Arşiv

Garip Bilgisayar Hataları

Bazı durumlarda hiç olmadık yere hatalar veren bilgisayarlara çoğumuz alıştık hatta çoğu zaman sorgulamayıp yeniden başlatıyoruz artık. Fakat bazı durumlarda öyle hatalar ile karşılaşılıyor ki görmemezlikten gelmek neredeyse mümkün değil.

En İlginç 404 Hata Mesajları

İnternet sitelerinde gezinirken “404 – Sayfa bulunamadı” hatası en sinir bozucu olaylardan biridir muhtemelen. Bu durumun farkında olan bazı internet siteleri, soruna hoş bir çözüm olması açısından 404 hata sayflarına biraz yaratıcılık eklemişler.

İlerisoğutmalı Kuantum Hesaplama Geliyor: D-Wave Orion

Kuantum mekaniği temel düzeyde doğanın nasıl işlediğiyle ilgilenen bir bilim dalı. Doğanın temel parçacık etkisi (quantum) niteliklerini kullanan bir bilgisayar tasarlamak için nanometre ölçüsüne inmeye gerek yok; her şeyi yeterince soğutarak gerekli kuantum etkilerini elde edebilmek mümkün. İşte bu nedenle D-Wave Orion sistemlerin boş uzaydan bile 250 kez soğuk olması gerekiyor.

Korsanlık Tarihinde En Büyük Onbeş

70’lerin sonu 80’lerin başında, bilgisayarların tarihte ilk kez "Kişisel Bilgisayar" sayılabileceği kadar küçülüp evlere girebilmesi dönemin toplumunu derinden etkiledi. Kişisel bilgisayar (personal computer, PC) kullanıcılarının sayısı hızla artarken, topluluk içerisinde farklı bir çizgi belirmeye başladı: Korsanlar (hackers).