Arşiv

Microsoft Suface’ı Geliştirmeye Devam Ediyor: Secondlight

Microsoft Surface (yüzey) dokunmatik ekranı, kendini sehpa sanan bir bilgisayar. Sehpanın gövdesindeki ekran aslında bir büyütmeli projektör sistemi ve dokunma ekranı kızıl ötesi ile çalışıyor. Aynı zamanda dokunuşlarınızın sıcaklığını, nesneleri ekranda taşıma ve döndürme hareketlerini algılaması için tasarlanmasının yanında, insan yüzleri gibi yüzeyin üzerindeki cisimleri de algılayabiliyor.

Bluetooth Kulaklık: Özgür Müzik

Kulaklık kabloları kıyafetinize, çantanıza, oraya buraya sürekli takılır ve cep telefonuyla kullanmak ne kadar derttir herkes bilir. Gürültü önleyicili kulaklık kullanıyorsanız cep telefonunuz çaldığında duymamanız da olası. Çaldığını anlasanız bile aramayı yanıtlamadan önce müziği durdurmanız gerekir. Bluetooth kulaklıklar tam da bu konuda yardıma koşuyor – dahası aygıtınızı cebinizden çıkarmadan da müziği denetlemek mümkün. Peki Buletooth özellikleriyle kulaklığı biraraya getirmiş bu ürünlerin ses niteliği ve kullanımı nasıl?

Şifrem Parmak İzim: Biometrics Sayesinde

Göz irislerinizin taranması için kapıya yaklaşın ki güvenlik hatlarından sıyrılabilesiniz. Pasaport çıkartmak için yüz fotoğrafınızı sayısal olarak bir yongaya yükletin ki yanlış biriyle karıştırılmayasınız. Dizüstü bilgisayarınızın sadece sizin tarafınızdan kullanılmasını istiyorsanız şifre yazmayın, parmak izinizi okutun. Uzuv tanıma (biometrics) teknolojisi giderek yaygınlık kazanıyor ve devlet çalışanlarına da büyük yararlar sağlıyor. Her ne kadar bazı kişiler devletin kullandığı parmak izi, iris ve diğer uzuv tanımlayıcılara pek güvenilir gözüyle bakmasa da, kendi parmak izinizi evinizdeki çeşitli aygıtlarda kullanarak güvenliğinizi arttırmayı deneyebilirsiniz.

Cep Telefonlarında İnternet Aramasını Kolaylaştırmak

Hareket halindeyken de aynen bilgisayarınızdan yaptığınız şekilde nette arama yapmayı veya çevrenize göz gezdirmeyi istemez misiniz? Bazen bir Web sayfasına da göz gezdirmek isteyebilirsiniz ancak bir filmin hangi sinemalarda gösterime girdiği, karnınız acıktığında pizza yapılıp satılan yerlerle ve karnınız doyduktan sonra en yakın eğlence merkezinin nerede olduğuyla daha çok ilgilenirsiniz herhalde.

Küçük Asus Eee ile Sadece 399 Dolar’a Windows Kullanın

Asus Eee 701P PC, sağlam bir kasaya sahip çok küçük bir dizüstü bilgisayar-fakat doğal olarak ekranı da çok küçük. Normalde küçük dizüstü bilgisayarlar, bilindik dizüstülere göre çok daha pahalıdır. Bunun yanında Asus’un küçük Eee dizüstüsü bu kuralı alt üst eden cinsten bir bilgisayar. Üretici firma fiyatı uygun düzeyde tutmak amacıyla 7" boyutunda ekran, düşük kapasiteli bellek ve sabit disk kullanmış ve bir Windows işletim sistemi yerine Linux yüklemeyi tercih etmiş.