Arşiv

Turion 64 Nedir Ne Değildir? Bölüm II

Önceki yazımızda Turion 64’ün teknik özelliklerini incelemiştik ancak bu aygıtlar gerçek hayatta nasıl çalışıyor? Bölüm II’de üzerinde bu işlemcilerin bulunduğu MSI Megabook M635 ile Intel’in Celeron Taşınabilir Teknolojisini kullanan Gigabyte W511A dizüstünü karşılaştırdık.

Turion 64 Nedir Ne Değildir?

AMD’nin ve iş ortaklarının tutkusu Turion 64 ile Intel’in Centrino platformuna her konuda rakip olabilecek taşınabilir bir platform yaratmak. Turion 64’ün ne sunduğuna ve Intel’in taşınabilir demir perdesine nasıl direneceğini inceledik.

İnceleme: Asus Mypal A730

Asus Mypal A730, tümleşik dijital kamera ve 3.7" VGA-TFT ekran özelliklerini sunan ilk el bilgisayarı. Asus bu üründe işlemci olarak Intel’in yeni nesil işlemcisi PXA270’i seçmiş. Yakında piyasaya sürülecek olan bu el bilgisayarını sizin için yakından inceledik.

Dört Sulu Soğutma Sistemini Elden Geçirdik

Sulu soğutma sistemleri hakkında genel görüş, bu sistemlerin daha iyi performans sunduğu fakat kurulumlarının zor olması ve çok fazla ek parça gerektirmeleri yüzünden eksi yanlarının da bulunduğu şeklinde. Peki, harici sulu soğutma sistemleri bu görüşe sahip olanları şaşırtabilir mi? THG ne olup bittiğini anlamak için dört modeli inceledi.

Intel Dothan Gecikmiş Çıkışını Yaptı

Intel Dothan mobil işlemcisinde başarımı artırırken, güç tüketimini azaltan bir koşum takımı kullanmış. 90nm üretim teknolojisi destekli 2MB Düzey 2 ön belleğiyle işlemcimiz Dothan, bir Winbook marka dizüstü bilgisayarda, denenmek üzere yer alacağına söz verdi.

Herşey Centrino Olmalı mı? Intel’in Cevabı "Hayır"!

Intel’in Celeron M işlemcisi ocak ayında taşınabilir dünyasına temkinli bir giriş yaptı. Pentium M taşınabilir işlemci tabanlı olan Celeron M’in tanıtımı neredeyse kimse tarafından fark edilmedi. Söz konusu yeni işlemci yüksek versiyonlarıyla karşılaştırdık.

Gigabyte’tan 3D Cooler Pro

Tayvanlı anakart üreticisi yeni 3D soğutucusuyla, çetin savaşların yaşandığı soğutucu piysasına ilk adımını attı. Bakalım yeni GH-PCU21-VG tasarımı kendini pratikte de kanatlayabilecek mi?

Ati’nin Mobil Radeon 9700 serisi masaüstlerinde

Yeni yıla gireli altı haftadan az olmasına rağmen, Ati mobil oyun topluluklarını kış uykusundan uyandırmak için yeni bir DirectX 9 yongası, MR9700’ü piyasaya sürüyor. Ati’nin amacı: Dizüstleri ile masaüstleri arasındaki başarım farkını olabildiğince azaltmak. Önceki MR9600 versiyonundan farklı olarak, yeni yonga çıktığı ilk günden itibaren bulunabilir olacak. Peki acaba grafik işlemcileri Ati’nin iddası kadar başarılı olabilecek mi?

Asus Mypal A620: Mypal A600’ün Başarısını Tekrarlayabilecek mi?

Avuçiçi PC pazarında çok uzun pil dayanma süresi ve üstün özellikleri ile sivrilen Mypal A620’den sonra, Asus bu başarıyı bir üst seviyeye çıkarmak için ne yapacak? Şirket, bir yandan yeni avuçiçi PC’sini önceki modelden daha güçlü hale getirmek, diğer yandan fiyatını düşürmek gibi görünüşte imkansız bir işi başarmaya çalışıyor. Acaba bunu başarabilmişler mi?

Yeni Jenerasyon: HP iPAQ H2210/H2215

2000 serisinin ilk ürünü ve aynı zamanda iPAQ 3000 ailesinin son bulduğunun bir işareti olan H2210, yeni Xscale PXA255 işlemciyi ve Microsoft’un yeni PDA işletim sistemi Windows Mobile 2003’ü kullanıyor. HP bu modelin daha fazla güç ve pil ömrü sunduğunu söylüyor. Fakat pek çok PDA üreticisi de benzer özellikleriyle övünüyorlar.

ThinkPad G40: Notebook Kılığında Masaüstü PC Kuvveti mi?

Hiç masaüstü PC’nizi, bu PC’ye benzer özelliklere sahip, yakın fiyatlı bir notebook ile değiştirmeyi düşündünüz mü? Notebook/masaüstü bileşiminin masaüstü sistemlerle başa çıkıp çıkamayacağını görmek için IBM ThinkPad G40’i test ettik. Sonuç: Kesinlikle altta kalmıyor.

Taşınabilir DirectX 9, Bölüm II: ATi Mobility Radeon 9600

Haftalar süren bekleyişin sonunda DirectX9 uyumlu ATi Mobility Radeon 9600 yongasına sahip dizüstü bilgisayarlar ortaya çıktı. ATi sihirli 300 MHz çekirdek saat hızı sınırını aşıp mobil performans tacını GeForce FX Go 5600’ün elinden alabilecek mi?

Taşınabilir DirectX 9, Bölüm 1: nVidia GeForce FX Go 5600’lü Toshiba Satellite 5205-S705

Notebooklar için DirectX 9 destekli GPU mu dediniz? Ta CeBIT’te (13 Mart 2003), ATi DirectX 9 destekli GPU’su Mobility Radeon 9600’ü, nVIDIA ise GeForce FX Go 5600’ü tanıtmıştı. Ancak güç tüketimi ve ısınma problemleri yüzünden piyasaya çıkmakta gecikmişlerdi. Bu yazıda nVIDIA’nın GeForce FX Go 5600’ünü taşıyan Toshiba Satellite 5205-S705’i inceliyoruz. ATi Mobility Radeon 9600’lü bir notebook ise test edilmek üzere sırada bekliyor.

Büyük Çocuk: Acer Travelmate 803 LCi

Travelmate 803Lci ile, Acer yüksek sınıf ve kapsamlı özelliklere sahip, potansiyel olarak yüksek bir performans verebilecek gibi gözüken, ince ve hafif sınıfından bir Centrino notebook’u sunuyor. Fakat TM803LCi, gerçektende notebook’ların büyükler liginde oynayabilecek mi?