Arşiv

VGA Listeleri VII: Yaz 2005 AGP Güncellemesi

Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu hala AGP yuvalı anakartları kullanıyorlar. Biz de VGA Listelerinin en yenisinde, eski ve yeni AGP kartların en son oyunlarda ne kadar başarım verebildiğini karşılaştırdık. Yedi ayrı uygulamada, üçer farklı çözünürlük ve ikişer farklı kalite ayarında ölçümler yaptık. İşte sonuçlar…

VGA Listeleri VI: Yaz 2005 PCI Express Güncellemesi

Son VGA Listeleri’nde Intel’in tümleşik GMA900/i915G’si ve üç adet SLI kart da bulunan 33 farklı grafik çözümünü inceliyoruz. Deney düzeneği olarak yedi adet uygulama, üç ayrı çözünürlük ve oyun başına iki farklı kalite seçeneği kullanıyoruz.

Nvidia GeForce 6200 TurboCache: İsmi Hızlı, Kendisi Yavaş

Nvidia’nın yeni hesaplı grafik çözümü TurboCache ile geliyor – isminin aksine aslında bellek erişimi yavaşlatılmış. Yeni GeForce’u Ati ve Nvidia’dan giriş düzeyi kartlarıyla, hatta Intel’in tümleşik GMA900 grafik çözümü ve eski kurt GeForce PCX 5750 ile kıyasladık.

Gigabyte’tan 3D1: İki motor birden daha mı iyi?

Gigabyte tüketici sınıfı bir 3B ekran kartına iki adet NVIDIA grafik işlemci yerleştirerek, çift çekirdekli kart üreten ilk üretici. Tasarımı kıydık, kestik, biçtik ve alışılageldik SLI çözümleriyle kıyaslamak üzere ölçüm deneyleri yaptık.

R480 ve R430: ATI’den PCIe Güz Güzelleri

ATI son PCI Express ürün ailesine yeni üyeler kazandırıyor. Yeni Radeon X850 XT PE, XT, Pro ve Radeon X800 XL, X800 ürünleriyle mal darboğazları artık tarih oluyor: Bilgisayar tutkunları için iyi haber!

NVIDIA’nın Çifte Grafik Canavarı: SLI pazara giriyor

PCIe grafik, aynı anakarta çift ekran kartı ve 64-bit’in gücü: NVIDIA nForce 4 yongaseti Asus ve MSI’ın iki anakartıyla bu yapılanmaya olanak sağlıyor. Bizim farklı yapılandırmalarla yaptığımız ölçüm deneylerimiz SLI’nin gücünü, başarım sıçramasını ve teklediği yerleri gözler önüne seriyor.

NVIDIA GeForce 6600 GT: AGP Unutulmadı

GeForce 6600 GT’nin PCI Express olarak tanıtımından daha iki ay bile geçmeden, NVIDIA şimdilerde yeni bir AGP sürümünü de tanıttı. Aynı çizim yongası kullanılıyor ve AGP bağlantısı HSI köprü yongası üzerinden yapılıyor. Peki bu bileşim iyi işliyor mu?

THG Ekran Kartı Satın Alma Kılavuzu

THG Ekran Kartı Satın Alma Kılavuzu yeni ekran kartı almak isteyenler için hazırlanmıştır. Yeni başlayanlara doğru işlev ve özellikteki, doğru modeli seçmek için yardımcı olurken, yeni teknolojileri ve özellikleri de açıkladık.

VGA Listesi IV AGP Görüntü Kartları

Yeniden yılın aynı dönemine geldik ve THG’nin geleneksel yıllık VGA Listeleri’nin dördüncüsünü yayınlıyoruz. Bu yıl sadece birkaç yeni model çıkmasına karşın, ATi’nin ve NVIDIA’nın kartları başarım sıçramalarıyla heyecan yaratmayı başardılar. Bu yılın VGA listeleri 10 adet oyun, üç ayrı çözünürlük ve kalitedeki başarım deneylerini içeriyor. ATi, NVIDIA, S3 ve XG’ya ait 35 değişik AGP görüntü kartı listelerimizde üst sıralara yükselme yarışında.

