Arşiv

NVIDIA ve ATi: Oyun Bitti

THG, NVIDIA ve ATi’nin pazara acil çıkan ürünleri konusunda bir şeyler yapmaya karar verdi. Pek çok hata içeren sürücüler ve daha değişiklik geçirecek olan kartları incelemek son kullanıcıya hiç bir şey katmıyor. Bu oyunu neden daha fazla oynamayacağımızı açıkladık.

Intel Hollywood’u IDF’ye Getirdi

Morgan Freeman, Street Smart, Driving Miss Daisy ve The Shawshank Redemption filmlerindeki rolleriyle en iyi aktör dalında Oscar’a aday olmuştu. Şimdi de IDF’nin beyaz perdesinde Intel Digital Home vizyonu ile dikkatleri üzerine topluyor. Acaba bu, AMD için yeni bir kıyamet alameti mi? Ya da masaüstü bilgisayar çağının bitişinin bir habercisi mi? Intel’in rakiplerine yapacağı yeni hamlede neler hazırladığını ve yüzündeki büyük tekellere özgü o alaycı gülümsemeyi hep birlikte göreceğiz..

Siggraph 2003: AMD64 Nihayet Bir Anlam İfade Etmeye Başlıyor

Evet, AMD64 Intel’in dokunamadığı bir niche pazar bulmuş olabilir: Işığı görüyoruz. Ve grafik konusundaki tüm etkinliklerin anasında, akademisyenler, grafik sanatçıları ve geliştiriciler paslarını atıp holografi, 3D bebekler ve sanal yiyecekler hakkında hayal kuruyor. Bilgisayar grafiği ile ilgilenenlerin Kabe’si Siggraphh 2003’ten bildiriyoruz.

Microsoft’un WinHEC Toplantısında AMD64’e İlan-ı Aşkı

AMD fanatiklerini o kadar çok seviyoruz ki kendimizi konferansın ilk gün raporu yazmakla yükümlü hissettik: Bu yılki Windows Donanım Mühendisliği Konferansı’nda (WinHEC – Windows Hardware Engineering Conference) ana konu, AMD64 işlemcilere yönelik Windows XP Pro ve Server 2003 sürümlerinin çıkış aşamasındaki "pre-release" versiyonları idi… Microsoft, Linux ile cilveleşiyor diye Intel’e kızmış mı dersiniz? Belki de AMD, New Orleans’ın ünlü Beale Caddesinde, Microsoft’çularla bir yakınlaşma turuna çıkıyor. Hmmm…

THG Okurların Seçimi Ödülleri 2002 Sonuçları

THG okurları 26 kategoride en beğendikleri ürünleri ve şüreticileri seçmek gibi tarihi bir görev üstlendiler. Okurların Seçimi Ödülleri 2002 Anketimizin sonuçları ve kazananların listesini bu yazıda açıklıyoruz. Zirvede değişiklikler, pek çok sürpriz, hatta biraz tartışmalı durumlar sizleri bekliyor.

CES 2003: Son Bir Bakış

Ağ bağlantılı DVD oynatıcılar: Çok iyi. Kaydedilebilir DVD oynatıcılar: Kafa karıştırıcı. Daha fazla düz panel, biraz Bluetooth ve geleceğin araba teknolojileri. 2003 teknoloji yılının çok canlı başlangıcına son bir bakış atıyoruz ve Vegas’a veda ediyoruz.

CES 2003 1.Gün – Güzel Günler Geri Geldi

Bu ne kadar güzel bir fuar böyle. Büyük standlar, mahşeri bir kalabalık, aygıtlar, cihazlar… 3D ses kral olmuş, CRT ölmüş, robotlar arkadaşımız, kablosuz cihazlarsa çok iyi; kelebek kılığına girmiş kızlarsa beni çılgına döndürüyor. Philips, Nvidia, Panasonic, Sony, Nintendo, TI, Silicon Optix, Microsoft, Altec Lansing gibi firmalara ve etrafta gördüğümüz birkaç sürprize değiniyoruz.

Sona Yaklaşıyoruz – Bir THG Tartışma Platformu

Mikroişlemci forumu bu hafta başlıyor, bu yüzden işlemci dünyasında 2003 yılında neler yaşanacağını merak ediyorsunuzdur. Acaba AMD sürekli olarak ertelenen Hammer’ı piyasaya sürecek parayı bulabilecek mi? Intel kendi durumunu korumak için yine ortalığı kasıp kavuracak politik manevralara baş vuracak mı?

