Arşiv

PCI Express’in Görüntüde Gelecek İçin Vaadleri

PCI Express geliyor. Sizin için sistemlerde ve görüntü kartlarında oluşabilecek değişiklikleri öngörmeye çalışacağız. PCI Express x16’nın şu anda sağladığı 4GB’lık bant yolu genişliğine de şu anda gerçekten ihtiyaç duyup duymadığımıza bakacağız.

Çift Görüntülü Sistemler

Neredeyse bütün görüntü kartları çift ekran desteği sunuyor. Oyuna değişik bir boyut katma potansiyeli olmasına karşın çift görüntüleme desteği yeni oyunlarda genellikle kullanılmıyor. Piyasadaki bazı kartların çift görüntü desteğini inceledik ve çokluk ekran desteği olan az sayıdaki oyunda bu özelliklerini denedik.

Piyasanın Yeni Grafik Kartı: XGI Volari

ATi ve NVIDIA’nın uzun bir süredir hakim olduğu grafik kartları pazarına yeni bir firma girmeye cesaret etti. Tayvan menşeli XGI (eXtreme Graphics Innovation) pazar liderlerinin karşısına çok daha ucuz ve herkese hitap eden ürün ailesiyle çıkıyor. XGI’ın ürün ailesine ve XGI’ın en üst modeli Volari Duo V8 Ultra’nın beta modelinin sunduğu sonuçlara göz atacağız.

NVIDIA (Yeni) Kartlarını Masaya Koyuyor

NVIDIA ATi’nin lansman atağına yeni üst ve orta seviye grafik kartları GeForce FX 5950 Ultra ve FX 5700 ile yanıt vermeye çalışıyor:. Peki NVIDIA üst ve orta seviyedeki grafik performansı çıtasını yükseltebiliyor mu? Hem ATi hem de NVIDIA’nın yeni kartlarının getirdiği ufak performans artışları oyunlarda gerçekten fark ediliyor mu? Aslında pek değil, ama asıl iyi haber piyasada fiyatları düşürecek olan çok iyi bazı yongaların olması.

Estetik Operasyon: ATi Radeon 9600 XT

ATi en yeni üst sınıf ekran kartı Radeon 9800 XT’yi tanıttıktan sadece bir kaç gün sonra, orta seviye ekran kartını da 9600 XT ile değiştirdi. Bu kart selefinde bulunmayan neye sahip? NVIDIA’dan rakiplerine karşı nasıl bir başarı gösteriyor?

Kışın Çıkacak Oyunlar İçin Hazır: ATI Radeon 9800 XT

ATi, Radeon 9800 XT ile ürün ailesini biraz daha genişletti. XT, şu anki en üst modelden daha yüksek bir saat hızına sahip ve pek çok ilginç özelliklerle birlikte geliyor – bundle olarak gelen Half-Life 2 oyununu ve yeni kart ortağı ASUS’u unutmamak gerek. Kartın nasıl bir performans gösterdiğini, Asus Radeon 9800 XT’nin nasıl gözüktüğünü ve diğer bilgileri makalenin içerisinde bulabileceksiniz…

Half-Life 2 Testleri

Valve´den Gabe Newell’in dün NVIDIA ile ilgili şaşırtıcı derecede sert eleştirilerinden sonra, basın bugün kendi Half-Life 2 testlerini yapma şansı buldu. ATi´nin "Shader Day" etkinliği çerçevesinde ATi tarafından sağlanan dört sistemde test yapmamıza izin verildi. Bu arada, NVIDIA’dan durumla ilgili resmi bir açıklama da aldık.

Valve Half-Life 2 Benchmark Sonuçları

ATI´nin Seattle’da düzenlediği "Shader Day" (Shader Günü) etkinliğinde oyun üreticisi Valve, şu an piyasada olan DirectX 9 destekli kartların ilk Half-Life 2 test sonuçlarını açıkladı. Valve’den Gabe Newell ayrıca grafik kartı sürücü optimizasyonlarının tüketiciler açısından yol açabileceği problemlere de değindi.

Bütünleşik Grafiğin Sunduğu Performans: Her Şey Bir Yongada

İşlemci yongasetleri ile bütünleşik grafik yongaları, bağımsız ekran kartları ile karşılaştırıldığında daha ucuzlar. Bütünleşik grafik piyasasının, harici grafik kartları piyasasına göre daha hızlı büyümesi, kullanıcıların bu fırsattan yararlandıklarının bir işareti. Bağımsız grafik kartı alanında lider ATi ve NVIDIA ile karşılaştırıldığında, bütünleşik grafik pazarına Intel hakim. Bütünleşik grafik maliyet avantajı sunmasına rağmen, performans testlerinde harici grafik kartlarına oldukça farklı bir şekilde geçiliyorlar. Peki üst seviye bütünleşik bir grafik, giriş seviyesi harici bir kart karşısında neler yapabilir?

