Arşiv

Teyp Sürücü Yerine Sabit Disk Kullanılır mı?

Çoğumuz için veri yedekleme önemli bir sorun olmayabilir. Ancak yedeklenmesi gereken verinin boyutu çok çok büyükse ciddi bir problemle karşı karşıyasınız demektir. Bu işin en tepesinde robotlar tarafından işletilen dev boyutlu sistemler cardır. Ancak Dr. Koch Computertechnik AG firması Tübingen Üniversitesi için çok daha ucuz ve aynı zamanda da esnek bir çözüm üretti: Standart IDE sabit disklerle kurulmuş olan 70 TB’lık bir yedekleme sistemi!

İnceleme: Belkin F8T030 Bluetooth Erişim Noktası

Bluetooth hayranları ekipmanlarını yerel ağa entegre etmek için akla karayı seçmek zorundalardı. Ancak artık durum böyle değil! Belkin’in Bluetooth erişim noktası ortalama bir ev kullanıcısının bütçesine uygun bir çözüm ve üzerinde iki portlu bir yazıcı sunucusu da bulunduruyor. Peki evimize almaya değecek mi? İncelemizi okuyun ve siz karar verin.

RAM Savaşları: JEDEC’in Dönüşü

DDR yüksek performanslı ve orta ölçek bilgisayar uygulamaları için hakim RAM bellek standardı oluyor. RAM belleğin temel mekanizmalarını detaylı olarak anlatıyor, bellek ölçüm birimlerini genel hatları ile açıklıyoruz. Çift kanallı DDRAM ve DDRII’yi de inceliyoruz. Ayrıca, Intel’in Rambus’tan boşanması ve yan etkileri JEDEC’in önemini artırıyor.

Her Yönüyle Bluetooth

Şu ana kadar herkes Bluetooth lafını en az bir kere duymuştur. Ne de olsa bu teknoloji üzerinde çalışmalar yedi yıldan fazla bir zamandır sürüyor. Microsoft da ilk Bluetooth klavye+fare setini çıkardığına göre, bu teknolojiye yakından bakmanın zamanı geldi demektir. Hazır oraya gelmişken, Microsoft’un "Wireless Optical Desktop for Bluetooth" setine bir göz atıyoruz.

Kablosuz Bir Ağda Oyun Oynamak

Günümüzde piyasaya sürülen oyunların büyük bir kısmında multiplayer oynama seçeneği bulunuyor. Ağ üzerinde oynanan oyunların sayısı hızla artıyor ve ağ üzerinden oyun oynamanın da bir dizi açık avantajı bulunuyor. Ancak özellikle evlerde her tarafa kablo döşemek çok da kolay değil. Ancak bu problemin bir çözümü var: Kablosuz ağlar!

CeBIT 2003: Hanover’da Son Gün

THG ekibi size Coolermaster, Pentalpha, Spire ve Titan’dan en son soğutma çözümlerini getiriyor. Buna ek olarak Abit, Chaintech, ECS, Elsa, Gainward, Innovision ve Sapphire’den yeni grafik kartları geliyor.

802.11g Bunları Bilelim: Bölüm 2

Taslak 802.11g hikayesinin üzerindeki esrar perdesini açmaya devam ediyoruz. 802.11g Bunları Bilelim serimizin ikinci bölümünde bir kere daha size diğerlerinin anlatmadığı bilgileri sunuyoruz: Sonuçlarımızı ve önerilerimizi destekleyecek gerçek test verileri. Bu sefer ayrıca Intersil tabanlı ürünlerin ilk test sonuçları ve Broadcom tabanlı Linksys – Buffalo Technology ürünlerin diğer testlerinin sonuçları da karşınızda.

802.11g: Bunları Bilelim – Bölüm 1

Yeni 802.11g ekipmanları hakkındaki haberler ve reklamlar ilginizi çekiyor ancak duyduklarınız kafanızı mı karıştırıyor. Satın alma veya bekleme kararını vermek için acele mi ediyorsunuz? Doktorunuz geldi, 802.11g Bunları Bilelim – Bölüm 1 karşınızda. Hem bu yeni kablosuz teknolojisinin teknik anlamda derinliğine dalıyor, hem de dediklerimizi desteklemek için gerçek test sonuçları sunuyoruz. Artık satınalma kararınızı verirken size yardımcı olacak bir rehber var. Biraz uzun, o yüzden bir an önce okumaya başlayın.

