Arşiv

ATI’nin Yeni Amiral Gemisi: Radeon 9000 Serisi

ATI, en üst seviyedeki grafik işlemcisi R3002’ün (diğer adıyla Radeon 9700’ün) yanında, genel kullanıcıya hitap eden 7500 serisini de yenileyerek Radeon 9000 adıyla satışa sunuyor. Ortalama bir saat hızına sahip modelin yanında, piyasaya daha hızlı 9000 PRO modeli de verilecek. ATI henüz Radeon 9700’ün test örneklerini göndermeye başlamasa da Radeon 9000’in bir örneğini gönderdi. Radeon 9000 PRO’yu test ettik.

Rahvan Atın Çiftesi: Matrox Parhelia-512

Matrox geri döndü! Uzun süredir ortalıkta görünmeyen Matrox 3D kartlarını yine "karıştırmak" istiyor. Uzun süredir beklenen 3D işlemcisi Parhelia-512 çok sayıda özellikle geliyor.

Computex 4. Gün – AMD ile Dans

Son günümde yeni 300/300 MHz çekirdek/bellek hızına sahip yeni Gigabyte 8500 XT’yi ilk kez test etme şansı buldum. AMD’yi adil şekilde yaladım, evladiyelik bir su soğutma sistemi gördüm, meraklı kullanıcılara yönelik yeni bir anakart serisine merhaba dedim, art-deco tarzı bir anakart tasarımına baktım, sabah 5’e kadar bir karaoke barda şarkı söyledim ve nihayet bavulumu topladım. Chaintech, DFI, ATech, 3R Systems ve AOpen ile ilgili haberler.

Computex Bölüm III – Anakart Üreticileri Anakarttan Bıkmış

Anakart üreticileri anakart üretmekten daha fazlasını yapmak istiyor. ASUS, Gigabyte, Jetway ve ECS’nin bunun için ne yaptıklarına baktık. ALi de kendi K8 çözümünü üretmiş ve HyperTransport’u P4 platformuna taşıyor. 648 çok konuşulmaya devam ederken SiS Bütünleşik ürünler Direktörü Alex Wu ile konuştuk. ClawHammer, 3GHz seviyesindeki P4’lerle yarışmak için Athlon Ultra 3400+ adıyla mı çıkacak? Stratejik ataklar başladı. Ürün çıkış tarihleri ile ilgili gerçekçi bir plan var mı yok mu? Ayrıca Triplex ve Leadtek’in grafik donanımları ile ilgili haberleri.

Matrox Parhelia-512 Meydan Okuyor

Matrox bando mızıka eşliğinde grafik kartlarında 3D tüketici pazarına döndüğünü ilan etti. Yine de bu dönüşün ne kadar başarıyla sonuçlanacağını bekleyip görmek gerekecek – basın şimdilik çalışan kart örnekleri yerine şık bilgi broşürleriyle karşılandı. O halde yeni Parhelia-512 işlemcisinin neler getirdiğini okuyalım ve ATI ile NVIDIA’nın kendilerini sıkı bir savaşa hazırlamalarının gerekip gerekmediğine bakalım.

Tom’un Ekran Kartı Listeleri

ATI, NVIDIA ve PowerVR’ın 30 adet ekran kartı bir arada. Geçen birkaç yıldan bu yana piyasada olan bu kartlara toplu bir bakış sunuyoruz. En yeni oyunlarda ve benchmark testlerinde ne kadar hızlılar? Ekran kartınızı değiştirdiğinizde ne kazanacaksınız? Tom’un Ekran Kartı Listeleri tüm bu sorularınızın cevabını sunuyor.

Küçük Dev Kardeş – GeForce4 Ti4200

Piyasaya çıkış tarihi ve ön teknik bilgiler dışında Ti4200’den bir süredir ses çıkmıyor. Henüz bu işlemciye sahip bir ekran kartı duyuran firma yok. Halkla ilişkilerciler de söylenenden daha fazlası hakkında bilgiye sahip değil. Biz sonunda bu yeni yongaya bir parça ışık tutmayı başardık.