Siggraph 2002: Nvidia Dünyaya Karşı

NVIDIA’nın NV3x serisi için başlattığı propaganda saldırısı geri tepiyor; bunun izlerini Siggraph’da görebilirsiniz. ATi agresifleşiyor mu? Tam ‘reality show’lara malzeme olacak konu. NV3x serisi ne zaman çıkacak ve bu kimsenin umurunda mı? Nvidia dünyayı avcunun içine almıştı ama şimdi sıra dünyanın. Yoksa olan biten her şey yine numara mı? San Antonio’da grafik savaşlarını izledik: Bölüm CMXLVII

Computex 4. Gün – AMD ile Dans

Son günümde yeni 300/300 MHz çekirdek/bellek hızına sahip yeni Gigabyte 8500 XT’yi ilk kez test etme şansı buldum. AMD’yi adil şekilde yaladım, evladiyelik bir su soğutma sistemi gördüm, meraklı kullanıcılara yönelik yeni bir anakart serisine merhaba dedim, art-deco tarzı bir anakart tasarımına baktım, sabah 5’e kadar bir karaoke barda şarkı söyledim ve nihayet bavulumu topladım. Chaintech, DFI, ATech, 3R Systems ve AOpen ile ilgili haberler.

Computex Bölüm III – Anakart Üreticileri Anakarttan Bıkmış

Anakart üreticileri anakart üretmekten daha fazlasını yapmak istiyor. ASUS, Gigabyte, Jetway ve ECS’nin bunun için ne yaptıklarına baktık. ALi de kendi K8 çözümünü üretmiş ve HyperTransport’u P4 platformuna taşıyor. 648 çok konuşulmaya devam ederken SiS Bütünleşik ürünler Direktörü Alex Wu ile konuştuk. ClawHammer, 3GHz seviyesindeki P4’lerle yarışmak için Athlon Ultra 3400+ adıyla mı çıkacak? Stratejik ataklar başladı. Ürün çıkış tarihleri ile ilgili gerçekçi bir plan var mı yok mu? Ayrıca Triplex ve Leadtek’in grafik donanımları ile ilgili haberleri.

Computex’te İkinci Gün – Ortalık Toz Duman

AMD THG logosunu araklamaya çalışıyor, SiS 648 ortalığı karıştırıyor, FIC nForce’a karşı ATI’nin IGP’sini kullanıyor, Abit sanki 1999’larda yaşıyormuşuz gibi parti yapıyor, Soyo da ‘Platin’ci oldu, Albatron pazara giriyor, MSI bilgi veriyor ve Fish Mouse bayan PC kullanıcılarının gözdesi. Bir de hava saldırısı alarmı geldi, işler tamam oldu.

Computex 2002 – Kanlı Savaş Başladı

Nvidia’ın yeni nesil nForce’u kendisini gösterdi. AMD ortaklarına, yıl bitmeden K8’i piyasaya süreceğini söylüyor. Intel’in şakası yok ve fiyatları kontrol ediyor. Gigabyte Nvidia’dan vazgeçti, ATI’yi seçti. 2002 yılında PC pastasından geri kalanı kapabilmek için kavga sürüyor. IWill, Soltek, ve BioStar’dan haberlerle doğunun Comdex’i tam bir arena!

Networld + Interop Vegas:Radyo Dalgalarının İntikamı

Bu aralar en sıcak konu kablosuz ağlar. Biz de bu günlerdeki en büyük ağ fuarlarından birine katıldık. Global kriz nedeniyle fuar kapsamı oldukça daralmıştı ancak yine de bu alanda enteresan yeni ürünlerin ve yeni, etkileyici icatların olduğunu hemen gördük.

Yeni Nesil 3D Yolda! 3Dlabs’ın P10 VPU’su

3Dlabs, Creative Labs’a satılma beklentisiyle, yeni nesil grafik kartı mimarisi P10’u alelacele duyurdu. Longhorn’un ilk tohumlarını attığı, tümüyle programlanabilir bir 3D işhattını gerçekleştirmeye yönelik bu büyük adım, çok heyecanlı geçeceği tahmin edilen 18 aylık bir süreçteki ilk salvo. P10’un önemli özelliklerine ve tabii gelecek nesil grafik işlemcilerin neler getireceğine bakıyoruz.

AMD Opteron Hızlı Geliyor

AMD Sledgehammer çekirdekli yeni işlemcisine yeni bir model ismi verdi: Opteron. Yanında da kurumsal pazara saldırmak için yeni bir stratejiyle geldi. Teknolojisi ve pazarlama becerileri AMD’yi bir sonraki seviyeye taşımaya yetecek mi? O zaman güle güle Apaloosa çekirdeği, merhaba Opteron’da çalışan Microsoft Windows XP 64-bit!