NVIDIA GeForce 6600 GT Elimize Ulaştı

NV43 mimarisi ve PCI Express özellikleriyle ilgili söylentilerden yaklaşık bir ay sonra, NVIDIA basın ve inceleme topluluklarına yönelik örnek GeForce 6600 kartlarını gönderdi. THG’nin ölçüm deneyleri bu kartın başarım düzeyinin kağıt üzerindeki değerlerle ne derece uyuştuğunu gözler önüne seriyor.

FarCry’ın Yeni Yaması Daha da İyi Olabileceğini Gösterdi

Şimdiden oldukça ünlülenen FarCry’ın yeni yaması oyuna birçok değişiklik ve gelişme getiriyor. NVIDIA GeForce FX 5900/5950, ATi Radeon 9800 veya daha iyi bir görüntü kartıyla daha da iyi görüntüler, daha iyi görüntü başarımı ve tabiki de daha da iyi oynanabilirlik bekleyebilirsiniz.

NVIDIA İkiz Grafik Çözümüyle SLI Ormanında Gezintiye Çıkıyor

NVIDIA GeForce 6800 grafik eğlencenizi ikiye katlıyor. SLI (Scalable Link Interface, Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü) özelliği sayesinde, iki adet x16 PCI Express yuva ve iki adet GeForce 6800 kart kullanarak, iki görüntü kartının görüntü işleme gücünden aynı anda yararlanabiliyorsunuz. Evet, Alienware zaten ikili-grafik (dual-graphics) kumarında elini açmıştı, bunun yanında NVIDIA burada farklı bir taktik uyguluyor.

Intel Geleceğe İlişkin Yaklaşımını 775 ile Belli Etti

Intel’in yeni işlemciler dünyasına hoşgeldiniz. Günümüzün tartışmasız en ihtiraslı işlemci ve yongaseti mimarisi Intel 775, dokuz adet işlemci içeriyor. Ses, görüntü teknolojisi, veri depolama ve diğer uygulamalar alanında gelişmiş özelliklerle Intel, "sayısal ev dünyasının" temel direği olma yolunda önemli bir adım atıyor. Bunun yanında THG’nin gerçek-ve-denenmiş ölçümleri, çok milyon dolarlık tanıtım ve reklam dünyasının ortasında, hızaşırtmacılar (overclockers), oyun severler ve bilgisayar meraklıları için gerçeklere dair kısa bir bakış sağlıyor.

ATi X800: Başarım Savaşında İyi Bir Hamle

NVIDIA’nın geçen ayki etkileyici ötesi GeForce 6800 Ultra tanıtımından sonra ATi’de bombasını patlattı. Radeon X800 XT Platinum Edition ve X800 Pro’nun tanıtımıyla acaba ATi başarım savaşında yeniden öne geçebilecek mi?

NVIDIA GeForce 6800 Ultra Bir Başarım Sıçraması

Anlaşılan NVIDIA Geforce 6800 Ultra ile, görüntü işinde sivri ucu oluşturabilme çabasında hiç duraksamadan yoluna devam ediyor. Oyunbazların görüntü işinin çok uzun süreden beri azar azar ilerlemesine bağımlı kalmasının ardından, NVIDIA’nın yeni kartı uzun süredir görülmemiş bir başarım sıçraması sunuyor. Aygıt, çılgınca hızının yanında kaya kadar da sağlam tasarlanmış.

GeForce FX 5700 Ultra GDDR3 ile yeniden

Yeni görüntü belleği GDDR3 hazır. Her nekadar bu yeni teknolojiyi bellek üreticileriyle ortak çalışan ATI geliştirdiyse de, rakibi NVIDIA, GeForce FX5700 Ultra’nın yenilenmiş sürümüyle ilk sunan oldu.