir harici diskler üretiyor. Şimdiki yenilikleri ise, aynı cihazda FireWire ve USB 2.0 arabirimlerini desteklemeleri – bu da 200 GB ve 250 GB’lık en üst düzey modellerinin neredeyse tüm PC’lerde çalışabilmesini sağlıyor. Ayrıca 8 MB önbellekli modelleri de var. Bu disklerin nasıl performans gösterdiğine bakıyoruz.

250 GB’da Karar Anı: Maxtor MaXLine Plus II mi, Western Digital WD2500JB mi?

En büyük sabit diski sunma müsabakasının yeni raundu başladı: Artık hem Maxtor hem de Western Digital, plaka başına 80 GB ile toplam 250 GB kapasite sunan yeni modellerini sunuyorlar. 8 MB önbellek ve 7,200 rpm devir hızı ile gelen bu diskler yüksek performans vaat ediyor. Bu iki üreticinin amiral gemileri arasındaki farklara baktık.

Havada Yakalayın – USB 2.0’lı Kanguru Mikro Sürücüler

256 veya 512 MB USB flash sürücüler artık az bulunan şeyler sınıfından çıktı. Fakat özellikle USB 1.1’in en fazla 1 MB/sn transfer hızları sunması nedeniyle, kullanıcılar daha hızlı transfer hızları talep etmekte gecikmedi. USB 2.0 Kanguru sürücü, PC’den daha fazla veriyi daha kısa sürede transfer edeceğini vaat ediyor. İşte Kanguru’yu yeni sürücülerin en miniği ile, Hana Micron’dan Axis Mobile Disk ile karşılaştırıyoruz.

Kompakt ama Her Şeyleri Var: VIA’nın Eden Mini ITX Anakartları

Kitap boyutundalar ama modern bir PC’nin tüm özelliklerine sahipler. VIA’nın ultra-kompakt Mini ITX formatlı, C3 işlemcili anakartlarından bahsediyoruz. Bu anakartların yeni jenerasyonu DDR RAM ile çalışıyor ve multimedya işlerini üstleniyorlar. Bunu ne denli başardıklarını test ettik.

Maxtor da Seri ATA’ya Geçti: DiamondMax Plus 9 Testte

Maxtor Seri ATA arabirimli ilk diskini artık çıkarıyor. Ancak, DiamondMax Plus 9 ilk olarak UltraATA/ 133 için tasarlanmıştı; yani yeni arabirimle köprü kurabilmek için bir dönüştürücü yonga gerekiyor. Ancak bunun performans üzerinde olumsuz bir etkisi yok.

İki Kat Güç: Çift Kanal DDR333’lü SiS655

Tayvanlı üretici SiS, çift kanal DDR destekli P4 yongaseti ile Intel’in adımlarını izliyor. SiS655, Sis648’den türetildi ve şimdi de APG 8X desteği var. Intel E7205’in aksine sadece DDR266 değil, nihayet DDR 333 de destekliyor. Bu da en azından kağıt üstünde yeni yongasetine bir avantaj sağlıyor. Acaba bu yongaseti beklentileri karşılıyor mu?

Seri ATA Denetçisi Islah Edildi: Silicon Image 3112

Şimdiye kadarki Seri ATA denetçileri genelde paralel ATA yongasına dayanan çözümlerle üretiliyordu. Silicon Image 3112, Seri ATA’nın özelliklerini daha iyi kullanarak şeytanın bacağını kırıyor. Üstelik epey de yaygın.

Geçmişten Geleceğe Athlon Platformları

Şimdiye dek dört Athlon jenerasyonu vardı; beşincisi Barton yeni geldi. Ancak aynı ölçüde önemli olan bir platform meselesi de var: KT133’ten nForce2’ye toplam 11 yongaseti, Soket A Athlon’un başarısına çok şey kattı. Platform açısından nasıl bir gelişme yaşandığını görmek için bu yongasetlerini yan yana getirdik.

CeBIT Ürün Haberleri

Üreticiler ne yaparsa son hızda yapıyorlar. Tam Hanover CeBIT fuarı başlarken müşterilerini yeni ürünlerle karşılamaya karar veriyorlar. THG bazı önemli ürünlere bir ön bakış atıyor.

VapoChill, Pentium 4 ile 800 MHz FSB’yi Ulaşılabilir Kılıyor

THG size, "Canterwood" adıyla anılan Intel’in yeni yongasetinin ne tür bir performans sergileyeceğini gösteriyor. Bir Granite Bay anakart, 2.26 GHz bir Pentium 4 ve AseTek’in soğutma teknolojisi test sistemimizi neredeyse 800 MHz’e ve 3.4 GHz işlemci saat hızına çıkarmamızı sağladı.

15 Kasa İncelemede

Bu incelemede, çeşitli kasalara ve kasa teknolojilerine göz attık. Farklı kasaların piyasanın belli kesimlerini hedefledikleri açıkça anlaşılıyor. Üç kasa kendini diğerlerinden ayırıyor, birçoğu da dikkate almaya değer. Açıkça, yapımın kalitesi üreticiden üreticiye oldukça değişiyor ve ihtiyaçlarınıza göre belki bu on beş kasadan birisi sizin için uygun olabilir.

Seri ATA Geldi: Seagate Barracuda ATA V ve Yeni Denetçilerin Beşini İnceledik

Bulgularımız çelişkili. Bir taraftan, Barracuda ATA V, Seagate’in mühendislik birikiminin övgüye değer bir yansıması olduğu ve çok dengeli bir performans ile olağanüstü düşük ses seviyesi sunduğu için tam puan alıyor. Yine de bu sürücü ile Ultra ATA/100 arabirimli eşdeğeri arasında hiç performans farkı yok. Diğer taraftan, Seri ATA denetçilerinin çoğu, beklediğimiz teorik 150 MByte/s spesifikasyonuna uygun bir performans gösteremedi. Eğer faydaları özel ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, almanız mantıklı olabilir. Aksi takdirde ‘bekle ve gör’ en akıllıca strateji olacaktır.

Pentium 4’e Dual DDR: Granite Bay Yongasetli Yedi Anakart Testte

Intel’in E705 yongaseti (nam-ı diğer Granite Bay), E7500 sunucu yongasetinin bir türevi ve dual-channel DDR arabirimi sayesinde Pentium 4 sistemlere hız katacağı umuluyor. Ayrıca bu iş istasyonu yongaseti, DDR-SDRAM bazlı platformlar arasında en yüksek performansı vaadediyor. Söz konusu yongasetine sahip güncel anakartlarından yedisini test ettik.

Diriliş: Slot-1 Anakartlarda Pentium III 1.4 GHz

En sonunda Pentium III bilgisayarınızı yenisiyle değiştirmenin vaktinin geldiğini düşünüyorsanız, şimdi bunun için bir kez daha düşünmeniz gerekecek. Küçük bir adaptör kart sayesinde Soket 370 işlemcileri Slot-1 anakartlar üzerinde, üstelik şaşırtıcı bir performansla kullanabilmeniz mümkün. Gerçi her ne kadar serinin en üst modeli olan 1.4 GHz P-III işlemcilerin fiyatı hala yüksek olsa da, daha iyi fiyat/performans oranına sahip olan Celeron modellerini 100$’ın altına bulup satın alabilirsiniz. Sıkı durun, BX yongaseti geri dönüyor!