Gigabit Ethernet: Bunları Bilelim, Bölüm 1

Küçük bir yerel ağın Gigabit hızlarında çalışabileceği aklınızın köşesinden bile geçmiyordu değil mi? Ama aynı şeyler 100 Mbps için de söylenmişti. "Gigabit Ethernet: Bunları Bilelim" yazı dizimiz ağınızın hızını bir üst seviyeye çıkarma zamanının gelip gelmediği, ve eğer geldiyse de neler yapmanız gerektiği konusundaki sorularınızı cevaplıyor.

Bahar 2003 IDF – 2. Gün: Prescott İçin 13 Talimat

Louis Burns’ün bugünkü açılış konuşmasından Prescott’a 13 yeni talimatın ekleneceğini öğrendik. Prescott hakkında duyduğumuz tek şey bu değil. Beklediğimiz boşlukların bir çoğu doluyor. IDF raporumuz 2. gün haberleri ile devam ediyor.

Bahar 2003 IDF – 1. Gün: Üç "C"

"Convergence Cowboy" bazı yeni ve harika konseptleri tanıtarak 2003 Bahar IDF’inin başlangıç vuruşunu yapıyor. İlk Centrino notebook’lara göz atma imkanı buluyoruz. AMD, InterVideo, Nero, Tyan ve Analog Designs ile biraz vakit geçirdim. Hatta küçük bir yarış yapmaya bile zamanımız kaldı. Bugün IDF’in birinci günü ve olumlu bir halet-i ruhiye içerisindeyiz!

Hızlı Ağ Kartları: Daha Ne Duruyorsunuz?

Bir 802.11a veya 11g kablosuz ağ kartı mı almayı düşünüyorsunuz? Hazır bunu düşünüyorken yeni bir bilgisayar almaya ne dersiniz? Tim Higgins 10 Mbps’den daha hızlı ağ sistemleri kurmak istediğinizde evdeki hesabın çarşıya her zaman uyamayabileceğini keşfediyor.

Deneme, Deneme, 1, 2… Acer Travelmate C102Ti Tablet PC

Microsoft, Windows XP Tablet PC girişimi ile tablet bilgisayarlar cephesindeki desteğini güçlendiriyor. THG sizlere yeni işletim sisteminin gerçek yüzünü gösteriyor ve yeni aygıtlardan Travelmate C102Ti üzerinde gerçekleştirdiği testleri yorumluyor.

LifeView FlyTV-Box: Bir Düğmeyle TV/Radyo

Bu hafta test merkezimizi ziyaret eden LifeView FlyTV-Box bilgisayarınızın monitörüne ortak çıkıyor ve monitörünüzden TV seyretmenize imkan veriyor. İşte size artısıyla eksisiyle bir harici TV kutusu incelemesi.

Splinter Cell: Işık ve Gölge…

Splinter Cell birkaç aydır merakla beklenen bir aksiyon ve casusluk oyunu. Bu kadar beklentiden sonra piyasaya sürülen oyun hayal kırıklığı yaratmıyor; şu anda piyasadaki en iyi Xbox ve PC oyunlarından biri – belki de en iyisi. Kısa bir alışma turundan sonra oyun bir anda alışkanlık yapıyor. Görevler uzun ve karmaşık, bu yüzden bir başladığınızda durmanız oldukça zor oluyor.

Medal of Honor Allied Assault: Spearhead

Spearhead PC için üretilen ilk Medal of Honor genişleme paketi, orijinal oyunun tüm atmosferini taşıyor, hatta biraz daha ileri gidiyor. Özellikle kendinizi düşman cephesinin gerisine paraşütle atlarken bulduğunuzda. Tek kişilik bölümün biraz kısa sürmesi biraz üzücü. Hem de intihar etmeye meraklı bir takım üyesi yüzünden kendinizi aynı işi on ikinci kere yapıyor bulduğunuzda. Ancak geliştirilmiş multi-player modunda bu problemlerin üstesinden gelinmiş.