NVIDIA Detonator FX 45.23

NVIDIA yeni v45.23 sürücüsü ile birkaç oyunla ilgili sorunu çözmekten fazlasını yapmaya çalışıyor. NVIDIA, v45.23’ün kendi optimizasyon kurallarına dayanan ilk sürücü olduğunu söylüyor. Bu yazıda yeni sürücüleri bir önceki v44.03 sürücüleriyle karşılaştırıyoruz.

Grafik Kartı Satın Alma Kılavuzu 07/2003

Yeni bir grafik kartı seçmek kolay iş değildir. Bu THG Grafik Kartı Satın Alma Kılavuzu’nu daha kolay karar verebilmeniz için hazırladık. Kılavuzumuzda grafik kartı pazarına en son sunulan ürünler var.

Test Yazılımları: Oyunlar

Şubat ayından beri, NVIDIA’nın 3DMark 2003 test yazılımında hile yaptığı ile ilgili olarak peş peşe suçlamalarda bulunuluyor. Olaya bir göz atıp şimdiye dek neler olduğuna, sahnenin arkasında neler döndüğüne ve bu küçük sektör piyesinde ATi’nin, NVIDIA’nın, Futuremark’ın ve üreticilerin hangi rolleri üstlendiğine bakmaya karar verdik.

Radeon 9800 256 MB

ATi, NVIDIA’nın GeForce FX 5900 Ultra’sı ile eş zamanlı olarak, başarılı Radeon 9800 Pro modelinin 256 MB DDR II bellekli versiyonunu çıkardı. Bu test, iki kat belleğin ilave 100$’a değip değmediğini gösterecek.

NVIDIA GeForce FX 5900 Ultra – FX Dediğin Böyle Çalışır

NVIDIA, birçok kişinin olgunlaşmamış bir ürün olarak gördüğü GeForce FX 5800 Ultra için ağır eleştiriler aldıktan sonra, bir sonraki yongası GeForce FX 5800 Ultra’yı bugün görücüye çıkartıyor. 256-bit bellek arabirimine ilaveten, tasarımı gözden geçirilmiş ve birkaç optimizasyon yapılmış. Ayrıca size heyecanla beklenen DOOM III oyununun ön inceleme versiyonunun ilk ve özel testlerini sunmaktan gurur duyuyoruz.

Su Hayattır: Gainward CoolFX

Gainward, tam bir su soğutma kitini sunan ilk grafik kartı üreticilerinden – Çoğu GeForce FX kartına da uyumlu. Bu yazıda, size sistemi tanıtacak ve pratikte nasıl bir performans gösterdiğine bakacağız.

ATi’nin Yeni orta Sınıfı İle Tanışın: Radeon 9600 PRO

Yeni ürün serisi Mart ayında duyuruldu; artık perakende satış için hazırlanmış ilk ürünleri görmeye başladık. Yeni Radeon 9600 PRO’nun nasıl bir kart olduğunu derinlemesine inceliyor, babası 9500 PRO ile karşılaştırıyor, NVIDIA’nın GeForce FX 5600 Ultra’sı karşısında neler yapabildiğine bakıyoruz.

Mobil Grafik – Taşınabilirde DX9

Geçtiğimiz haftalarda, ATi ve NVIDIA masaüstü segmentinde yeni 3D yongalarının duyuruları ile her tarafı istila etmişlerdi. CeBIT’de bir taktik değişikliği olarak, her iki firmanın da masaüstündeki irikıyım ürünlerinin notebook versiyonları ile sahneye çıktığını gördük – Bunlar ATi’nin Mobility Radeon 9600’ü ve NVIDIA’nın GeForce FX GO5600/5200’ü. Masa üstü DirectX 9 dizüstü PC’lere geliyor ve biz de mobil grafik alanındaki bu değişime genel bir ilk bakış atıyoruz.

NVIDIA GeForceFX 5600 Ultra & FX 5200 Ultra – Performans Testleri

NVIDIA’nın yeni GeForceFX 5600 Ultra ve GeForceFX 5200 Ultra kartlarına bir ilk bakış attıktan sonra şimdi de yeni FX ailesinin performansına yakından bakıyoruz. 5600 Ultra’nın mevcut ATi DirectX 9 kartları karşısında neler yaptığını ve 5200 Ultra’nın nasıl bir performans verdiğini bu yazıda bulacaksınız.